Zaloguj się

Mobilna logistyka

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

W każdej branży kierunek zmian określają potrzeby klientów. Nic więc dziwnego, że w czasach, gdy 84,3% menedżerów posiada smartfona, technologie mobilne stały się tak gorącym trendem.

Prawa ręka menedżera
Kadra menedżerska jest grupą zawodową, która szczególnie chętnie korzysta z nowinek technologicznych. Z badań „Raport Generation Mobile 2012” przeprowadzonych przez PBI wynika, że aż 84,3% ankietowanych kierowników, menedżerów i samodzielnych specjalistów jest użytkownikami smartfonów. Stały się one do tego stopnia nieodłącznymi atrybutami, że trudno jest się rozstać z nimi nawet na chwilę. Aż 26,2% respondentów przyznało, że zdarzyło im się korzystać ze smartfona podczas spotkania biznesowego, 24,1% podczas służbowego obiadu, a 54,7%… w toalecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych telefonów komórkowych, znacznie częściej są one wykorzystywane do innych czynności, niż jedynie komunikacja. Smartfony służą przede wszystkim ich właścicielom do korzysta z serwisów informacyjnych (54,4% wskazań), słuchania muzyki (54,2%), a także do robienia zakupów (63,2%). Nawet 29,6% użytkowników szuka za pośrednictwem swojego gadżetu informacji na temat produktów i ich ceny. Coraz częściej wspierają to aplikacje na urządzenia mobilne, z których korzysta 96,5% użytkowników smartfonów.

Biznes musi być mobilny
Biorąc pod uwagę powyższe wyniki nie dziwi, że mobilność jest trendem, za którym w ostatnim czasie podążają produkty i usługi skierowane do biznesu. Kluczem dotarcia do określonej grupy klientów jest dostosowanie rozwiązań technologicznych do ich oczekiwań. Istotne są również zmiany we współczesnym modelu pracy. Pracownicy coraz częściej muszą być mobilni, a funkcję przenośnego biura pełni smartfon, tablet lub laptop. W dobie, gdy 77% Polaków posiada dostęp do Internetu (wg. Consumer Barometer with Google), konsumenci oczekują, że pełna informacja na temat oferty firmy będzie dostępna on-line. Według agencji Fortune Cookie mobilne aplikacje wykorzystuje do promocji nawet jedna czwarta europejskich firm, a co piąta z nich posiada mobilną wersję swojej witryny internetowej. Także w Polsce w stronę nowoczesnych technologii podąża wiele branż. Największą dynamikę wzrostu aplikacji mobilnych odnotowała w ostatnim czasie bankowość. Możliwość sprawdzenia stanu własnego konta lub kursu giełdy w smartfonie czy zapłacenie za zakupy smsem nikogo już nie dziwią.

Logistyka w wersji easy
Po możliwość dotarcia do mobilnego konsumenta sięgają coraz bardziej specjalistyczne branże. Trend ten jest dobrze widoczny choćby w logistyce. Firmy kurierskie udostępniają platformy on-line, za pośrednictwem których można monitorować trasę przesyłki czy zamówić kuriera. Także oferta producentów sprzętu magazynowego udostępniana jest w postaci mobilnej aplikacji - przykładem na to jest STILL Easy, do pobrania bezpłatnie przez Apple App Store. Nawet sterowanie wózkiem widłowym może odbywać się za pomocą iPoda lub iPada.

- Aplikacja przekazuje dyspozycje dotyczące trasy i konkretnych ustawień do oprogramowania sterującego w wózku widłowym, co pozwala na samodzielną pracę pojazdu. System jest intuicyjny w obsłudze i nie wymaga pomocy ekspertów przy jego wdrożeniu - wyjaśnia Paweł Włuka z firmy STILL Polska.

Same informacje na temat floty, która jest na wyposażeniu firmy, coraz częściej przechowywane są w chmurze. W takim przypadku wystarczy przeglądarka internetowa, aby na bieżąco monitorować stan wózków widłowych, podliczyć koszty czy optymalizować logistykę wewnętrzną. Podobnie ma to miejsce w przypadku zarządzania flotą samochodów firmowych. Dzięki systemom nawigacyjnym pracodawca może kontrolować trasy przejazdów ciężarówek, czas podróży przedstawicieli handlowych, a także ustrzec się przed kradzieżą paliwa.

Ostatnio zmieniany w piątek, 07 czerwiec 2013 11:39
Zaloguj się by skomentować