Zaloguj się

IV edycja ECR Forum for Cooperation za nami

  •  Anna Jarzębowska-Kwiatek
  • Kategoria: Konferencje

Do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, wspólnej walki o wyczerpujące się naturalne zasoby oraz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw zachęcali uczestników IV edycji ECR Forum for Cooperation prelegenci I sesji strategicznej. Sesje najlepszych praktyk skupiły się wokół najbardziej gorących wyzwań w branży FMCG: rozwoju rynku e-commerce, zmian zachowań nabywców i ich nawyków w cyfrowym świecie, konieczności zwiększania wydajności w łańcuchach dostaw, poprawieniu dostępności produktów na półce. II sesja strategiczna poświęcona była szeroko pojętej digitalizacji życia oraz trendom związanym z rozwojem e-commerce.

Organizatorzy konferencji - ECR Polska - ponownie przygotowali doskonały program, zapraszając na scenę osoby z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Każdy uczestnik wyniósł z Forum ECR sporą dawkę praktycznej wiedzy i strategicznych inspiracji. W miniony czwartek, 29 maja w Hotelu Radisson BLU spotkali się szefowie i managerowie najważniejszych firm branży FMCG i DIY - producentów, dystrybutorów, detalistów oraz dostawców usług, łącznie ponad 200 osób z blisko 100 firm.
Program konferencji, jak co roku, był bardzo intensywny, wypełniony 16 prezentacjami w podziale na dwie plenarne sesje strategiczne i trzy równoległe sesje najlepszych praktyk. Prezentacje poruszały najważniejsze dla branży tematy i problemy, wiele z nich przedstawionych zostało przez prelegentów z innych rynków europejskich. Konferencję zakończył bankiet, który był doskonałą okazją do rozwinięcia relacji biznesowych.

Forum rozpoczął Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR Polska. Powitał uczestników i przedstawił pierwsze wyniki porównania wskaźników logistycznych z platformy benchmarkingowej Logibar.net - jednego z projektów współprowadzonych przez ECR Polska. Następnie uczestników powitali Co-Chairmani organizacji: Jean Charles Bondy - Prezes L’Oreal Polska i w zastępstwie Eduardo Brito - Grzegorz Pytko, Dyrektor Działu Łańcucha Dostaw i Współpracy z DC w Jeronimo Martins Polska. Obaj podkreślali istotę współpracy, zarówno małych, jak i dużych graczy rynkowych, w celu optymalizacji łańcuchów dostaw i dla zwiększenia ich wydajności. Przyznali, że ECR to organizacja, która taką współpracę umożliwia i ułatwia.

Pierwsza sesja strategiczna - "Fight for Resources", skupiła się przede wszystkim na tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstw. Rozpoczął ją Ruediger Hagedorn z The Consumer Goods Forum, który opowiedział o trendach kształtujących współczesne łańcuchy dostaw, podkreślając aspekty społeczne, środowiskowe i technologiczne. W kolejnej prezentacji kwestię sustainability rozwinął Pierre Detry, Market Head Nestle w Polsce i krajach bałtyckich. W nadzwyczaj ciekawej prezentacji wskazał na zagrożenia związane z kurczącymi się zasobami, z marnowaniem żywności - tak w Polsce jak i na świecie. Jonathan Scott z The Center for Industrial Productivity and Sustainability kontynuował temat zrównoważonego rozwoju ujmując go jednak z perspektywy efektywnego wykorzystania energii. Wskazał w jaki sposób firmy mogą zarobić m.in. poprzez efektywne wykorzystanie energii w budynkach. Ostatnim prelegentem tej sesji był Ewald Raben, założyciel i CEO Grupy Raben, który opowiedział jak w najbliższych latach rozwijać się będzie rynek operatorów logistycznych, w kontekście trendów go kształtujących. Sesję zakończył panel dyskusyjny z udziałem wszystkich czterech prelegentów.

Po przerwie rozpoczęły się sesje najlepszych praktyk. W panelu "Supply Chain Efficiency" prelegenci przedstawili przykłady, jak zwiększać wydajność w łańcuchach dostaw - m. in. poprzez efektywne nim zarządzanie dzięki sprawdzonym systemom (prezentacja Piotra Pęcherskicego z Czerwonej Torebki i Marty Frok z firmy Comarch), poprzez zwiększenie dostępności produktów w miejscu sprzedaży dzięki sprawdzonym rozwiązaniom logistycznym (prezentacja Lucyny Zaborowskiej-Princ z Nivea Polska i Marcina Wasilewskiego z firmy Chep), poprzez skrócenie czasu rozładunku produktów w punkcie dystrybucyjnym dzięki konkursowi Speed Docking (prezentacja Lisy Van den Bossche z ECR Belgium & Luxembourg i Toma Tillemansa z Heinz Europe) oraz poprzez współpracę w celu zapobiegania brakom na półce (prezentacja Cedrika Guyot z firmy Retail Soultions).

Jednocześnie uczestnicy równoległych sesji "New Commerce Development" oraz "Shopper in Digital World" mieli okazję posłuchać raportu na temat przygotowania polskiego handlu i producentów do rozporządzenia UE 11 69 (prezentacja Sebastiana Starzyńskiego z ABR Sesta) a także o wyzwaniach jakie pokonać musi dystrybutor rozwijając platformę e-commerce (prezentacja Marka Jr Sobieskiego z Navo Polska). Fenomenalny warsztat na temat Shopper Marketingu i możliwości wykorzystania zachowań nabywców w celu zwiększenia sprzedaży przeprowadził Ken Hughes z Glacier Consulting, znany europejski behawiorysta i ekspert od neuromarketingu, który na zaproszenie ECR Polska przyjechał z Dublina. Dopełnieniem jego prezentacji było wystąpienie Michała Kramarza z Google Polska i Jacka Puchera z GS1, którzy podpowiadali, jak dać się znaleźć nabywcy w sieci.

Druga sesja strategiczna - "Digital World", skupiła się na zmianach w zachowaniu nabywców w cyfrowym świecie. Ken Hughes ponownie stanął na scenie wskazując na zmiany w myśleniu nowych konsumentów, tzw. Digital Natives. Sklep internetowy Merlin.pl na scenie reprezentował Waldemar Rybarczyk, który opowiedział o motywach rozwoju punktów odbioru i zaletach strategii omni-channel. Ciekawym wystąpieniem była prezentacja Michała Bonikowskiego ze studia projektowego Mindsailors, twórcy kostki DICE, który opowiedział o istocie designu i o tworzeniu nowych produktów. W ostatnim wystąpieniu Francois Colombie, Przewodniczący Rady Nadzorczej Auchan w Polsce i na Ukrainie, stanął w opozycji do wcześniejszych wystąpień, hamując nieco hurra-optymizm przedmówców dotyczący cyfrowego świata. Uspokoił uczestników Forum zapewniając, że tradycyjne formaty sklepów długo jeszcze nie znikną a wśród nabywców nadal znamienita większość to osoby urodzone przed "erą Google".

Po części merytorycznej uczestnicy konferencji mieli okazję rozwijać relacje biznesowe i kontynuować rozpoczęte rozmowy podczas bankietu i degustacji wina. Pomimo bardzo intensywnego programu, mniej formalna atmosfera sprzyjała dyskusjom do godzin wieczornych.

Na kolejne Forum ECR Polska zaprasza za rok, 28 maja 2015 r. Warto zapamiętać tą datę, gdyż po raz kolejny organizatorzy dowiedli, że ECR Forum for Cooperation to wydarzenie na najwyższym poziomie merytorycznym, na którym nie powinno zabraknąć żadnego managera branży FMCG i DYI. Managerowie uczestniczący w konferencji otrzymali sporą porcję solidnej, praktycznej wiedzy, aktualnych informacji o rynku, ale również inspiracji dla zrównoważonego rozwoju biznesu oraz lepszego, szybszego i tańszego zaspokojenia potrzeb konsumentów.
ECR Polska już dziś zapowiada, że poruszone podczas Forum tematy i przedstawione projekty będzie rozwijać. Zaprasza tym samym do rozmów o programie Comitment to Sustainability, do udziału w edycji 2015 konkursu Speed Docking w Polsce, a także na planowane już teraz, wrześniowe, całodniowe warsztaty z Shopper Marketingu prowadzone przez Kena Hughesa!

Ostatnio zmieniany w środa, 04 czerwiec 2014 13:58
Zaloguj się by skomentować