Zaloguj się

Volvo opracowuje autobus hybrydowy zasilany z gniazdka

Volvo Buses jest w trakcie opracowywania autobusu hybrydowego zasilanego z gniazdka, który będzie mógł pokonywać długie dystanse bezgłośnie i bezspalinowo - wyłącznie w oparciu o energię elektryczną. Trzy autobusy przejdą testy w Göteborgu w Szwecji przy wsparciu Unii Europejskiej.Volvo dysponuje obecnie najwydajniejszym na świecie rozwiązaniem hybrydowym w zakresie autobusów i ciężarówek. Firma Volvo Buses sprzedała dotychczas ponad 250 autobusów hybrydowych, które zmniejszają spalanie paliwa nawet o 35%, obniżając w jednakowym stopniu zużycie energii i emisję dwutlenku węgla.

- Najważniejszym zadaniem stojącym przed nami jest obniżenie całkowitego światowego zużycia energii - mówi Håkan Karlsson, prezes Volvo Buses. - Autobus już obecnie jest najbardziej energooszczędnym środkiem transportu publicznego, a nasz model hybrydowy umocni jego znaczenie, jako pojazdu najkorzystniejszego dla środowiska. Jednak musimy wciąż zmniejszać zużycie energii, co dla nas, w branży autobusowej, oznacza znalezienie rozwiązań zwiększających wykorzystanie energii elektrycznej.

Przy wsparciu władz, w tym Szwedzkiej Agencji Energii, Volvo opracowuje model autobusu zasilanego z gniazdka. Jest to zasadniczo ten sam autobus hybrydowy Volvo, co dotychczas, w którym energia hamowania jest odzyskiwana i wykorzystywana przez silnik elektryczny. Jednak nowy typ akumulatora i sprzętu ładującego umożliwi ładowanie akumulatora z sieci elektrycznej.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją, na końcowych przystankach linii autobusowych zlokalizowane zostaną stacje ładowania akumulatorów. Trwające od pięciu do dziesięciu minut ładowanie akumulatorów mogłoby znacząco wydłużyć czas pracy autobusu wyłącznie w oparciu o energię elektryczną, umożliwiając przejechanie dystansu do 10 km. Co więcej, udałoby się uzyskać obniżenie poziomu hałasu i wyeliminować lokalną emisję zanieczyszczeń.
     System umożliwia działanie autobusu w oparciu o energię elektryczną na obszarach o dużej gęstości zaludnienia lub o szczególnej wrażliwości przyrodniczej, natomiast na pozostałej trasie może być stosowany silnik diesla. Opisywana technologia pozwoli znacząco zmniejszyć zużycie energii dzięki bardzo dużej wydajności silników elektrycznych.

- Liczymy, że uda nam się zredukować zużycie energii w autobusie miejskim o około 65% w porównaniu do obecnych pojazdów z silnikami wysokoprężnymi - mówi Håkan Karlsson. - Co więcej, autobus hybrydowy zasilany z gniazdka pozwoli zmniejszyć spalanie oleju napędowego, a więc i emisję dwutlenku węgla, o ponad 75%.

Volvo Buses planuje mieć prototyp autobusu gotowy do testów w 2011 roku. Następny krok zostanie wykonany na jesieni 2012 roku, gdy w Göteborgu rozpoczną się testy terenowe trzech autobusów hybrydowych doładowywanych prądem. Wprowadzone do eksploatacji autobusy będą obsługiwać pasażerów linii nr 60.
     Projekt związany z testami terenowymi zostanie wdrożony we współpracy z Regionem Biznesowym Göteborga, Biurem Ruchu Ulicznego miasta Göteborg, Västtrafik i Göteborgs Energi, które będą odpowiadać za stacje ładowania. Projekt otrzymał dotację w wysokości 1,4 mln euro z Life+, programu UE wpierającego inwestycje proekologiczne.

- Ważne jest, byśmy potrafili opracowywać nowe energooszczędne rozwiązania tak szybko, jak to tylko możliwe - zaznacza Ulf Gustafsson, szef Public Affairs w Volvo Buses. - Liczymy na sukces dzięki skumulowanej wiedzy firm, organizacji i władz, które są współinwestorami projektu.

Nie wiadomo jeszcze kiedy autobus zostanie wprowadzony do sprzedaży.

- To zajmie jeszcze kilka lat - ocenia Håkan Karlsson. - Ale jesteśmy przekonani, że jest to kluczowy krok na drodze do bardziej efektywnego transportu publicznego i istotne wsparcie wysiłków na rzecz zmniejszenia globalnego zużycia energii.


Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 listopad 2011 13:12
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe