Zaloguj się

W polskich magazynach spowolnienia nie widać

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Spowolnienie gospodarcze zmusza właścicieli firm do redukcji wydatków, a mimo to logistyka magazynowa wychodzi z kryzysu obronną ręką. Jednak niepewna sytuacja na rynku powoduje, że większą dynamikę wzrostu niż nowe wózki widłowe notuje sprzęt używany. Firma STILL podsumowuje ubiegły rok i prognozuje 2013.

Stały wzrost popytu na sprzęt nowy i używany, plany inwestycyjne w Polsce i poszerzanie oferty produktowej. Firmy oferujące rozwiązania dla logistyki magazynowej wciąż zyskują klientów, pomimo że w czasach niepewnej sytuacji na rynku wielu przedsiębiorców tnie koszty i szuka oszczędności w każdej inwestycji. Stąd większy wzrost notuje segment wózków używanych.

- W roku 2012 sprzedaliśmy o 15% więcej używanych wózków widłowych niż w roku poprzednim, przekraczając granicę 800 sztuk. Wzrost widać także w sprzedaży nowego sprzętu, gdzie również uzyskaliśmy dwucyfrowy wzrost - mówi Wojciech Szmulczyński, dyrektor handlowy w STILL Polska. - Uważamy, że to duży sukces podczas tak niepewnej sytuacji rynkowej.

Z danych za pierwszą połowę 2012 roku zebranych przez Grupę KION, właściciela marki STILL wynika, że popyt na rynku pierwotnym wózków widłowych spadł w Europie o 7,9% (sprzedano o 164 200 sztuk mniej niż w drugim półroczu roku ubiegłego). Znaczny spadek sprzedaży dotyczy przede wszystkim Europy Zachodniej, gdzie popyt był o 8,8% mniejszy. Z kolei w Europie Wschodniej spadek wyniósł 3,3%. Na tym tle sytuacja w polskim oddziale STILL przedstawia się bardzo korzystnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę zrealizowane w 2012 roku inwestycje oraz dalsze plany rozwojowe.

2012 - tyle się działo!
Ubiegły rok STILL rozpoczął od mocnego akcentu. W marcu powstał czwarty oddział firmy w Polsce. Placówka w Gdańsku przejęła obowiązki serwisowe pełnione do tej pory przez firmę Techtrans. Rozbudowa pozwoliła firmie szybciej i skuteczniej świadczyć swoje usługi na północy Polski oraz stworzyć prężnie działającą sieć serwisowo-handlową. Dzięki temu koncern całkowicie przejął autoryzowany serwis swoich produktów w Polsce, co pozwoliło ujednolicić i zapewnić wysoką jakość usług. Istotne z punktu widzenia STILL’a jest nawiązanie współpracy z Mateco AG. Firmy postanowiły wzajemnie uzupełniać swój asortyment, dzięki czemu STILL zyskał 5 nowych lokalizacji wynajmu wózków oraz wzbogacił swoją ofertę o podnośniki i podesty ruchome. Rok 2012 to także okres intensywnej działalności na targach i konferencjach branżowych. Spośród wielu aktywności, warto wspomnieć, że STILL po raz kolejny wspierał Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną organizowaną przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu, wziął udział w Polskim Kongresie Logistycznym Logistics 2012 oraz licznych targach i konferencjach branżowych.

2013 - tyle planów!
Ten rok zapowiada się równie pracowicie. Pod Poznaniem powstaje Europejskie Centrum Odnawiania Wózków Widłowych STILL, którego otwarcie planowane jest pod koniec 2013 r. W nowo powstałym obiekcie odnawiane będą wózki używane pochodzące z innych oddziałów STILL, które następnie trafią na rynki całej Europy i nie tylko. To jedna z największych tego typu inwestycji w tej części kontynentu, która świadczy o wysokiej jakości usług, zapewnianych przez polski serwis. Na ten rok zaplanowano także wiele nowości produktowych. W pierwszej kolejności swoją premierę będą miały duże wózki spalinowe z serii RX70 o udźwigu od 6 do 8 ton, które nadają się idealnie do przemysłu ciężkiego oraz przewożenia towarów o niestandardowych rozmiarach. Już w styczniu ruszy ich sprzedaż. Wtedy także do kupienia będą pierwsze modele RC40 o udźwigu 3,5 tony.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 22 styczeń 2013 11:16
Zaloguj się by skomentować