Zaloguj się

PKP CARGO partnerem największych graczy przemysłu drzewnego

W 2015 roku PKP CARGO podpisało dwuletnie umowy na przewozy towarów z trzema liderami polskiego przemysłu wykorzystującego drewno - spółką International Paper Kwidzyn, Kronospan Szczecinek oraz Mondi Świecie. Na podstawie nowych kontraktów PKP CARGO będzie transportować m.in.: drewno, wyroby z drewna oraz zrębki drzewne. Każda z trzech wymienionych firm jest największym producentem w Polsce w swoim segmencie rynku.

   Łączna masa przewiezionych przez PKP CARGO towarów dla Kronospan Szczecinek, IP Kwidzyn i Mondi Świecie przez dwa lata przekroczy 5 mln ton, z czego blisko 65 proc. będą stanowić przewozy drewna.


- Podpisanie umów z International Paper Kwidzyn, Kronospan Szczecinek oraz Mondi potwierdza mocną pozycję rynkową PKP CARGO - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych. - Cieszę się, że możemy być partnerem największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym przemysłu wykorzystującego drewno. Współpracując z PKP CARGO, nasi klienci otrzymują wysokiej jakości obsługę logistyczną oraz dostęp do zaplecza taborowego największego przewoźnika w Polsce. Warto dodać, że przewozy drewna są realizowane na przestrzeni całego roku, co uwalnia ten segment od efektu sezonowości.


   International Paper jest jednym z największych na świecie producentów celulozy, papieru biurowego oraz tektury powlekanej i niepowlekanej oraz opakowań konsumpcyjnych. Przewozy dla International Paper obejmują obsługę zakładu w Kwidzynie.
   Obsługa Kronospan Szczecinek obejmuje przewozy realizowane dla trzech zakładów produkcyjnych w Polsce. Kronospan jest największym na świecie producentem płyt MDF. Oprócz nich wytwarza również płyty HDF i płyty wiórowe.
   Mondi Świecie należy do grupy kapitałowej Mondi, znaczącego w skali europejskiej producenta papierów do produkcji tektury falistej i papieru workowego.
   Kolej jest najlepszym środkiem transportu drewna na większe odległości, przekraczające 250 km. W Polsce dominują dwa główne kierunki przewozów drewna - import przez granicę wschodnią, głównie z Białorusi oraz przewozy w kraju, z ładowni zlokalizowanych w pobliżu miejsc pozyskania drewna z lasów. PKP CARGO jest wybierane przez klientów do obsługi przewozów w kraju ze względu na elastyczność przewozu, rozwiniętą sieć obsługiwanych punktów ładunkowych oraz doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. W zakresie importu przez granicę wschodnią, istotną częścią procesu przewozowego są sprawny przeładunek oraz obsługa spedycyjno-celna. Takie usługi świadczy m.in., należące do grupy kapitałowej PKP CARGO, Centrum Logistyczne Małaszewicze. Obsługę spedycyjną przewozów świadczy m.in. PS Trade Trans, spółka w całości należąca do PKP CARGO.
   Największa część drewna jest przewożona w Polsce standardowymi wagonami towarowymi - węglarkami. Często wykorzystuje się w tym celu również wagony specjalistyczne serii Roos, które z założenia są przeznaczone do przewozu drewna, a także wagony platformy, wykorzystywane do transportu dłużycy. Do przewozów zrębki drzewnej coraz częściej stosuje się pojemniki, transportowane w systemie intermodalnym.
   Przewozy drewna stanowiły w 2014 roku ok. 5 proc. wszystkich przewozów PKP CARGO w ujęciu pracy przewozowej. Największy polski przewoźnik przetransportował w ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku prawie 130 tys. wagonów drewna.

Ostatnio zmieniany w piątek, 17 kwiecień 2015 09:34
Zaloguj się by skomentować