Zaloguj się

Czy warto zostać studentem logistyki?

Logistyk usprawnia pracę magazynu, ustala rozkład jazdy autobusów, sprawia, że przesłana paczka dociera do odbiorcy na czas. Specjalista do spraw logistyki to profesja wymagająca doskonałej organizacji i umiejętności logicznego myślenia, ale dająca dużo satysfakcji. Co więcej, jest dziś jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów.Wysokie zarobki, duże perspektywy zatrudnienia a może zgodny z zainteresowaniami program nauczania? Motywacje młodych ludzi do podjęcia określonego kierunku studiów bywają różnorodne. Zdaniem ekspertów rynku pracy, licealiści podejmują decyzje o swojej przyszłości, mając niewystarczającą wiedzę o bieżących tendencjach i zapotrzebowaniu pracodawców. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce tryumfują kierunki humanistyczne: prawo, dziennikarstwo czy psychologia. Tymczasem rosnący popyt na specjalistów w dziedzinach ścisłych sprawia, że absolwenci wydziałów technicznych są rozchwytywani na rynku pracy.

Logistyk, czyli kto?
Termin logistyka oznacza planowanie, realizowanie i zarządzanie przepływem towarów. Logistykiem jest zarówno osoba zarządzająca składowaniem towarów w magazynie, pracująca w transporcie czy koordynująca produkcję. Po zakończeniu studiów absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym dowolnej branży, firmie logistycznej, doradczej, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby prowadził własną działalność. Możliwości pracy po tym kierunku są bardzo szerokie, zwłaszcza że zainteresowanie pracodawców logistykami jest duże. Według danych serwisu Pracuj.pl liczba ofert w działach logistyki, spedycji i transportu w I kwartale 2010 roku wyniosła ponad 2,5 tys., a więc wzrosła o 58% w porównaniu do 2009 roku.

Specjalistę zatrudnię od zaraz
Szczypta zaradności, odrobina kreatywności i duża dawka zmysłu analitycznego - to przepis na idealnego przyszłego pracownika branży logistycznej. Jednak zdaniem praktyków, wszystkiego nie można się nauczyć podczas studiów i odbywanych staży. Aby odnaleźć się na rynku zawodowym, niezbędna jest także doskonała znajomość programów informatycznych oraz języków obcych, ponieważ większość dużych firm to środowiska międzynarodowe.

- W branży logistycznej obserwujemy ożywienie, więc popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie - mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL - producenta wózków widłowych. - Specjaliści do spraw transportu i magazynowania są niezbędni zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w hurtowniach, sklepach czy urzędach.

Odzwierciedleniem zainteresowania pracodawców są stosunkowo wysokie zarobki w tej branży. Dla przykładu, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2010 roku mediana wynagrodzeń kierowników działu logistyki wynosiła 10 646 zł brutto.

Zdobyć wykształcenie
Studia logistyczne można podjąć zarówno na politechnice, uniwersytecie, uczelni ekonomicznej i niepaństwowej. Dobrą renomą cieszą się wyższe szkoły zawodowe, specjalizujące się w nauczaniu logistyki. Przykładowo, w 2010 roku mury Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu opuściło 563 licencjatów i 424 magistrów. Podczas nauki studenci muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami, jak: podstawy logistyki, podstawy rachunkowości, marketing, prawo pracy czy logika. Przedmioty ścisłe wymagają tu systematyczności i zaangażowania, niepotrzebne są jednak wybitne zdolności matematyczne. W tej branży liczy się przede wszystkim zorganizowanie i otwarty umysł na wyzwania.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 31 maj 2011 14:32
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe