Zaloguj się

Startuje kolejny etap testów Pendolino

Kolejny etap testowania Pendolino. Pociąg wyjedzie na linie kolejowe. W środę, 30 października pojedzie do Konina, potem w rejon Nowego Sącza, Olsztyna i Góry Włodowskiej.

Testy Pendolino na torze doświadczalnym zakończone. Od środy 30 października, rozpoczyna się sprawdzanie pociągu podczas jazdy na liniach kolejowych. Pociąg przejedzie trasę Warszawa - Konin - Warszawa. Natomiast od poniedziałku 4 listopada, będzie testowany w rejonie Grybowa i Olsztyna. W Grybowie, niedaleko Nowego Sącza będą sprawdzane możliwości pociągu na stromych podjazdach i zjazdach. Koło Olsztyna odbędą się testy w jeździe po łukach. Skład będzie badany m.in. pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pola widzenia szlaku oraz współpracy z systemami sterowania ruchem.
   W drugiej połowie listopada proces homologacji zostanie przeniesiony na Centralną Magistralę Kolejową, najszybszą trasę kolejową w Polsce, łączącą Warszawę z Krakowem i Katowicami. Tam, na odcinku Góra Włodowska – Psary, skład będzie poddawany próbom prędkościowym. Przez cztery kolejne weekendy, zaczynając od 16 listopada, pociąg będzie rozpędzał się do prędkości powyżej 160 km/h aż do osiągnięcia 275 km/h. W badania zaangażowani są poza PKP IC, Alstomem i Instytutem Kolejnictwa, przedstawiciele zarządcy infrastruktury PKP PLK oraz PKP Energetyka. Sprawdzą jak pociąg kursujący z prędkością powyżej 200 km/h oddziałuje na infrastrukturę torową, system sterowania ruchem oraz zasilanie trakcji elektrycznej.
   Zanim Pendolino zostanie dopuszczone do eksploatacji konieczne jest przeprowadzenie szeregu sprawdzianów. Zrealizowano już testy statyczne w fabryce we włoskim Savigilano oraz dynamiczne na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Tam były badane hamulce, pantograf, urządzenia bezpieczeństwa oraz oddziaływanie na urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Do maja 2014 r. pociąg powinien uzyskać zezwolenie Urzędu Transportu Kolejowego na eksploatację, natomiast regularne kursowanie z północy na południe kraju rozpocznie w grudniu 2014 r.

Ostatnio zmieniany w środa, 30 październik 2013 14:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe