Zaloguj się

Ekspresowy transport nocny dla medycyny

W Polsce dostępny jest już serwis ekspresowego transportu nocnego próbek medycznych, farmaceutyków, sprzętu ratującego życie. Wprowadził go TNT Express, polski oddział jednej z największych firm kurierskich świata.

   Przesyłka z materiałem biologicznym lub akcesoriami medycznymi, nadana późnym popołudniem, zostanie doręczona kolejnego dnia wcześnie rano. Ma to ogromne znaczenie w przypadku nagłej konieczności dostarczenia określonych substancji czy np. narzędzi chirurgicznych do operacji, odbywającej się rano.
   Przesyłka powinna zostać przygotowana do godz. 16.30, jednak TNT umożliwia nadawcy wydłużenie tego terminu nawet do 18.00. Dane towaru zostają natychmiast wprowadzone do systemu informatycznego, dzięki czemu przesyłka jest monitorowana już od momentu odbioru przez kuriera, aż do doręczenia. TNT Express stworzyło specjalną, dedykowaną sieć połączeń do obsługi przesyłek nocnych. Jego sercem jest centrum logistyczne w Łodzi (wybranej ze względu na centralną lokalizację). Tu przybywają pojazdy z całej Polski z wrażliwymi przesyłkami na pokładzie. W centrum są one szybko przyporządkowywane do kierunków finalnego doręczenia, dokąd wyjeżdżają o godz. 0.30 w nocy. Przesyłka zostanie dostarczona do rąk własnych adresata do godz. 8.00. Jednak jeśli przesyłka jest super-pilna, czas ten może zostać skrócony nawet o kilka godzin.
   Z usługi, jako pierwsze, skorzystały firmy z branży produkcji i dystrybucji produktów opieki zdrowotnej. Jedną z nich jest dostawca narzędzi chirurgicznych z siedzibą w Warszawie. Jak ważne jest spełnienie wszystkich wymagań może świadczyć przypadek szpitala z północy Polski, który zamówił w niej narzędzia, niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Miały zostać dostarczone wcześnie rano, żeby poddano je sterylizacji na czas. Kurier TNT przyjechał do szpitala o godz. 3.30 w nocy, jednak w dyżurce pielęgniarek nie zastał adresatki, wskazanej w liście przewozowym. Zgodnie ze standardem świadczenia usługi, kurier nie mógł pozostawić jej innej osobie. Przesyłkę doręczył o godz. 5.40. Narzędzia, zgodnie z planami, wykorzystano podczas operacji. Kolejnym przykładem usługi nocnej był transport próbki krwi z Warszawy do Szczecina w celu wykonania pilnych badan genetycznych. Próbka musiała podróżować w warunkach stałej, kontrolowanej temperatury. Została dostarczona o godz. 7.30 do rąk własnych wskazanego pracownika laboratorium.
   Transporty nocne aranżowane są również za granicę. Firma TNT zrealizowała transport wrażliwych leków onkologicznych dla pacjentów z białaczką, odporną na chemioterapię. Leki musiały w ciągu kilku godzin dotrzeć z Wielkopolski do Oslo, a warunkiem koniecznym był transport w temperaturze od 10 do 25°C. Trudne zlecenie stało się jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ - ze względu na mgłę na poznańskim lotnisku - odwołano rejs do Norwegii. TNT opracowało alternatywny plan transportu przesyłki przez Berlin, aby sprostać wymaganiom klienta.
   Przy realizacji usług TNT korzysta z długoletniego doświadczenia w obsłudze sektora medyczno-farmaceutycznego - w skali międzynarodowej i lokalnej. W Polsce od lat współpracuje m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka, na którego rzecz transportuje zastawki serca do przeszczepu.

- TNT Express transportuje rocznie kilkaset tysięcy przesyłek dla sektora farmaceutycznego, biotechnologicznego i medycznego na całym świecie. Z usług korzystają laboratoria badawcze, firmy farmaceutyczne i biomedyczne, szpitale i kliniki - mówi Rafał Dziura, dyrektor marketingu i sprzedaży TNT Express Poland. - Priorytetem jest szybkość i zapewnienie bezpieczeństwa transportowanym substancjom.

   Usługi ekspresowego transportu nocnego koordynuje interdyscyplinarny zespół TNT Express, złożony ze specjalistów w zakresie transportów super-pilnych, przewozu substancji wrażliwych oraz usług specjalnych. Kurierzy, którym powierza się te usługi, zostali specjalnie przeszkoleni, a ich pojazdy - odpowiednio wyposażone.
   Elementem usług są atestowane opakowania. Dla substancji wymagających kontrolowanej temperatury wykorzystuje się opakowanie Medpak. Wewnątrz styropianowego pojemnika znajduje się wkład chłodzący lub dwutlenek węgla w postaci stałej (jeśli materiał musi być transportowany w zamrożeniu). Medpak gwarantuje utrzymanie stałej temperatury przez 72 lub 96 godz. (w zależności od rodzaju wybranego opakowania). Opakowania są certyfikowane przez producenta i niezależny instytut badawczy w Belgii.
   W przypadku substancji szczególnie wrażliwych na temperaturę możliwe jest dokonywanie jej pomiaru podczas transportu. W tym celu TNT proponuje Datalogger: niewielkie urządzenie, które mierzy temperaturę od -70 do +80°C. Datalogger zostaje zaprogramowany na rejestrację temperatury podczas transportu z wybraną przez klienta częstotliwością.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 02 wrzesień 2014 13:36
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe