Zaloguj się

Dron Kurierski DHL w fazie wstępnych testów

DHL Parcel wkrótce uruchomi unikalny projekt pilotażowy na wyspie Juist na Morzu Północnym. Po raz pierwszy na świecie leki i inne, pilnie potrzebne towary zostaną dostarczone na wyspę w określonych porach dnia przez Drona Kurierskiego DHL. Projekt testowy stanowi pierwszy i jedyny w Europie przypadek, kiedy lot samolotu bezzałogowego będzie obsługiwany poza zasięgiem wzroku pilota podczas realizacji rzeczywistego zadania. Podejmując ten krok firma DHL przystąpiła do kolejnej fazy testów nad Dronem Kurierskim, rozpoczętych w grudniu 2013 r.

   Współpracując z dwoma partnerami ds. badań i rozwoju, Instytutem Dynamiki Systemów Lotniczych na RWTH Aachen University oraz firmą Microdrones GmbH, firma DHL Parcel zakończyła szeroko zakrojony proces konsultacji i wydawania pozwoleń prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Transportu Dolnej Saksonii. We współpracy z DFS Deutsche Flugsicherung GmbH, niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej wyznaczyło ograniczony obszar lotu wyłącznie do celów realizacji projektu testowego. Oprócz wyspy Juist i miasta Norden, również administracja parku narodowego Wattenmeer wydała pozwolenie na loty Drona Kurierskiego.
   Aby wykonać to specyficzne zadanie, od czasu swojego pierwszego lotu w grudniu ubiegłego roku, Dron Kurierski DHL został zmodyfikowany. Aby sprostać wyzwaniom związanym z wiatrem i specyficznymi warunkami pogodowymi występującymi na Morzu Północnym, zespół testowy zoptymalizował takie aspekty, jak czas trwania lotu, zasięg lotu i prędkość.

- Nasz Dron Kurierski DHL 2.0 już teraz jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych systemów lotniczych w swojej klasie, spełniającym wymogi niezbędne do realizacji tego zadania - powiedział Jürgen Gerdes, dyrektor wykonawczy Działu Usług eCommerce - Parcel w Deutsche Post DHL. - Jesteśmy dumni, że nasza nowa usługa może przynieść dodatkową wartość mieszkańcom i odwiedzającym wyspę Juist, a także zadowoleni ze wsparcia, jakie otrzymaliśmy od zainteresowanych gmin i instytucji.

Pierwsze samodzielne loty Dronów Kurierskich DHL w Europie
   Innowacje techniczne Drona Kurierskiego DHL obejmują dłuższy czas i większy zasięg lotu: trasa lotu na wyspę Juist wynosi około 12 km. Po raz pierwszy lot jest całkowicie zautomatyzowany. Oznacza to, że w poszczególnych fazach lotu pilot nie musi podejmować żadnych działań. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z wymogami określonymi przez właściwe instytucje, Dron Kurierski DHL będzie stale monitorowany podczas lotu przez stację naziemną w Norddeich, dzięki czemu, w przypadku wystąpienia awarii lub zagrożenia, możliwe będzie podjęcie natychmiastowych działań w czasie rzeczywistym. Stacja naziemna będzie również utrzymywać stały kontakt z kontrolerami ruchu lotniczego.
   Aby upewnić się, że Dron Kurierski DHL działa niezawodnie, lata bezpiecznie i zawsze ląduje we właściwym miejscu, został opracowany autopilot z automatycznymi funkcjami startu i lądowania. System ten został wielokrotnie przetestowany, jest wytrzymały i niezawodny. Na wysokości 50 metrów Dron Kurierski może lecieć z prędkością do 18 metrów na sekundę, w zależności od prędkości wiatru. Będzie on wykorzystywany przede wszystkim do transportu leków z lądu na wyspę Juist w określonych godzinach w ciągu tygodnia oraz w weekendy. Ten sposób dostawy będzie wykorzystywany szczególnie wtedy, gdy nie będą dostępne takie środki transportu jak promy i samoloty. Dron Kurierski wystartuje z zatoki w Norddeich. Wyląduje on na platformie startowej i lądowisku, które zostały stworzone specjalnie dla Drona Kurierskiego na wyspie Juist. Stamtąd towary zostaną dostarczone do odbiorcy przez kuriera DHL. Aby optymalnie zabezpieczyć towar podczas lotu, DHL Parcel opracował specjalny, lekki, a także odporny na wodę i warunki atmosferyczne pojemnik do transportu lotniczego.

Zamawianie leków na wyspie
   Leki można zamówić w aptece Seehund, będącej partnerem w projekcie testowym. Po rozpoczęciu projektu, turyści i mieszkańcy wyspy będą mogli znaleźć dalsze informacje o sposobie składania zamówień na stronie www.dhl.de/paketkopter. Od czasu pierwszych lotów testowych Drona Kurierskiego, podczas których leki przewożone były z jednego brzegu Renu na drugi w mieście Bonn, DHL Parcel systematycznie realizował projekt testowy i rozszerzał współpracę z właściwymi partnerami w zakresie badań i rozwoju: Instytut Dynamiki Systemów Lotniczych na RWTH Aachen University jest nowością dla zespołu projektowego. Koncentruje się on na optymalizacji, modelowaniu, symulacji i kontroli wysoce zautomatyzowanych samolotów. Jednym z obszarów specjalizacji instytutu jest bezpieczne i niezawodne działanie samolotów bezzałogowych przeznaczonych do bardzo różnych zadań w trudnych warunkach środowiskowych i pogodowych.

- Dron Kurierski DHL, bezzałogowy samolot działający poza polem widzenia osoby sterującej, po raz pierwszy dokona rzeczywistej dostawy przesyłek. Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez niezwykle dużej gotowości do wdrażania innowacji i do znajdowania rozwiązań ze strony zaangażowanych instytucji, gmin oraz administracji Wattenmeer w Dolnej Saksonii - podkreślił Jürgen Gerdes.

Innym ważnym partnerem ds. rozwoju jest firma Microdrones GmbH, jeden z wiodących dostawców zautomatyzowanych śmigłowców. Firma ta była zaangażowana w projekt od samego początku i stworzyła Drona Kurierskiego DHL na podstawie jednej ze swoich platform lotniczych.
   Obecnie firma DHL nie ma żadnych konkretnych planów wykorzystania Drona Kurierskiego w celu realizacji normalnych dostaw przesyłek. Na tym etapie projektu możliwość realizacji takich przesyłek zostanie przetestowana i poddana ocenie. W zakresie, w jakim jest to technicznie wykonalne i korzystne ekonomicznie, wykorzystanie Dronów Kurierskich w celu dostarczania pilnie potrzebnych towarów do słabo zaludnionych lub oddalonych obszarów lub w sytuacjach awaryjnych stanowi ciekawą alternatywę na przyszłość.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 październik 2014 11:29
Zaloguj się by skomentować