Zaloguj się

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Niedopasowane, niechciane prezenty co roku lądują na dnie szaf w naszych mieszkaniach. Lepszą alternatywą jest zwrócenie takiego podarku do sklepu, ale wiele z nas ma przed tym opory i przede wszystkim nie wie, czy pełnowartościowy towar może zwrócić.

Już za chwilę Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi moment szczególnie wyczekiwany przez dzieci, choć przyjemny też i dla starszych biesiadników, czyli otwieranie prezentów znalezionych pod choinką. Niektórych marzenia się spełnią, ale część z nas czeka rozczarowanie - i to wcale nie w postaci rózgi. Nietrafione prezenty są kłopotliwe zarówno dla darczyńcy, któremu jest przykro, że nie udała mu się świąteczna niespodzianka, a także dla osoby, która nie wie, co z takim prezentem zrobić. Zazwyczaj niepotrzebne rzeczy, w tym nietrafione prezenty, po prostu wyrzucamy lub wciskamy na dno szafy i o nich zapominamy. Lepszym rozwiązaniem jest natomiast przekazanie takiego podarku osobie, której może się spodobać. Co prawda możemy być skrępowani, przekazując rzecz, którą sami otrzymaliśmy, ale lepiej, żeby pozostała ona w obiegu i znalazła kogoś, komu sprawi radość niż żeby zagracała nam mieszkanie lub trafiła na wysypisko śmieci.

Nie musimy przekazywać otrzymanego prezentu innej osobie bezpośrednio - zawsze możemy spróbować zwrócić towar, z którego nie jesteśmy zadowoleni. Warunkiem jest posiadanie dowodu zakupu, który zapewne ma darczyńca. Możemy nie być pewni, czy wypada nam o niego poprosić, ale jeśli nie jesteśmy zawodowymi aktorami, to osoba która sprawiła nam nietrafiony podarek, pewnie po naszej reakcji poznała, że nam się nie spodobał i zrozumie, że chcemy go zwrócić.

Ogólna zasada przy zwrocie pełnowartościowych towarów jest taka, że sprzedający nie ma obowiązku ich od nas przyjąć, chyba że wyrazi na to zgodę – jest to jego prawo. Na szczęście wiele sklepów idzie w tym zakresie konsumentom za rękę. Np. w większości sklepów odzieżowych mamy na zwrócenie ubrania określoną liczbę dni od zakupu, o ile nie nosi ono śladów użytkowania – ma przyczepione wszystkie oryginalne metki i mamy wspomniany już dowód zakupu. Podobne zasady przyjmują też sieci ze sprzętem wyposażenia wnętrz, tyle że tu wymaga się od nas, że zwrócimy towar wraz oryginalnym opakowaniem. Warto przy tym pamiętać, że skoro przyjęcie pełnowartościowego towaru do zwrotu jest prawem a nie obowiązkiem sprzedawcy, to może on dowolnie kształtować warunki przyjmowania takich zwrotów. Dla przykładu może określić że ogólnie honoruje zwroty, ale nie dotyczy to części asortymentu. Trzymając się przykładu sklepu odzieżowego, będzie to bielizna i akcesoria.

Do tej pory zajmowaliśmy się towarami kupionymi w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach. Natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy nietrafione prezenty były kupione przez Internet.
- W przypadku gdy zakupy robione są na odległość - czyli na przykład w sklepie internetowym lub przez telefon, konsumentowi przysługuje prawo do zwrotu towaru w przeciągu dziesięciu dni od daty otrzymania przesyłki. Wynika to z założenia, że nie mając możliwości bezpośredniego kontaktu z towarem możemy mieć problem z określeniem czy faktycznie będzie on nam pasować. Dlatego też ustawodawca wprowadził takie zabezpieczenie. Zwrot ten polega na odstąpieniu od umowy sprzedaży zawartej na odległość, wyjaśnia Jarosław Banacki, pomysłodawca i założyciel portalu doradzającego konsumentom JakKupowac.pl.

W tej sytuacji również będziemy musieli poprosić o pomoc osobę od której otrzymaliśmy nietrafiony podarek. Pismo, w którym wnioskujemy o unieważnienie tej umowy, musi być podpisane przez osobę, która ją zawarła. Jednak gdy korzystamy z odstąpienia od umowy, sprzedawca nie może nam odmówić spełnienia naszej prośby ani uzależnić jej od jakichś szczególnych warunków, np. zapłacenia opłaty manipulacyjnej. Jedyny koszt jaki w takiej sytuacji ponosimy, to koszt zwrotnej przesyłki do sklepu. Oczywiście jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, jeżeli chcemy zwrócić prezent nie dlatego, że był nietrafiony i nam się nie podoba, ale dlatego, że towar okazał się być wadliwy. Wtedy nie odstępujemy od umowy, tylko możemy dochodzić swoich praw, powołując się na niezgodność z umową, albo – jeśli jest taka możliwość – na zapisy gwarancyjne.

Niezgodność towaru z umową występuje wtedy, gdy z powodu wadliwości towaru nie można korzystać z niego do celu, do jakiego zwykle jest używany lub gdy nie posiada funkcji czy właściwości, której spodziewalibyśmy się po towarze takiego rodzaju. Dotyczy to także zapewnień producenta, np. w reklamach. Oznacza to, że jeśli kupimy telefon komórkowy, który reklamowany był jako stworzony specjalnie dla maniaków portali społecznościowych, a aplikacje te szwankują, możemy dochodzić swoich praw, powołując się na niezgodność towaru z umową. Trzeba tylko pamiętać, że uprawnienie to przysługuje nam przez dwa lata od zakupu oraz dotyczy wad, które istniały już w momencie zakupu produktu.

Prawo do roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową przysługuje na wszystkie produkty. Inaczej to wygląda w przypadku gwarancji. Jest to rodzaj dodatkowego zabezpieczenia, dobrowolnie udzielanego przez producenta. Najczęściej gwarancję udziela się na produkty droższe, o wysokiej wartości, które mają służyć nam przez długi czas. Jako że udzielenie gwarancji nie jest obowiązkiem producenta, może on dowolnie kształtować warunki każdej umowy gwarancyjnej. Określa on na jaki okres czasu gwarancja przysługuje i jakich elementów czy funkcji produktu dotyczy. Z drugiej strony, w ramach tych ustalonych warunków, producent zobowiązuje się, że dany produkt nie będzie miał żadnych wad. Bez znaczenia jest, czy wady, jeśli się ukażą, istniały w momencie zakupu czy też nie.

Z powyższych przykładów widać, że możliwości zwrotu niechcianych prezentów jest sporo. Chociaż lepiej jest zwrócić prezent niż schować go na dnie szafy, to taka sytuacja nie miła ani dla nas, ani dla darczyńcy. Dlatego też warto przed wybraniem się na świąteczne zakupy dokładnie przemyśleć, co faktycznie może być dobrym prezentem. Pomocne w tym mogą być fora internetowe czy portale doradzające konsumentom, gdzie znajdziemy inspiracje, które ułatwią nam wybranie gwiazdkowych prezentów. Gdy będziemy wiedzieć, czego szukamy, unikniemy nerwowych zakupów na ostatnią chwilę i niezręczności związanych ze zwrotami niechcianych upominków.

Porady udziela portal www.JakKupowac.pl

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 19 grudzień 2011 13:05
Zaloguj się by skomentować