Zaloguj się

Rośnie popyt na drobnicę - Pall-Ex zanotował 22% wzrost

Pall-Ex, międzynarodowa sieć przewozów drobnicowych zanotowała w ubiegłym roku wzrost liczby przewożonych ładunków o 22%.

Wyniki dotyczą liczby przewozów realizowanych przez Pall-Ex we wszystkich europejskich krajach, w których sieć prowadzi działalność: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, we Włoszech, Rumunii, Francji oraz w Polsce. W niektórych krajach wzrost był znacznie wyższy.
   Bardzo dobre wyniki osiągnęła zwłaszcza Pall-Ex Iberia, sieć uruchomiona w 2011 r. i działająca na terenie Hiszpanii oraz Portugalii. Obroty sieci w tamtejszym regionie wzrosły aż o 50%, o 20% zwiększyła się także liczba firm transportowych zrzeszonych w sieci. Po uruchomieniu w ubiegłym roku sieci we Francji i Polsce, zwiększyła się też na tamtejszym rynku o 20% liczba przewozów międzynarodowych. Pall-Ex Iberia spodziewa się, że w tym roku wzrost uda się utrzymać. Plany zakładają, że liczba przewożonych ładunków wzrośnie o 32%, o 15% powiększy się też grono partnerów regionalnych sieci. Dane są o tyle interesujące, że rynek hiszpański jest w dużym stopniu podobny do polskiego - tam również panuje duże rozdrobnienie firm transportowych.
   Dobre wyniki Pall-Ex to z jednej strony efekt rosnącego zapotrzebowania na przewozy drobnicowe, z drugiej konsolidacji firm transportowych w ramach sieci. Przykładem może być przejęcie przez rumuński Pall-Ex firmy TCE Holding, jednego z największych operatorów logistycznych na tamtejszym rynku. Rumuńska sieć to pierwszy oddział Pall-Ex w Europie Środkowo-Wschodniej. Na przestrzeni ostatnich 2 lat zrealizował on przewóz ponad 100 tysięcy palet.

W Polsce sieć, która została uruchomiona we wrześniu ubiegłego roku, notuje wzrost miesiąc do miesiąca na poziomie kilkunastu procent. Tendencja do minimalizowania kosztów związanych chociażby z gromadzeniem zapasów się utrzymuje, klienci zamawiają mniejsze partie towaru, coraz więcej firm zleca wszystkie procesy logistyczne na zewnątrz, a to pozytywnie wpływa na rozwój rynku - tłumaczy Karolina Gil, dyrektor sprzedaży Pall-Ex Polska

Prognozy na ten rok są jeszcze lepsze. Pall-Ex chce zwiększyć liczbę przewozów dzięki uruchomieniu regularnych połączeń międzynarodowych, a także powiększeniu sieci partnerskiej. Obecnie firma zrzesza w Polsce 21 partnerów regionalnych, w tym roku chce podpisać umowy o współpracy z co najmniej pięcioma kolejnymi niezależnymi firmami transportowymi.

- Pomimo wielu obaw o sytuację gospodarczą, w ubiegłym roku branża transportowa radziła sobie całkiem dobrze. Wszystko na to wskazuje, że ten rok będzie jeszcze lepszy, zwłaszcza dla przewoźników specjalizujących się w drobnicy. Nastroje w gospodarce poprawiają się, a rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, co ma wpływ na strukturę przewozów i zapotrzebowanie na transport niewielkich partii towarów - przekonuje Karolina Gil.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 03 kwiecień 2014 11:45
Zaloguj się by skomentować