Zaloguj się

Instytut Logistyki i Magazynowania buduje Krajowe Centrum Innowacji w Logistyce i e-Gospodarce

1 marca 2011 rozpoczęła się rozbudowa Instytutu Logistyki i Magazynowania – czołowego Instytutu Badawczego działającego w Poznaniu przy ul. Estkowskiego 6. Rozbudowa obejmuje powstanie nowoczesnego budynku laboratoryjno - biurowego na potrzeby „Krajowego Centrum Innowacji w Logistyce i e-Gospodarce”.

Bryła budynku składać się będzie z dwóch części: przeszklonego atrium oraz części biurowej. Budynek będzie się składać z czterech kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Będzie mieścić część laboratoryjną (parter), pomieszczenia biurowe (piętro 1 i 2), sale szkoleniowe (piętro 3) oraz parking podziemny na 61 miejsc postojowych i pomieszczenia techniczne (piwnica). Powstająca część będzie się łączyć z częścią istniejącą przeszklonym atrium, w którym umieszczone zostaną na antresolach na poszczególnych kondygnacjach trasy komunikacji poziomej łączące się z klatkami schodowymi usytuowanymi na krańcach budynku. Na parterze mieścić się będzie bufet i ogólnodostępna przestrzeń komunikacyjna. Obie części połączone będą przejściami na parterze i 3. piętrze. Prace przy realizacji obiektu rozpoczęły roboty rozbiórkowe i ziemne. W celu zabezpieczenia wykopu wokół garażu podziemnego zostanie wykonane ok.1900 m kw. palisady, która jednocześnie przejmie część obciążeń konstrukcji budynku. Roboty te potrwają do końca maja. Na tak wzmocnionym podłożu zostanie położona płyta fundamentowa, na której zostanie posadowiony obiekt. Prace ziemne i fundamentowe będą wymagały zastosowania technologii zapewniającej zachowanie stateczności istniejącej konstrukcji podziemnej byłego nabrzeża portowego.

- Budowa realizowana w centrum miasta i na działce o niewielkiej powierzchni, gdzie dojazd do budowy jest ograniczony, jest również dużym wyzwaniem logistycznym – dodaje dr Grzegorz Szyszka, dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania. 

Prefabrykowana konstrukcja o wadze 2.460 ton zostanie dostarczona przez ponad 100 samochodów ciężarowych. Najdłuższe płyty sprężone konstrukcji będą mieć długość ok. 15 m, a ciężar belek sprężonych będzie niejednokrotnie przekraczał 15 ton. Ze względu na ograniczony plac budowy montaż elementów prefabrykowanych odbywać się będzie bezpośrednio z naczep dostarczających je samochodów. Stan surowy budynku ma zostać sfinalizowany do końca października br., a elewacje zostaną zakończone w styczniu 2012. Następnie ruszą prace wykończeniowe. Zakończenie realizacji przewidziano na grudzień 2012 roku. Budynek będzie przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Jego kubatura wyniesie ponad 16 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa niemal 4,8 tys. m kw. Budżet inwestycji wynosi 21 357 000 złotych.
Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 14 marzec 2011 09:19
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe