Zaloguj się

Trans Poland 2013 za nami

Ponad 60 wystawców i ponad 2 tysiące gości, głównie przedstawicieli kadry zarządzającej w branży transportowej i logistycznej, to sukces pierwszej edycji imprezy.

Kadra zarządzająca, menedżerowie, właściciele firm transportowych, logistycznych oraz szefowie największych spółek skarbu państwa z branży transportu drogowego, kolejowego i morskiego, to goście pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki Trans Poland 2013 w Warszawie. Na wystawców i zwiedzających czekał bogaty program merytoryczny, które rozpoczęła konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Finansów na temat przepisów celnych dla przewoźników oraz rozwoju programu E-CŁO. Drugi dzień imprezy był w całości poświęcony głównemu tematowi targów, czyli transportowi intermodalnemu. Ostatni dzień targów upłynął na omawianiu perspektyw korytarza transportowego Bałtyk - Adriatyk. Goście i wystawcy mogli też na miejscu uzyskać bezpłatne porady prawne z zakresu transportu i logistyki, których udzielali najlepsi specjaliści w branży.

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki Trans Poland 2013 została objęta patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W imprezie wzięli udział przedstawiciele branży m.in. z Rosji, Litwy, Niemiec, Finlandii, Włoch, Holandii, Kazachstanu, Estonii i Słowenii. Na targach nie zabrakło też największych polskich firm i przedstawicieli agend rządowych, w tym: PKP Cargo, czy Służby Celnej.

Swego zadowolenia nie kryła prezes Portu Gdańskiego Dorota Raben: - Jesteśmy pod wielkim wrażeniem organizacji targów Trans Poland 2013. Spotkaliśmy tu wszystkich uczestników rynku transportowego, przedstawicieli świata nauki i administracji. Oferta Portu Gdańsk budziła zainteresowanie, które przerosło nawet nasze oczekiwania. Bezcenna była wymiana myśli podczas towarzyszących targom konferencji branżowych, prowadzonych na najwyższym merytorycznym poziomie. Zdobyliśmy nowe kontakty, naszych potencjalnych przyszłych klientów, odświeżyliśmy też relacje ze starymi znajomymi. To wydarzenie okazało się strzałem w dziesiątkę, mamy nadzieję że spotkamy się na kolejnych targach pod szyldem Trans Poland, tak trzymać! - mówi prezes Raben.

Na imprezie gościło 60 wystawców z kilkunastu krajów Europy, a przez trzy dni zwiedziło ją ponad 2 tys. osób. Goście, to głównie kadra zarządzająca, menedżerowie, właściciele firm transportowych, logistycznych oraz szefowie spółek skarbu państwa z branży transportu drogowego, kolejowego i morskiego. Na imprezie nie zabrakło też przedstawicieli agend rządowych; byli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz kilku placówek dyplomatycznych.
Mówi Dorota Kosowicz, PKP Cargo Logistics: - Trzeba zwrócić uwagę, że impreza jest organizowana po raz pierwszy i z tego powodu uważam, że to udany debiut. Z uwagi na zlokalizowanie imprezy w Warszawie zależałoby nam na jej cykliczności i kolejnych udanych edycjach, które z roku na rok będą miały coraz większy zasięg. Jesteśmy otwarci na współpracę w kolejnych latach.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów. Przez trzy dni targów celnicy udzielali praktycznych informacji w kwestiach prawa celnego oraz przeprowadzili ciekawe panele dyskusyjne.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji na seminarium i na sali wystawowej - tłumaczy Marcin Woźniczko, departament Służby Celnej Ministerstwa Finansów. - Ludzie przychodzą, żeby obejrzeć nasz mobilny skaner, czyli urządzenie do prześwietlania paczek i bagaży. Każdy może przyjść ze swoim bagażem i zobaczyć, jak to wygląda w perspektywie RTG.

Wystawa umożliwiła wszystkim odwiedzającym zapoznanie się z najnowszymi produktami oraz rozwiązaniami dostępnymi w branży. Tematyka targów w głównej mierze poświęcona była transportowi intermodalnemu, który ma duży potencjał wzrostu i szerokie perspektywy rozwoju w Polsce.

Na główny temat targów zwracała też uwagę Dorota Kosowicz z PKP Cargo Logistics: - Temat przewodni imprezy, czyli transport intermodalny ma przed sobą przyszłość. Na targach wiele osób było zainteresowanych szczególnie tą gałęzią naszej działalności.

Wśród wystawców Trans Poland 2013 były firmy działające w oparciu o zagadnienia transportu intermodalnego; firmy transportowe, spedycyjne (kolejowe, drogowe, morskie); producenci taboru transportowego; wytwórcy części i podzespołów w różnych sektorach transportu; producenci systemów transportu wewnętrznego i wyposażenia magazynów; producenci rozwiązań z zakresu ITS oraz systemów zarządzania transportem.

Już pierwszego dnia (26 listopada) ruszył bogaty program merytoryczny przygotowany na Trans Poland 2013. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Służby Celnej omówili zmiany w procedurach oraz przepisach celnych w obrocie towarowym. Goście dowiedzieli się też na jakim etapie są zmiany w Programie E-CŁO oraz jakie ułatwienia przygotowali celnicy dla biznesmenów w latach 2012-1013. Przez całe targi funkcjonariusze Służby Celnej doradzali gościom i wystawcom w kwestiach prawnych. Stoisko polskiego Ministerstwa Finansów cieszyło się dużym powodzeniem odwiedzających.

Z równie dużym zainteresowaniem spotkały się otwarte "Spotkania Transportowe", które codziennie odbywały się na głównej sali targów. Eksperci branży transportowej omawiali m.in. systemy obniżania kosztów w firmach transportowych, działalność na rynkach wschodnich oraz udzielali praktycznych rad dla zawierających umowy przewozu. Nie zabrakło też kwestii związanych z ubezpieczeniami w transporcie i oceną ryzyka w branży.

Drugi dzień imprezy (27 listopada) był poświęcony głównemu tematowi targów, czyli intermodalowi. To o tyle istotny temat dla polskich przewoźników, bo rok do roku udział transportu intermodalnego w Polsce rośnie. Właśnie tym zagadnieniom została poświęcona konferencja INTERMODAL 2014: Szanse i bariery rozwoju transportu intermodalnego w Polsce - od kooperacji do kooperencji.

Sesję nt. intermodalu otworzyli przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Urzędu Transportu Kolejowego. Przedstawili, jak wygląda transport intermodalny w polityce transportowej Polski i Unii Europejskiej. Goście seminarium poznali też kierunki rozwoju oraz wsparcia transportu intermodalnego w polityce Polski.

Przedstawiciel Instytutu Logistyki i Magazynowania opowiedział o czynnikach wpływających na rozwój transportu intermodalnego, a dr Mirosław Antonowicz z Akademii Leona Koźmińskiego przedstawił temat "Wartość dla klienta w przewozach intermodalnych jako produkcie systemowym".

Kolejne sesje dotyczyły roli struktur klastrowych we wspieraniu intermodalności i komodalności transportu oraz transportu intermodalnego w praktyce biznesowej.

Tego dnia "Spotkania Transportowe" były poświęcone zmianom prawnym w transporcie i logistyce. Prawnicy omawiali aspekty prawne związane z normami czasu jazdy i pracy kierowców wykonywania transportu drogowego. Wskazywali na konkretnych przykładach jak przygotować firmę do kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Podczas forum nie zabrakło też tematyki dotyczącej efektywnego zarządzania firmą oraz działań wspierających ekologię w transporcie.
 
Trzeci, ostatni dzień Targów (28 listopada) został zdominowany przez zagadnienia związane z korytarzem transportowym Bałtyk - Adriatyk. Eksperci omawiali perspektywy rozwoju tej drogi transportowej.

Dyskusję otworzył Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk - Adriatyk - Marcin Bugajski. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Instytutu Morskiego oraz poszczególnych województw. Eksperci wskazywali na korzyści wynikające ze współpracy firm i samorządów w strukturze korytarza północ-południe. Podkreślono znaczenie Korytarza Bałtyk - Adriatyk dla gospodarki poszczególnych regionów oraz całego kraju. Przedstawiono potencjalne kierunki wymiany towarowej istotne z punktu widzenia polskiej części korytarza: państw skandynawskich, Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej.

Ostatnio zmieniany w środa, 04 grudzień 2013 12:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe