Zaloguj się

Mocny powrót lidera wózków do przeładunku

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

STILL RX 20, jeden z najpopularniejszych wózków do przeładunku, przeszedł gruntowną modernizację, by jeszcze lepiej spełniać wymagania nowoczesnego rynku. Jest szybszy, bardziej oszczędny i idealnie przygotowany do wypełniania zadań związanych z transportem towaru z ciężarówki do magazynu.

   Elektryczny wózek czołowy RX 20 zyskał od swej premiery pozycję jednego z najczęściej kupowanych pojazdów w swojej kategorii. Popularność zawdzięczał przede wszystkim prostej, bocznej wymianie baterii oraz wyjątkowej efektywności energetycznej. Projektanci nowej wersji postawili sobie za cel dalsze zwiększanie wydajności i jeszcze lepsze dostosowanie do zadań przeładunkowych.

Więcej za mniej
   RX 20 od firmy STILL został wyposażony w dużej mocy 3-fazowy napęd w technologii 48 V. W połączeniu ze zmodernizowaną osią napędową pozwala rozwinąć maksymalną prędkość równą 20 km/h zamiast dotychczasowych 16 km/h. Nowy model jest więc o 25% szybszy od swego poprzednika. W wielkopowierzchniowych zakładach, gdzie proces przeładunku wiąże się z pokonywaniem dużych odległości, oszczędności wynikające z redukcji czasu trwania poszczególnych zadań mogą być bardzo znaczące.
   Lepsze osiągi i zoptymalizowane sterowanie pracą silnika pozwalają na wydajny transport nawet na podjazdach o pochyłości do 28,5%. By ułatwić piętrzenie ładunku na tak stromych rampach, zwiększono nachylenie masztu do 5°. Rozwiązanie umożliwia również obsługę nietypowych ciężarówek.
   Kolejną zmianą wprowadzoną celem poprawy efektywności przeładunkowej jest zaimplementowanie wysokowydajnej pompy hydraulicznej z modelu RX 60. Prędkość podnoszenia wideł przy obsłudze ładunku o masie 2 t wzrosła w związku z tym o 16%, osiągając wartość 0,44 m/s.
   Aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie wszystkich elementów poprawiających wydajność, STILL wprowadził tryb Sprint. Dzięki niemu transport i składowanie odbywa się szybciej i skuteczniej.

- Klasyczny RX 20 był na wielką skalę wykorzystywany przy operacjach przeładunku towarów, na przykład z samochodów ciężarowych do magazynu. Dzięki wydajnemu napędowi 48 V i zaimplementowanym innowacjom, nowy model śmiało może konkurować pod względem efektywności pracy ze spalinowymi odpowiednikami. Z korzyścią dla środowiska i budżetu przedsiębiorstwa - mówi Holger Brandt, dyrektor sprzedaży STILL GmbH.

   Pobory energetyczne nowego RX 20 nie zwiększyły się mimo znacznie większej wydajności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych falowników STILL oraz systemu Blue-Q, inteligentnie zarządzającego dystrybucją energii do poszczególnych układów wózka. Odłączanie zasilania nieużywanych w danym momencie funkcji przynosi oszczędności rzędu 15%.

Szybciej, ale również bezpieczniej
   Projektanci nowego RX 20 dążyli nie tylko do obniżenia kosztów bezpośrednio związanych z eksploatacją, ale również uzyskania długoterminowych oszczędności wynikających z optymalizacji pracy floty oraz wydłużenia okresów między kolejnymi serwisowaniami.
   Dzięki bezawaryjnej konstrukcji: trwałemu i odpornemu, skonstruowanemu modułowo, układowi sterowania, ciernym hamulcom wielopłytkowym oraz maksymalnie uproszczonemu systemowi odprowadzania ciepła z elementów mocy przeciwwagi, czas pomiędzy przeglądami wynosi 12 miesięcy bądź 1 000 motogodzin. Kompleksowa diagnoza wszystkich komponentów elektrycznych jest przeprowadzana w ramach pojedynczej wizyty. Możliwe jest również zaimplementowanie w RX 20 systemu STILL ProActive, przesyłającego raporty o stanie technicznym pojazdu i jego poszczególnych części bezpośrednio do stacji serwisowej. Dbałość o bezpieczeństwo i minimalizację ryzyka usterek znalazły wyraz między innymi w integracji wózka z systemem STILL Fleet Manager. Pozwala on ograniczyć możliwość użytkowania danej maszyny do grupy upoważnionych operatorów i prowadzić zautomatyzowaną ewidencję parametrów jazdy poszczególnych pracowników. Jego wykorzystanie ułatwia identyfikację przyczyn awarii oraz wskazanie kadr wymagających szkolenia.
  Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów ma również opracowany we współpracy z firmą Grammer amortyzowany fotel, pochłaniający drgania i jeszcze lepiej chroniący kręgosłup osoby obsługującej wózek. Opcjonalnie dostępne jest również regulowane okno dachowe, pozwalające na zwiększenie przepływu powietrza w kabinie podczas pracy w upalne dni.
  Nie bez znaczenia dla zmniejszenia wysiłku związanego z korzystaniem z nowego modelu jest wydłużony czas pracy na jednej baterii, wykluczający w większości przypadków konieczność międzyładowania. Co równie istotne, wymiana akumulatora nie wymaga użycia dźwigu. W pełni wystarczającym wyposażeniem jest elektryczny wózek paletowy.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 14 sierpień 2014 09:37
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe