Zaloguj się

Twórcy technologii wirtualnych zakupów 3D wygrywają Intel Business Challenge Europe 2014

Intel ogłosił zwycięzców Intel Business Challenge Europe 2014 - trwającej osiem miesięcy rywalizacji na biznesplany, której celem jest wyłonienie i wspieranie najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów oraz absolwentów z całej Europy.

   Główną nagrodę otrzymał projekt Fitterli z Izraela - technologia, która ma ułatwić przymierzanie ubrań kupowanych poprzez Internet. Zwycięski zespół opracował unikatowe rozwiązanie, które pozwoli kupującym online na zobrazowanie jak dana część garderoby będzie na nich wyglądała. Narzędzie wykorzystuje spersonalizowane, trójwymiarowe awatary sylwetki użytkowników. Klienci dostaną więc możliwość „przymierzenia” stroju bez konieczności odwiedzania fizycznego sklepu.
    Drugie miejsce przyznano Neuron Guard, włoskiemu startupowi medycznemu, który dostarcza rozwiązanie łagodzące skutki urazów mózgu. Na trzecim miejscu znalazło się opracowane na Węgrzech narzędzie Smart Vineyard. Umożliwia ono użytkownikom cyfrowe monitorowanie mikroklimatu w winnicach, aby zapewnić optymalne zbiory. Tuż za nim uplasowała się BuzZoole z Włoch - wtyczka społecznościowa, stworzona z myślą o współpracy marek z użytkownikami. I wreszcie Karisma Kidz z Wielkiej Brytanii, która została doceniona za narzędzie internetowe mające na celu kształtowanie inteligencji emocjonalnej u dzieci poprzez zabawę i zajęcia edukacyjne.

Wirtualni Polacy
   W Intel Business Challenge Europe 2014 brała udział również polska drużyna VR ONE. Gdynianie zaprezentowali swoje rozwiązanie do biznesowego wykorzystania wirtualnej rzeczywistości oraz rozszerzonej rzeczywistości. Wykorzystując specjalne gogle oraz oprogramowanie i grafiki 3D tworzone indywidualnie dla każdego klienta, VR ONE daje nowe możliwości firmom z branży deweloperskiej, placówkom medycznym, instytucjom kulturalnym i edukacyjnym.

Finały w Dolinie Krzemowej
   Uroczystość rozdania nagród Intel Business Challenge Europe 2014 odbyła się w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu, a pięciu zwycięzców zostało ogłoszonych przez Evaldasa Gustasa, ministra gospodarki Litwy. Cała zwycięska piątka będzie teraz reprezentować Europę na finałach Intel Global Challenge 2014 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley jeszcze w tym roku.

- Byłem pod wrażeniem nowatorskich projektów zgłoszonych do tegorocznego Intel Business Challenge. Obejmując obszary od technologii dla handlu po innowacje medyczne, prezentowały wyjątkowego ducha przedsiębiorczości i zdolność do połączenia innowacji społecznych z technologią. Intel Business Challenge to świetna okazja dla młodych przedsiębiorców do zaprezentowania pomysłów w większym gronie, a zwycięzcy mogą wykorzystać ogromny potencjał konkursu do wprowadzenia swoich produktów i pomysłów na rynek oraz dalszego ich rozwoju - powiedział Marcin Hejka, wiceprezes Intel Capital i dyrektor zarządzający na region Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki, który przewodniczył jury.

- Tak jak w latach ubiegłych, zwycięzcy Intel Business Challenge 2014 prezentują innowacje na najwyższym poziomie. Pozwalają nam uzyskać szersze spojrzenie na problemy biznesowe i kwestie społeczne oraz udowadniają, że w całej Europie nie brakuje młodych talentów. Jeszcze bardziej ekscytujące będzie ujrzenie tych zdolnych młodych przedsiębiorców w roli przyszłych liderów biznesu - skomentowała konkurs Bernadette Andrietti, wiceprezes Sales & Marketing oraz dyrektor marketingu w Intel EMEA.

   Zespoły rywalizujące w finałach regionu EMEA w Wilnie pochodziły z 12 krajów: Izraela, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Irlandii, Danii i Polski. Podczas przygotowań do prezentacji wszystkie uczestniczące drużyny przeszły szkolenia i otrzymały wsparcie ekspertów, by udoskonalić pomysły, stworzyć rentowne biznesplany i dopracować prezentacje - tak, by przyciągnąć zainteresowanie i inwestycje.
   Jury składało się z inwestorów venture capital, naukowców i liderów biznesu, m.in. Jakuba Proboli, dyrektora zarządzającego Hub:raum, Julie Meyer, CEO Ariadne Capital oraz Mindaugasa Glodasa, dyrektora generalnego Nextury Ventures.
   W tym roku Intel Business Challenge odbywa się po raz dziewiąty i wciąż spełnia swój pierwotnie obrany cel: rozwija przedsiębiorczość oraz inspiruje młodych ludzi do tworzenia innowacji. Finały Intel Business Challenge Europe zostały przeprowadzone równolegle z konferencją Life Sciences Baltics, jedynym w krajach bałtyckich międzynarodowym forum światowej klasy ekspertów z dziedziny biotechnologii, farmacji i urządzeń medycznych.

Zdjęcia i filmy z Intel Business Challenge Europe 2014 są dostępne pod tymi adresami:
https://www.facebook.com/IntelBusinessChallengeEurope
https://www.youtube.com/watch?v=3kXldOYIv70&feature=youtu.be

Ostatnio zmieniany w wtorek, 30 wrzesień 2014 12:33
Zaloguj się by skomentować