Zaloguj się

Wizyta w jednym z największych centrów przeładowczych świata

  •  Artur Olejniczak
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Wizyta w jednym z największych centrów przeładowczych świata

W połowie czerwca grupa dziennikarzy z całego świata została zaproszona przez Deutsche Post DHL na zwiedzanie nowego Hubu przeładowczego w Lipsku. Na miejscu był też przedstawiciel redakcji naszego portalu. Poniżej przedstawiamy krótką relację z pobytu w Hubie, a także film prezentujący działanie tego jednego z największych centrów przeładowczych świata.

Wizytę w jednym z największych hubów świata rozpoczęliśmy o godzinie 21. Przy wejściu przywitała nas ochrona lotniska prosząc o pozostawienie paszportów na recepcji. Następnym krokiem było udanie się na miejsce, w którym wraz z rozpoczynającymi pracę pracownikami firmy DHL Express przeszliśmy kontrolę. Każdy z nas, dokładnie tak samo jak na lotnisku, przechodzi procedurę skanowania zawartości toreb oraz wykrywaczem metalu. Po przejściu bramki znaleźliśmy się w strefie socjalno - biurowej budynku sortowni, gdzie na co dzień pracuje blisko 70 osób. Są tu pomieszczenia do wypoczynku oraz centrum nadzorujące pracę całego Hubu. Większość operacji wykonywanych w centralnym hubie firmy DHL odbywa się w nocy. Hub w Lipsku jest jednym z 3 globalnych centrów przeładowczych DHL (Cincinnati (CVG) USA, Hong Kong (HKG) oraz Leipzig (LEJ) Germany). Sortownia daje zatrudnienie ponad 3 tys. osób. Pracujących przez 24 godziny 365 dni w roku - bez wątpienia mamy do czynienia z jednym z największych operatorów logistycznych na świecie.


Cały obiekt składa się z 2 budynków głównych, płyty postojowej oraz stacji paliw, na które DHL wydał 300 milionów euro. Całkowita powierzchnia zajmowana przez infrastrukturę hubu to 129.868 m2. Największy budynek to sortownia o wymiarach (413 m długości, 97 m szerokości i 16 m wysokości), jej całkowita powierzchnia to 48.000 m2. Wydajność sortowni to 60.000 standardowych paczek, 36.000 dokumentów oraz 10.000 paczek nie standardowych na godzinę. Przejście paczki z punktu rozładunkowego do punktu załadunku trwa mniej niż 5 minut. System sortujący o wartości 70 milionów euro wykonała firma Van Der Lande. Urządzenia sortujące uzupełnione są o 20 skanerów kodów kreskowych oraz system kamer video umożliwiający śledzenie każdej przesyłki.


Przez Hub przechodzi 90% przesyłek Europejskich oraz 10% globalnych przesyłek DHL Express. Dzięki optymalizacji oraz maksymalnemu wykorzystaniu czasu pracy obsługa samolotu, polegająca na jego zaparkowaniu, rozładunku, posortowaniu kontenerów, załadunku i odlocie, to tylko 120 minut. W tym czasie załogi samolotów mogą odpocząć i zrelaksować się w komfortowych pomieszczeniach zlokalizowanych przy hangarze. Obecnie na lotnisku w Lisku co noc odprawianych jest 60 samolotów.


Jak to wygląda w praktyce przekonać się możecie na własne oczy, oglądając poniższy film (komentarz w języku angielskim):

Ostatnio zmieniany w wtorek, 10 lipiec 2012 11:41
Zaloguj się by skomentować