Zaloguj się

Prace na odcinku D autostrady A2 zgodne z harmonogramem

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na 17,6 km odcinku D autostrady A2 budowanym przez Strabag Sp. z o.o. prace odbywają się zgodnie z kalendarzem prowadzenia inwestycji. Ich finał będzie można zobaczyć w czerwcu 2012 roku.Kontrakt realizowany przez Strabag, to kontrakt typu „Zaprojektuj i zbuduj". Pierwszy jego etap (zaprojektowanie odcinka D autostrady A2 Stryków-Konotopa) rozpoczął się 5 października 2009 roku i jest dziełem 40 inżynierów. Kolejny etap prac, tym razem już budowlanych rozpoczął się 12 sierpnia 2010 roku.
    Obecnie na trasie głównej odcinka D kończone są już prace ziemne i układane są kluczowe warstwy konstrukcyjne (mrozochronna, gruntu stabilizowanego cementem, kruszywa łamanego, podbudowa bitumiczna oraz warstwa wiążąca). Zakończono także przebudowę kolizji energetycznych, gazowych, telekomunikacyjnych i wodociągowych. Na zaawansowanym etapie jest też budowa oświetlenia, kanalizacji i łączności autostradowej. Do tej pory budowniczy zużyli 4 mln 300 tys. ton piasku (80% z planowanej całości), 700 tys. ton kruszywa (82%). Do przewozu materiałów wykorzystany jest głównie transport kołowy (85%) oraz kolejowy (15%). Na odcinku D autostrady A2 pracuje 210 pracowników. Do budowy drogi wykorzystują oni 500 jednostek transportowych i 170 jednostek sprzętowych w tym m.in. koparki LIEBHERR 944, spycharki CAT D6, LIEBHERR 734 oraz wozidła A40.
     Na odcinku pomiędzy Strykowem, a Konotopą realizowanym przez Strabag wprowadzono innowacyjne rozwiązania budowlane. Wiadukty nad autostradą wykonane są z ograniczonym udziałem deskowań. Wykorzystywane są też prefabrykowane płyty żelbetowe, które zastąpiły tradycyjne deskowanie pomostu. Zastosowano też prototyp belki żelbetowej sprężonej, pozwalającej na uzyskanie rozpiętości przęseł powyżej 30 metrów. Metoda ta pozwala na znaczne przyspieszenie budowy wiaduktów i przeniesienie wykonania elementów do zakładów prefabrykacji, co powoduje uniezależnienie części robót od niedogodności atmosferycznych.
    Inwestycja musi spełniać określone warunki podyktowane przepisami o ochronie środowiska. Wśród nich jest m.in. budowa ekranów akustycznych, zbiorników retencyjnych oraz budowa przejść dla zwierząt, których zgodnie z projektem na odcinku D jest 54 i których budowa już się zakończyła. Trwają natomiast prace, których efektem będą obiekty użyteczności publicznej. Na odcinku budowy, za który odpowiada Strabag, zgodnie z projektem ma powstać m.in. stacja poboru opłat (SPO - Tłuste) i punkt poboru opłat w pobliżu Pruszkowa (PPO - Pruszków), a w pobliżu Brwinowa dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP - Brwinów), w których docelowo powstaną stacje benzynowe i budynki gastronomiczno - motelowe. Obiekty te są w trakcie realizacji, zgodnie z harmonogramem zostaną ukończone w przyszłym roku. Według prognoz, w 2012 roku tym odcinkiem będzie jeździć ponad 70 tys. pojazdów na dobę.
    Wartość całego projektu realizowanego przez Strabag to 527,7 mln zł netto. W październiku 2011 r. poziom zaawansowania prac osiągnie poziom 45%, co będzie równowartością 237 mln zł netto. Cała inwestycja pochłonąć ma 20 tys. m sześc. betonu mostowego, 3 tys. ton stali zbrojeniowej, obejmie 3 mln m sześc. robót ziemnych.


Ostatnio zmieniany w czwartek, 08 wrzesień 2011 12:45
Zaloguj się by skomentować