Zaloguj się

Mapa bezpiecznych parkingów w Polsce

W dzisiejszych czasach transport odgrywa ogromną rolę w każdej gospodarce, w Polsce ta gałąź przemysłu przynosi zyski rzędu 10% PKB rocznie. W dobie globalizacji skróciły się odległości między poszczególnymi krajami, a rozwój transportu i nowe możliwości stały się atrakcyjne nie tylko dla firm przewozowych, ale również dla przestępców. Polska jest krajem tranzytowym, przez który biegną szlaki komunikacyjne wschód-zachód oraz północ-południe. Mając na uwadze roczne straty w tej branży w Europie w wysokości ponad 8 mld euro, dbanie o bezpieczeństwo przewożonych towarów oraz bezpieczeństwo kierowców powinno leżeć w interesie naszego kraju.

Dla bezpieczeństwa łańcucha dostaw oraz bezpieczeństwa operacji w firmie logistycznej niezwykle ważne jest zapewnienie i przestrzeganie odpowiednich standardów zabezpieczeń i posiadanie wyedukowanej kadry świadomej różnorodnych zagrożeń. Idealnie byłoby też wyposażyć ciężarówki w rozbudowane systemy telematyczne, ale nie zawsze można zgrać te wszystkie czynniki w jednym czasie. Często mniejszych firm nie stać na wdrażanie kosztownych i skomplikowanych technologicznie rozwiązań. Z drugiej jednak strony Ci mniejsi świadczą usługi przewozowe tym większym, więc na dłuższą metę oszczędzanie na bezpieczeństwie przewozu się nie opłaca. Od czego więc warto zacząć, jeśli firma transportowa nie chce lub nie może od razu zainwestować określonej sumy pieniędzy na kompleksowe usprawnienia w całym systemie?

Zgodnie z zasadą głoszącą, że ładunek jest tak długo bezpieczny, jak długo pozostaje w ruchu, należy minimalizować ryzyko strat, na jakie się narażamy w momencie zatrzymania pojazdu. W krajach Unii Europejskiej ok. 72% wszystkich ładunków przewożonych jest drogą lądową. W swych raportach organizacja TAPA EMEA podaje, że więcej niż 1/3 napadów na transporty ma miejsce na parkingu podczas postoju, podczas gdy napady na drodze zdarzają się w 23% przypadków. Wykonując usługę przewozu, nie jesteśmy w stanie wyeliminować postojów, w związku z czym należy z uwagą wybierać miejsca na odpoczynek. Wybieranie bezpiecznych parkingów to jedno z najprostszych rozwiązań, jakie mogą być stosowane w celu minimalizowania ryzyka strat i kradzieży.

Na rynku są coraz częściej dostępne usługi, dzięki którym z wyprzedzeniem można przestudiować trasę przejazdu i z góry polecić kierowcy miejsca postoju. W tym celu należy przeprowadzić analizę trasy i zweryfikować jakość parkingów na trasie. Zadania zaudytowania wszystkich parkingów na terenie Polski i potwierdzenia ich standardu pod kątem bezpieczeństwa podjęła się polska firma działająca w branży bezpieczeństwa biznesu - Sasma Europe. Celem prowadzonego przez nią projektu "Bezpieczne parkingi w Polsce" jest wskazanie firmom transportowym listy parkingów spełniających wymogi bezpieczeństwa logistycznego, pokazanie ich na mapie oraz dokładny opis warunków parkingu z uwzględnieniem współrzędnych GPS oraz zdjęć obiektu. Usługa będzie dostępna na rynku na przełomie roku 2011/2012. Jak dotąd audytorzy firmy Sasma ocenili 487 obiektów i przejechali 35000 km tras.

Pomysł na zbadanie stanu miejsc parkingowych w Polsce wziął się z danych statystycznych i z codziennych obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Wiceprezes firmy Sasma Europe, Sebastian Błażkiewicz, podkreśla, że:
- W Polsce brak porządnie rozwiniętej infrastruktury w miejscach postojowych, wiele obiektów parkingowych nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa, ale na szczęście są też takie, na których kierowca może czuć się bezpiecznie. Ta inicjatywa ma pomóc w organizacji bezpiecznych miejsc parkingowych dla TIR-ów, które w związku z regulacjami czasu pracy kierowców i tak na takie postoje muszą się zatrzymywać. Tworzony przez nas interaktywny system będzie wskazywał pracownikom firm logistycznych bezpieczne miejsca do parkowania na każdym szlaku komunikacyjnym w Polsce, co bardzo ułatwi wykonywanie zadań osobom odpowiedzialnym za układanie tras przewozu.

Podczas dokonywania audytu tras i miejsc parkingowych audytorzy Sasma zwracają uwagę na takie aspekty jak: monitoring CCTV, ogrodzenie parkingu, jakość oświetlenia parkingu, czy jest całodobowa obsługa stacji lub parkingu (24/7), czy dokonywany jest rejestr aut wjeżdżających i wyjeżdżających, w jakim stopniu infrastruktura gastronomiczno – wypoczynkowa jest przyjazna dla kierowców, jaka jest odległość danej lokalizacji do posterunków Policji, szpitala i Straży Pożarnej i wiele innych czynników.

Portal logistyka.net.pl objął akcję "Bezpieczne parkingi w Polsce" patronatem medialnym i mamy nadzieję, że ta inicjatywa nie skończy się tylko na audytowaniu i rekomendowaniu miejsc postojowych, ale wpłynie na zmianę postrzegania "biznesu transportowego" w Polsce. Przewoźnicy, zamiast liczyć straty i dochodzić swych praw we współpracy z policją i ubezpieczycielem, chętniej wybiorą miejsca spełniające podstawowe standardy bezpieczeństwa logistycznego. Czasami nie trzeba inwestować w drogi sprzęt, na początek wystarczy świadomość bezpieczeństwa kierowców oraz profesjonalnie wytyczona trasa przejazdu uwzględniająca potencjalne zagrożenia na drodze i bezpieczne miejsca parkingowe. Stworzenie mapy bezpiecznych parkingów oraz stałe jej aktualizowanie pozwoli podnieść poziom bezpieczeństwa logistycznego w Polsce, pokaże naszą dojrzałość w temacie bezpieczeństwa logistycznego, wpłynie znacząco na poprawę stanu infrastruktury, a także będzie niosło dużą korzyść dla firm uczestniczących w tym programie.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 01 wrzesień 2011 13:16
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe