Zaloguj się

DPD Polska wprowadza wysyłkę paczek neutralnych dla środowiska

Wprowadzając program TOTAL ZERO, DPD Polska, jako pierwsza firma na rynku usług kurierskich, oferuje wszystkie paczki przez nią doręczane jako neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, bez dodatkowych kosztów dla klientów firmy.

Realizacja zobowiązania redukcji emisji dwutlenku węgla zostanie osiągnięta dzięki trzystopniowemu mechanizmowi, który polega na: pomiarze emisji dwutlenku węgla, redukcji dwutlenku węgla emitowanego przez DPD Polska, a następnie offsettingu. Poprzez wdrożenie Total Zero DPD zobowiązuje się do stałego zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko, podejmując szereg inicjatyw wewnątrzfirmowych, mających na celu redukcję emisji CO2.
   Emisja dwutlenku węgla przez całą sieć DPD jest regularnie mierzona od 2006 roku i przez cały ten czas jej poziom jest redukowany. Jednocześnie właściciel sieci DPD - Grupa GeoPost - rekompensuje nieuniknioną emisję CO2 poprzez partnerstwo z renomowaną francuską organizacją - CDC Climat.
   Pozostała część emitowanego dwutlenku węgla, czyli około 500.000 ton rocznie, będzie offsetowana poprzez projekty wskazane przez CDC Climat. Kredyty CO2 będą wykorzystywane w celu skompensowania gazów cieplarnianych emitowanych przez firmę.

- Total Zero zrodziło się w DPD z przekonania, iż branża logistyczna emitująca duże ilości dwutlenku węgla musi zadbać o jego redukcję, a tym samym zwiększyć dbałość o środowisko - mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska. - DPD będzie nadal przyglądać się wszystkim aspektom swojej działalności pod kątem emisji CO2 w przeliczeniu na każdą paczkę, która i tak jest znacznie niższa niż emisja konkurentów, ze względu na to, iż korzystamy z naszej europejskiej sieci drogowej, a nie transportu lotniczego. Międzynarodowa reputacja CDC Climat i jej długoterminowe zaangażowanie w minimalizowanie emisji CO2 sprawia, że jest to idealny partner offsetowy do realizacji programu Total Zero.

- Total Zero, dla tak wyzwaniowej pod względem emisji branży jaką jest logistyka, oznacza prawdziwe zaangażowanie nie tylko w zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale także długoterminowe przewidywanie i zarządzanie niskoemisyjne - powiedział Pierre Ducret, prezes CDC Climat. - CDC Climat ściśle współpracuje z firmą, aby określić zakres projektów offsetowych, wspieranych za pośrednictwem Total Zero, które mogą być bardzo zróżnicowane, od zamorskich projektów realizowanych w krajach rozwijających się do programów lokalnych, realizowanych w Europie. Ilość węgla neutralizowanego rocznie w przeliczeniu na paczkę zmniejszy się z roku na rok ze względu na wpływ różnych inicjatyw prośrodowiskowych podejmowanych lokalnie.

Inicjatywy lokalne podejmowane przez DPD Polska, wspomagające redukcję emisji CO2 to m.in.:

  • edukacja środowiskowa wewnątrz organizacji i w jej otoczeniu zewnętrznym (stopki maili, naklejki „oszczędzaj światło”, ekologiczne newslettery),
  • racjonalizacja wykorzystania i ochrona zasobów naturalnych (eko-toalety, krany na fotokomórkę, świetlówki energooszczędne),
  • odpowiedzialna gospodarka odpadami, w tym segregacja i minimalizacja wytwarzanych odpadów (oszczędność folii, papieru, materiałów operacyjnych) oraz
  • redukcja CO2, poprzez optymalizacje sieci operacyjnej.

Total Zero ma zastosowanie zarówno do przesyłek biznesowych, jak i paczek klientów indywidualnych. Już od lipca 2012 r. każda paczka dostarczana przez sieć DPD we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Luxemburgu i Szwajcarii jest wolna od emisji dwutlenku węgla. Do tej grupy będą dołączać stopniowo inne kraje.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 01 lipiec 2013 13:49
Zaloguj się by skomentować