Zaloguj się

Logistyka gra w zielone

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

5 magazynów o łącznej powierzchni 44 tys. metrów, około 500 pracowników, tysiące przewożonych i składowanych ładunków. Centrum logistyczne Kuehne+Nagel w Hamburgu jest przystosowane do pracy przez całą dobę. Jednak oprócz efektywności, jedną z najważniejszych idei przyświecających temu miejscu jest ekologia - i to na najwyższym poziomie.

Otwarty w 2009 roku kompleks magazynów jest częścią firmy, która posiada lokalizacje w ponad stu krajach. To ogromne przedsięwzięcie nie jest jednak tylko siecią magazynów. Spory nacisk kładzie się tu na wartości ekologiczne, które zachowywane są między innymi dzięki korzystaniu z nowych technologii, w tym z wózków widłowych STILL.

Centrum w ruchu
Budowa centrum logistycznego w rejonie Obergeorgswerder w Hamburgu trwała rok i kosztowała 55 mln euro. Łączna wielkość powierzchni magazynowej wynosi 44 000 m kw. Oprócz biur, w centrum znajdują się trzy rodzaje pomieszczeń - magazyny logistyki kontraktowej, terminale cross-docking i kontenerowy. Zadaniem tych pierwszych jest zarządzanie logistyką przedsiębiorstw w ramach umów długoterminowych. Na terenie 25 500 m kw. znajduje się strefa cłowa i bezcłowa, a towary stąd dystrybuowane są regionalnie, krajowo i kontynentalnie. Centrum logistyczne w Hamburgu jest przystosowane także do szybkiej obsługi - 90% towarów, które zostają tam dostarczone w ciągu doby transportowane są dalej. Aby było to możliwe, niespełna 9 000 m kw. zajmuje terminal cross-docking. W tym miejscu towary są przeładowywane i wysyłane dalej bez składowania. Rozwiązanie to pozwala na obniżenie kosztów transportu, wymaga jednak pracy przez całą dobę 150. osób na trzy zmiany. W ten sposób w ciągu roku przez terminal cross-docking Kuehne+Nagel transportowanych jest około 490 000 przesyłek. Terminal kontenerowy o wielkości 10 000 m kw. jest użytkowany natomiast do przeładowywania towarów z różnych środków transportu. Rocznie z tego miejsca nadawanych jest około 40 000 ładunków, które są dystrybuowane m.in. regionalnie, krajowo czy kontynentalnie.

Technologia przyjazna pracy i środowisku
Ogromna skala przedsięwzięcia sprawia, że sprzęt wykorzystywany w centrum logistycznym musi spełniać rygorystyczne wymagania. Niezawodność i trwałość to jedne z najważniejszych założeń. W skład floty Kuehne+Nagel wchodzą łącznie 53 wózki widłowe marki STILL. Specyfika wykonywanych prac powoduje, że w centrum logistycznym w Hamburgu wykorzystywane są różne rodzaje wózków widłowych. W magazynach logistyki kontraktowej znajdują zastosowanie głównie wózki wysokiego podnoszenia. Dzięki nim możliwe jest składowanie towarów na wysokościach, także w wąskich korytarzach magazynowych. Natomiast do obsługi terminalu cross-docking, ze względu na różnorodność wykonywanych operacji, służą nie tylko modele czołowe, ale i wózki niskiego podnoszenia, sterowane za pomocą dyszla. Te ostatnie mogą transportować towary o wadze nawet do 3 ton bez używania siły ze strony pracownika. Do rozładunku samochodów ciężarowych służą głownie modele o zwiększonym udźwigu. Wraz z początkiem tego roku flotę Kuehne+Nagel zasiliły premierowe modele STILL RX 70 60-80.

- Wózek ten może przewozić towary o wadze do 8 ton, będąc jednocześnie najbardziej zwrotnym w swojej klasie - tłumaczy Paweł Włuka, Kierownik Działu Marketingu w firmie STILL. - Charakteryzuje się także niskim zużyciem paliwa, m.in. dzięki programowi Blue-Q, który pozwala na optymalizację poboru, wyłączając zbędne odbiorniki prądu i oszczędzenie dzięki temu 10% energii. Jednocześnie podczas przyspieszania następuje automatyczny przeskok na następny bieg. Pozwala to na zmniejszenie prędkości obrotowej silnika o 25%, przy zachowaniu prędkości jazdy - dodaje ekspert.

Oprócz wprowadzania zmian w transporcie wewnętrznym, ustalono także zasady, obowiązujące przewoźników zewnętrznych. Zastosowanie standardów w procesach logistycznych na wszystkich poziomach – od magazynowania do transportu lądowego i morskiego ma na celu stworzenie modelu, który będzie neutralny dla środowiska. Duży nacisk postawiono na szkolenia kierowców, którzy są odpowiedzialni za ekonomiczną jazdę. Preferowane są również aerodynamiczne, dwupokładowe pojazdy. Stosuje się w nich także tzw. downsizing, który umożliwia zmniejszenie pojemności skokowej silnika, dzięki czemu zredukowana zostaje ilość zużywanego paliwa, przy jednoczesnym zachowaniu mocy. Wszystkie te działania służą zachowaniu efektywności pracy.

Budynek z zasadami i pomysłem
Podstawową ideą, zgodnie z którą realizowano inwestycję centrum logistycznego Kuehne+Nagel, była ekologia. Dlatego już w fazie projektu zaplanowano, że do 2020 roku o 20% zmniejszone ma zostać zużycie energii elektrycznej, a o 15% emisja dwutlenku węgla. W przypadku paliwa spalanego na potrzeby centrum, jego ilość ma spadać o 1% każdego roku. Jednym z założeń jest także odpowiedzialne wykorzystywanie wody i zmniejszanie jej zużycia. Aby sprostać tym wymaganiom zdecydowano się korzystać podczas codziennej pracy z najnowszych technologii i zainwestować w proste, przyjazne środowisku i pracownikom rozwiązania. Fluorescencyjne, charakteryzujące się długą żywotnością oświetlenie ma zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Podobne zalety mają zainstalowane na dachu kolektory słoneczne. Poza tym budynek jest wyposażony w urządzenia, pozwalające na odzyskiwanie energii z wentylacji oraz ponowne wykorzystywanie wody deszczowej. Wokół centrum znajduje się także teren zielony o powierzchni 24 000 m kw., na którym posadzono także prawie 12 tys. drzew i krzewów.

Ostatnio zmieniany w piątek, 26 kwiecień 2013 11:47
Zaloguj się by skomentować