Zaloguj się

Nowocześniej w Wielkopolsce

Nowe przystanki i perony, czytelne informacje pasażerskie, infrastruktura dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły modernizację linii kolejowej nr 356 na odcinku Poznań Wschód - Gołańcz.  Skorzystają na niej nie tylko pasażerowie, przewoźnicy ale nawet kierowcy.

   Linia kolejowa nr 356 o łącznej długości 127,8 km łączy stację Poznań Główny ze stacją Bydgoszcz Główna. Pierwszy etap modernizacji prowadzony był na odcinku Poznań Główny - Wągrowiec o długości 52 km. Podróż tą trasą jest popularnym, chętnie wykorzystywanym przez mieszkańców Wielkopolski sposobem transportu. Wybierają go osoby podróżujące codziennie do szkół, uczelni czy pracy.
   Dzięki inwestycji metamorfozę przeszła m.in. stacja Wągrowiec. Już od września podróżni będą mogli korzystać z wygodniejszych, 200-metrowych peronów wyposażonych w wiaty z ławkami, czytelne oznakowanie, jasne oświetlenie oraz zegary. System dynamicznej informacji umożliwi stały dostęp do aktualnego rozkładu jazdy pociągów. PLK zadbała także o potrzeby osób o ograniczonej mobilności. W ramach projektu zmodernizowano przejście podziemne pod torami, zaś windy oraz pochylnie pozwalają na swobodne przemieszczanie się między peronami. W celu podniesienia standardów technicznych linii dokonano wymiany pięciu rozjazdów oraz istniejącej nawierzchni torowej w obrębie stacji Wągrowiec.
   W ramach modernizacji w miejscowościach Przebędowo i Łopuchowo Osiedle powstały nowe przystanki kolejowe. Funkcjonalne perony z pełnym wyposażeniem tj. wiaty, ławki, oświetlenie, tablice informacyjne oraz pochylnie zapewnią wygodę nie tylko osobom niepełnosprawnym ale również pozostałym podróżnym. W miejscowościach Koziegłowy, Owińska, Murowana Goślina, Łopuchowo, Sława Wielkopolska, Skoki oraz Roszkowo zamontowano samoczynną sygnalizację przejazdową, co znacznie poprawi bezpieczeństwo podróżnych i kierowców.
   Dzięki modernizacji poprawiło się bezpieczeństwo podróżowania na zmodernizowanej trasie. Pasażerowie zyskali większy komfort podróży dzięki budowie dodatkowych przystanków oraz peronów. Podróż na trasie o długości 52 km skróciła się o pół godziny, a pociągi mogą rozwijać prędkość do 120 km/h. Docelowo na linii będą mogły kursować pociągi regionalne, pasażerskie i towarowe co sprzyjać będzie poprawie jakości świadczonych usług oraz zwiększy dostępność taboru kolejowego. 
  Całkowita wartość projektu wyniosła 26 732 785,00 zł. Kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 20 851 572,30 zł. Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 356 Poznań Wschód - Bydgoszcz na terenie województwa wielkopolskiego, mającej duże znaczenie w obsłudze połączeń małych miejscowości z aglomeracją poznańską, na odcinku Poznań Wschód - Gołańcz - Etap IA” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 31 sierpień 2015 12:42
Zaloguj się by skomentować