Zaloguj się

Wdrożenie sieci bezprzewodowej w Autoneum

Polski oddział Autoneum, chcąc zautomatyzować produkcję w fabryce w Katowicach, zdecydował się na wdrożenie, zaproponowanej przez SKK SA, sieci bezprzewodowej.

W Polsce firma Autoneum rozpoczęła działalność w 1998 roku i obecnie ma dwie fabryki, w Nowogardzie i Katowicach, gdzie zatrudnia 530 osób. Produkowane w Nowogardzie i Katowicach izolacje akustyczne i termiczne, półki tylne, podsufitki oraz dywany do samochodów są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także wysyłane na eksport do Szwecji, Belgii, Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Słowacji i Czech. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiednie oznakowanie produktów i efektywne zarządzanie magazynem.

Do tej pory zakład produkcyjny Autoneum w Katowicach nie użytkował swojego systemu klasy ERP w zakresie systemu kodów kreskowych. W zakładzie nie było sieci bezprzewodowej. W związku z brakiem systemu kodów kreskowych produkty były oznakowane etykietami niezawierającymi ww. kodów kreskowych, a to uniemożliwiało ich skanowanie. W związku z wymaganiami klientów, pracowano nad wdrożeniem systemu oznakowania produktów kodami kreskowymi na potrzeby raportowania wysyłek i przyjęć. Aby taki system mógł funkcjonować, potrzebna była sieć radiowa.

SKK, mając duże doświadczenie we wdrażaniu sieci bezprzewodowych WLAN w środowisku produkcyjno-magazynowym, zaproponowała Autoneum wdrożenie centralnie zarządzanej sieci radiowej Cisco opartej o punkty dostępowe (Access Points). Wdrożenie sieci bezprzewodowej, które zostało przeprowadzone przez firmę SKK, składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji i uruchomienia. Najważniejszym elementem etapu projektowego była wizja lokalna połączona z pomiarami propagacji fal radiowych. Wizja lokalna miała na celu zidentyfikowanie obszarów silnie tłumiących oraz rozpraszających sygnał radiowy, identyfikację źródeł zakłóceń w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez sieci WLAN, a także zapoznanie się z konstrukcją hal, w których miała pracować sieć radiowa.

Dzięki temu możliwe było precyzyjne określenie ilości i rozmieszczenia stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobranie właściwych anten, przydział mocy i kanałów radiowych, a następnie zaprojektowanie sieci radiowej. W ramach współpracy SKK przeprowadziła badania propagacji fal radiowych, następnie zaprojektowała sieć bezprzewodową, przygotowała infrastrukturę radiową, wykonała okablowanie oraz zainstalowała punkty dostępowe działające w ramach sieci radiowej. Ponadto SKK przeprowadziła szkolenie dla administratora systemu.

Wdrożenie, zaproponowanej przez SKK współpracującej w firmie Autoneum z systemem ERP, sieci radiowej w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach stanowi dla firmy wymierne korzyści. Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie kontroli obiegu materiałów w magazynie oraz nadzoru nad stanami magazynowymi. Dzięki instalacji sieci radiowej produkty firmy Autoneum są oznakowane kodami kreskowymi, a każdy kontener, w którym zapakowany jest towar, ma swój identyfikator, co ułatwia raportowanie wysyłek i przyjęć. W ramach sieci radiowej możliwe jest skanowanie oraz raportowanie produkcji, które wcześniej było przeprowadzane w oparciu o dokumenty papierowe. Umożliwiło to częściową rezygnację z prowadzenia dokumentacji papierowej oraz zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas wykonywania operacji magazynowych. Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu, część operacji magazynowych w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach odbywa się w ramach sieci radiowej.

Firma SKK jest Partnerem Programu Współpracy z Dostawcami Rozwiązań organizowanym przez ILiM - GS1 Polska. Poprzez uczestnictwo w tym Programie uzyskała prawo do posługiwania się znakiem „Zgodny z GS1”.Ostatnio zmieniany w piątek, 09 grudzień 2011 09:12
Zaloguj się by skomentować