Zaloguj się

Zestawy transportowe STILL - Innowacyjne rozwiązanie dla logistyki 2010

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka
Podczas grudniowej Gali Logistyki i Transportu w Warszawie ogłoszone zostały wyniki konkursu „Innowacyjne rozwiązanie dla logistyki 2010”. Kapituła nagrodziła produkty mające największy wpływ na rozwój branży TSL w tym roku. Jedno z wyróżnień przypadło zestawom transportowym firmy STILL, które w znacznym stopniu usprawniają logistykę magazynową.Zestawy transportowe STILL to system umożliwiający redukcję kosztów procesu logistycznego. Ramy typu „C” i „E” wraz z ciągnikiem są w stanie zastąpić w pracy kilka standardowych wózków widłowych oraz pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Dodatkowo do obsługi całego zestawu wymagany jest tylko jeden operator.

- Naszym celem było zaproponowanie mniejszych nośników ładunków, przewożących większe ilości towaru naraz przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników w magazynie  - tłumaczy Borys Wochna, prezes firmy Still. - Udało nam się zaprojektować rozwiązanie, które pozwala obniżyć wymaganą liczbę pojazdów wykorzystywanych na linii produkcyjnej oraz ułatwić transport materiałów w magazynie - dodaje.

Opracowane przez firmę STILL zestawy transportowe zawdzięczają swoją funkcjonalność modułowej konstrukcji. Trzy typy ciągników (CX-T, KANVAN 05, R06) i przyczep (ramy typu „E”, „C” i „E” zamknięte) są ze sobą w pełni kompatybilne i umożliwiają maksymalne dostosowanie konkretnego rozwiązania do zaistniałej w magazynie sytuacji. Dopuszczalna długość to pięć ram „E” lub cztery ramy „C” w jednym zestawie. Dzięki zastosowaniu systemu „liftrunner” wózki transportowe mogą zostać przymocowane do przyczepy bardzo nisko podłoża, co znacznie ułatwia załadunek. Przy realizacji przewozu wózki są hydraulicznie lub pneumatycznie podnoszone, tak by nie miały kontaktu z podłożem. Umożliwia to odciążenie kółek i tym samym wydłużenie żywotności eksploatacyjnej wózków oraz ograniczenie hałasu podczas jazdy. Podnoszenie i opuszczanie ładunku odbywa się automatycznie dzięki, umieszczonemu w kabinie ciągnika, czujnikowi nacisku. „Liftrunner” reaguje na obecność operatora. Z chwilą opuszczenia ciągnika przez operatora, system automatycznie obniża wózki transportowe na wysokość umożliwiającą ich wymianę. Na przyczepach w zestawie przewożone mogą być zarówno wózki transportowe, regałowe, koszowe, jak i ćwierćpalety, palety połówkowe i palety pełne o różnych wymiarach zewnętrznych (jednak nie większych niż 2 x 1,2 metra). Dzięki temu system jest w stanie zaspokoić potrzeby niemal każdego magazynu.
Zestawy transportowe STILL umożliwiają znacznie szybszy transport materiałów. Wykorzystanie w jednym zestawie aż pięciu ram typu „E” lub „C” oznacza możliwość jednoczesnego dowożenia i odwożenia materiałów. Dzięki temu, że system wymaga obsługi jedynie przez jednego pracownika, można wyeliminować stosowanie w tym miejscu sprzętu innego typu. Załadowane wózki transportowe dowożone są w prosty sposób na stanowiska pracy i wymieniane na puste. Prędkość jazdy zestawu, w zależności od ciągnika oraz ciężaru transportu, może osiągnąć nawet 15 km/h.

- Każda rama podąża ściśle po torze nakreślonym przez ciągnący ją wózek - mówi Wochna. - Przy bardzo małym promieniu skrętu, standardowo wynoszącym 3,9 metra, maksymalne odchylenia przy skręcie sięgają jedynie 2 procent na całej długości zestawu.

Przy zastosowaniu ramy typu „E” średnica zawracania zmniejsza się aż do niecałych 3 metrów. Oznacza to sprawniejsze przewożenie materiałów nawet w magazynach o wąskich korytarzach roboczych.
Ostatnio zmieniany w piątek, 21 styczeń 2011 15:14
Zaloguj się by skomentować