Zaloguj się

Autostrady i stadiony wybudowane na czas i zgodnie z założonym budżetem? To możliwe!

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka
Polskie media regularnie informują o opóźnieniach w budowie stadionów i infrastruktury komunikacyjnej. Co jakiś czas opinia publiczna dowiaduje się o porażce dotyczącej któregoś z projektów związanych z UEFA Euro 2012. Według ekspertów z firmy Optima Partners receptą na problemy związane z realizacją tych kluczowych dla naszego kraju projektów mogłaby okazać się Metoda Łańcucha Krytycznego (CCPM). Metoda ta od lat jest z powodzeniem stosowana podczas realizacji zamówień publicznych w Japonii. Wykorzystanie CCPM jest tam wymogiem stawianym wykonawcom.Alarmujące sygnały dotyczące opóźnień w budowie dróg i stadionów docierają do nas ze wszystkich stron. Raport NIK z czerwca 2011 roku nt. przygotowań Polski do Euro 2012 wskazuje, że największe zaniedbania występują w zakresie modernizacji infrastruktury drogowej. W komunikacie NIK czytamy, że "nie uda się przed mistrzostwami oddać do użytku kolejnych 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km, m.in. siedmiu odcinków autostrad, określonych jako kluczowe, o łącznej długości 318,9 km i siedmiu odcinków dróg ekspresowych o łącznej długości 85 km, uznanych za ważne”. Nie ma również możliwości ukończenia przed mistrzostwami budowy kluczowych dróg ekspresowych łączących miasta, w których będą rozgrywane mecze.

- Zrywanie umów z wykonawcami realizującymi zamówienie publiczne to nieczęste zjawisko. Jednostki odpowiedzialne za decyzję niechętnie przyznają się bowiem do tego, że popełniły błąd podczas wyboru firmy mającej zrealizować projekt. Najczęściej przesunięty zostaje termin oddania obiektu - mówi Mariusz Pawłowski, ekspert z firmy Optima Partners. - W przypadku realizacji projektów związanych z Euro 2012 takie przesunięcie nie jest jednak możliwe. Jeśli chcemy w przyszłości organizować imprezy takiego formatu, musimy zastosować odpowiednie metody zarządzania projektami. Moim zdaniem należy do nich Metoda Łańcucha Krytycznego, która daje bardzo wysokie prawdopodobieństwo zakończenia projektu na czas i w określonym początkowo budżecie.   

CCPM zakłada rezygnację z pośrednich deadlinów skupiając się na jedynej istotnej dacie - dacie zakończenia projektu. Dzięki umiejętnie rozmieszczonym buforom projekty kończą się terminowo, pomimo przekraczania czasu poszczególnych zadań. Kolejkowanie zadań eliminuje przeciążenia zasobów. Zadania wykonywane pojedynczo, we właściwej kolejności i czasie, mogą być szybciej skończone. Sukces projektu opiera się o kończenie, a nie rozpoczynanie zadań. CCPM pozwala także skutecznie monitorować realizację projektu, co nie jest normą w przypadku tradycyjnego zarządzania projektami.
   CCPM eliminuje wiele negatywnych zjawisk, z którymi mamy do czynienia podczas tradycyjnego zarządzania projektami: syndrom studenta, prawo Parkinsona, czy szkodliwą wielozadaniowość. Uniemożliwia ustalanie przez wykonawców najbezpieczniejszych, czyli najodleglejszych terminów realizacji. Zastosowanie Metody Łańcucha Krytycznego pozwoliłoby uniknąć opóźnień przy realizacji zamówień publicznych. Takie rozwiązanie przyniosłoby korzyści zarówno zleceniodawcom i wykonawcom, jak i społeczeństwu, które z pewnością doceniłoby funkcjonalność dworców i obiektów sportowych, udogodnienia komunikacyjne związane z drugą linią metra, czy z nowymi drogami. Warto wykorzystać doświadczenie Japonii, która z powodzeniem wprowadziła Metodę Łańcucha Krytycznego jako normę podczas realizacji zamówień publicznych.


Więcej w tej kategorii: « Ekspansja Dachsera Nowe biuro TNT »
Zaloguj się by skomentować