Zaloguj się

Solaris Tramino na testach w Krakowie

Przez trzy miesiące Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować niskopodłogowy tramwaj marki Solaris. O jego zaletach będą mogli przekonać się m.in. mieszkańcy Nowej Huty, korzystający z linii nr 1, łączącej Wzgórza Krzesławickie z Salwatorem.

   Do tej pory mieszkańcom Krakowa były doskonale znane niskopodłogowe autobusy Solaris Urbino. Od 23 lutego przez trzy kolejne miesiące będą mogli oni przekonać się także o komforcie jazdy, jaki oferują tramwaje polskiego producenta. MPK w Krakowie postanowiło bowiem przetestować pojazd szynowy tej marki.
   Tramino, które przyjedzie do Małopolski z Poznania, ma długość blisko 32 metrów. Jest to pojazd w pełni niskopodłogowy, jednoprzestrzenny i składa się z pięciu członów. Tramwaj nie posiada żadnych stopni wewnątrz, przez co jest bardzo przyjazny dla pasażerów, w szczególności dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wnętrze w pełni klimatyzowanego Tramino jest oświetlane za pomocą nowoczesnej technologii LED. Zarówno z zewnątrz, jak i w środku poznański tramwaj wyróżnia się niezwykle nowoczesnym designem. Testowy pojazd, który będzie użytkowany w Krakowie, jest pomalowany w czerwono-perłowe barwy.
   Z technicznego punktu widzenia jedną z największych innowacji, jakie oferuje prezentowany w stolicy Małopolski tramwaj Solaris, jest zamontowany na dachu Układ Odzysku Energii z systemem superkondensatorów. Dzięki nim pojazd może gromadzić energię elektryczną, która później wykorzystywana jest przy przyspieszaniu. To rozwiązanie powoduje, iż Tramino z takim układem zużywa o około 20-30% energii mniej w porównaniu z innymi tramwajami. Jest to pierwszy w Polsce tak wyposażony tramwaj. Układ superkondensatorów po odpowiedniej adaptacji może być wykorzystany dla zapewnienia jazdy autonomicznej tramwaju.

- Z wielką uwagą przyglądamy się wszystkim nowym rozwiązaniom dostępnym na rynku tramwajowym. Stąd właśnie zainteresowanie tramwajem wyprodukowanym przez firmę Solaris, wyposażonym w innowacyjny system gromadzenia energii. Warto także podkreślić, że na testach zyskają mieszkańcy Nowej Huty, bo ten niskopodłogowy tramwaj będzie kursował na linii nr 1 ze Wzgórz Krzesławickich do Salwatora - mówi Rafał Świerczyński, Prezes MPK SA w Krakowie.

- Bardzo się cieszymy, że władze krakowskiego MPK są otwarte na nowe rozwiązania techniczne, jakie pojawiają się na rynku tramwajowym, i wyraziły zainteresowanie przetestowaniem nowoczesnej technologii zastosowanej w tramwajach Solarisa. Mamy także nadzieję, że Tramino zbierze pozytywne oceny wśród krakowskich pasażerów. Zebrane tutaj doświadczenia z pewnością będą niezwykle cennym materiałem dla naszego biura badań i rozwoju, tym bardziej, że Kraków ma bardzo ambitne plany i w niedalekiej przyszłości zamierza zainwestować w nowy tabor i rozbudowę systemu tramwajowego. Firma Solaris z pewnością będzie zainteresowana udziałem w nadchodzących przetargach - mówi Zbigniew Palenica, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. odpowiedzialny za obszar pojazdów szynowych.   

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 luty 2015 13:59
Zaloguj się by skomentować