Zaloguj się

Nowe Solarisy w Poznaniu

Flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu wzbogaciła się o kolejne niskopodłogowe autobusy marki Solaris. Producent z Bolechowa dostarczył partię dwunastu sztuk Solarisów Alpino.Alpino przekazane do poznańskiego MPK to najmniejsze z pojazdów w ofercie firmy Solaris. Autobus ma długość 8,6 m i jest o piętnaście centymetrów węższy w porównaniu z innymi autobusami. Dzięki takim parametrom poznańskie Alpino, które mogą zabrać na pokład do 50 pasażerów, będą wykorzystywane na liniach o mniejszym natężeniu ruchu pasażerskiego. To pozwoli przewoźnikowi na optymalizowanie zarządzania flotą autobusów. Najnowsze Solarisy we flocie poznańskiego MPK zostaną przeznaczone do obsługi linii numer 52, 65 i 84, na których kursują obecnie autobusy dziewięciometrowe. Zgodnie z oczekiwaniami Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu pojawią się też prawdopodobnie na trasach linii nocnych.

- Są to superkomfortowe, niskopodłogowe pojazdy, klimatyzowane w całej przestrzeni pasażerskiej, wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w zapewniający większe bezpieczeństwo podróży monitoring, a także w najnowocześniejsze, ekologiczne silniki spełniające najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Zastosowano w nich kilka innowacyjnych rozwiązań, które znacznie wpłyną na komfort i bezpieczeństwo jazdy, między innymi system samogaszący w komorze silnika, który stanowi zabezpieczenie na wypadek pożaru. Na pokładzie, dla wygody pasażerów, będzie automat do sprzedaży biletów, a na fotelach specjalna, znana już poznaniakom tkanina, której wzór jest nawiązaniem do Euro 2012. Motywy, które stanowią jej deseń to piłki futbolowe i poznańskie koziołki  - mówi Krzysztof Książyk, dyrektor przewozów autobusowych MPK Poznań Sp. z o.o.

Autobusy są w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów z wózkami dziecięcymi, a także osób niepełnosprawnych z ograniczoną zdolnością poruszania się: stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich naprzeciw szerokich, przestronnych drzwi oraz zewnętrzny i wewnętrzny przycisk sygnalizujący zamiar wsiadania lub wysiadania. Nowe autobusy wyposażone są też w elektroniczne wyświetlacze, które informować będą o numerze kursu na danej linii, a także w drzwi odskokowo-uchylne, sterowane przez fotokomórkę. Takie rozwiązanie gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz szczelniejsze zamknięcie pojazdu. Wzbogacony system monitoringu umożliwi nie tylko rejestrowanie obrazu w pojeździe, ale również na zewnątrz, przed autobusem. Kamera skierowana na trasę przejazdu to niezwykle przydatny element. Dzięki niej będzie można odtworzyć przebieg kolizji i wszelkich zdarzeń drogowych z udziałem autobusu.
 Kontrakt firmy Solaris Bus & Coach S.A. z poznańskim MPK dotyczy 26 pojazdów. Druga transza zamówienia zostanie zrealizowana do końca kwietnia 2012 roku.

Zaloguj się by skomentować