Zaloguj się

Rozwój handlu stymuluje sektor logistyczny

Zgodnie z opublikowanymi ostatnio raportami wiodących firm doradczych, największe firmy wynajmujące powierzchnie w centrach logistycznych upatrują duże możliwości rozwoju w naszym kraju. Potencjał polskiego rynku wiążą z dynamicznym rozwojem handlu i produkcji oraz, niższych niż w krajach Europy Zachodniej, kosztach pracy.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat polski sektor magazynowy notuje rosnące zapotrzebowanie na rozwiniętą bazę logistyczną przeznaczoną m.in. do składowania surowców pod produkcję lub magazynowania wyrobów gotowych, które mogą być w jak najkrótszym czasie dostarczane do obiektów handlowych. Coraz większe zainteresowanie wynajmem powierzchni w parkach logistycznych przejawiają także firmy sektora lekkiej produkcji.
   Częściej pojawiają się zapytania o hale logistyczne, oferujące specjalistyczne rozwiązania technologiczne dokładnie sprecyzowane przez najemcę. Czas najmu w tego typu   obiektach to z reguły przynajmniej 10 lat, co czyni takie projekty bardzo atrakcyjnymi dla inwestorów. Popyt na parki magazynowe związany jest przede wszystkim z dynamicznym rozwojem produkcji i handlu oraz e-handlu, w tej części Europy uważa Piotr Wąs, Leasing and Development Director, PointPark Properties:  

- Współczesny konsument nie chce czekać tygodniami na zamówiony w internecie towar, zaś w sklepie oczekuje pełnej gamy kolorów, wzorów i rozmiarów, co wymaga zabezpieczenia szerokiej, ciągle dostępnej oferty produktów. Tym samym, przewaga konkurencyjna w handlu zależy już nie tylko od ceny, ale w coraz większym stopniu od dostępności produktu, który klient chce dostać "tu i teraz". Stąd lokalizowanie   wyspecjalizowanych centrów logistycznych w pobliżu odbiorców, by maksymalnie skrócić czas dostarczenia towarów do sklepów i konsumentów.

Rozwój sektora magazynowego w Polsce coraz częściej kształtuje dynamiczny rozwój e-handlu, wykorzystywany przez najemców równolegle z regularną działalnością. Firmy łączące sprzedaż tradycyjną z handlem przez Internet coraz częściej interesuje powierzchnia magazynowa, która będzie w stanie obsłużyć oba te rynki. Zapotrzebowanie na hale logistyczne, w których możliwe będzie przygotowanie towarów zarówno do sklepów regularnych, jak i dla klientów internetowych, wiąże się z koniecznością odpowiedniego wyposażenia np. tradycyjnej formy zaregałowania oraz dodatkowego, nowoczesnego systemu sortującego. 

 
- Im więcej powstaje obiektów handlowych, im bardziej rozwijają się sieci handlowe oraz sam handel w odpowiedzi na coraz bardziej wyszukane potrzeby coraz bardziej wymagających klientów, tym większe staje zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe - podsumowuje Piotr Wąs.


Szacuje się, że 75 proc. najemców obiektów magazynowych w Polsce, w najbliższych dwóch latach planuje powiększyć zajmowane przez siebie powierzchnie. Co więcej, konkurencyjność polskiego rynku sprawia, że duże, międzynarodowe firmy, coraz chętniej lokują swoje główne centra dystrybucyjne właśnie w naszym kraju. Tę prawidłowość   potwierdzają transakcje zawarte przez firmę P3 m.in. z   firmą PF Logo Express zajmująca się projektowaniem i produkcją upominków promocyjnych. Z początkiem lutego br. firma ta powiększyła niemal dwukrotnie (z ponad 21 tys. mkw. do blisko 50 tys. mkw.) zajmowane przez siebie hale w parku logistycznym PointPark Poznań. Magazyn zaprojektowany przez P3 na specjalne   zamówienie i zgodnie ze szczególnymi wymaganiami i potrzebami najemcy, PF Logo będzie wykorzystywać jako swoje główne centrum dystrybucyjne obsługujące klientów na terenie Europy.
   Sektor logistyczny coraz bardziej się specjalizuje i różnicuje, zmieniają się formuły użytkowania hal magazynowych, w konsekwencji najemcy częściej oczekują stworzenia możliwości zainstalowania wyszukanych technologii i specjalistycznego wyposażenia.


- Codziennie rozmawiamy z najemcami i staramy się precyzyjnie poznawać ich potrzeby. Nasze oba parki magazynowe - PointPark Mszczonów oraz PointPark Poznań dysponują potencjałem rozbudowy o odpowiednio: dodatkowe ponad 230 tys. mkw.   powierzchni w przypadku Mszczonowa i ponad 93 tys. mkw. w Poznani -   mówi Piotr Wąs. - W najbliższym czasie rozważamy także realizację nowych inwestycji, głównie na terenie prężnie rozwijających się rynków Wrocławia, Poznania, Górnego Śląska oraz Warszawy. Wszystkie nasze plany ukierunkowane są na rozwój, tak aby móc odpowiadać na potrzeby najemców na wszystkich kluczowych rynkach regionalnych w naszym kraju.

Firma PointPark Properties prowadzi obecnie działalność w 11 krajach. Wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie potwierdza, iż Polska postrzegana jest przez wiele światowych firm jako idealna lokalizacja dla centrów dystrybucyjnych.


- W całej Europie posiadamy 49 obiektów o łącznej powierzchni ponad 1,57 mln mkw.; zajmuje je ponad 90 najemców - mówi Peter Becar, Managing Director CEE, PointPark Properties.


 Zaletą Polski jako największego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, zarówno pod względem powierzchni (prawie 8 milionów mkw.), jak i liczby mieszkańców (prawie 40 milionów) jest jego efektywność wynikająca z najniższego w regionie poziomu stawek najmu.


- Wciąż, to właśnie Polska, w porównaniu z innymi krajami, cieszy się największym zainteresowaniem najemców i inwestorów   branży nieruchomościowej. Biorąc pod uwagę rynek wynajmu, 2013 był najlepszym rokiem dla Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje zwiększone zainteresowanie całym tym regionem   - podsumowuje Peter Becar.

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 marzec 2014 10:05
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe