Zaloguj się

Centrum badawczo-rozwojowe Intel Gdańsk - to tu powstają technologie jutra

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela to największe z 24 laboratoriów, jakimi w Europie może pochwalić się amerykański gigant IT. W ośrodku pracuje ponad 2000 najwyższej klasy specjalistów i ta liczba nieustannie rośnie.

   Intel jest światowym liderem w dziedzinie komputerowych innowacji. Firma projektuje i buduje kluczowe technologie, które stanowią fundament urządzeń komputerowych współczesnego świata. Intel jest także liderem społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma na świecie oferuje w sprzedaży „bezkonfliktowe” mikroprocesory. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami newsroom.intel.com i blogs.intel.com, a o bezkonfliktowej polityce Intela - na stronie conflictfree.intel.com.
   Gdański ośrodek Intela formalnie istnieje od 1999 r., jednakże w rzeczywistości jego historia jest dłuższa. W 1991 r. ośrodek pierwszy raz otworzył swoje drzwi, jako filia CrossComm’u, amerykańskiej firmy zajmującej się sieciami komputerowymi. Zespół w niezmienionej postaci cały czas rozwijał się - w 1997 r. poprzez przejęcie CrossComm’u przez Olicom, by finalnie w październiku 1999 r. zostać włączonym do korporacji Intel. Ten ciągły rozwój jest nierozerwalnie związany z pogłębianiem partnerskich relacji pomiędzy polskimi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz zróżnicowanymi kulturowo społecznościami akademickimi i gospodarczymi. Sukces Intela w Polsce, oparty na wiedzy, wysokich umiejętnościach absolwentów i studentów polskich uczelni technicznych, jest dowodem najwyższego profesjonalizmu działania w warunkach rosnącej konkurencji światowej.

   Co się robi w Intel Polska?
W Gdańskim centrum badawczo-rozwojowym prace nad najnowszymi technologiami obecnie prowadzi kilka grup biznesowych Intela:

- Grafika 3D
Zespół ok. 400 inżynierów pracuje nad projektowaniem, implementacją i walidacją sterowników grafiki trójwymiarowej dla układów graficznych, zintegrowanych z procesorami Intela stosowanych w komputerach biurkowych, przenośnych, serwerach/stacjach roboczych, a także branży IoT i motoryzacyjnej. Dostarczane jest oprogramowanie sterowników zgodne ze standardami Direct3D i OpenGL, a także OpenCL, Vulkan dla systemów operacyjnych Windows, Linux, Android. Inżynierowie VPG posiadają duże doświadczenie w zakresie optymalizacji wydajności kodu (bezpośrednio współpracują z największymi wydawcami gier), konstrukcji kompilatorów i programowania równoległego. Prace badawczo-rozwojowe nad sterownikami 3D w Gdańsku dotyczą produktów, które już są dostępne na rynku, jak i tych, które pojawią się na nim za 4-5 lat.

- Rozwiązania dla centrów danych
Ponad 600-osobowy zespół zajmuje się technologiami serwerowymi. To tutaj powstają technologie przyszłości, które zmienią funkcjonowanie nowoczesnych centrów danych (m.in. Intel Rack Scale Architecture pozwalające na dynamiczne i elastyczne zarządzanie zasobami sprzętowymi, takimi jak część obliczeniowa, sieciowa i pamięci masowych odpowiadające na aktualne zapotrzebowanie aplikacji). Inżynierowie z Gdańska odpowiadają także za opracowywanie oprogramowania pozwalającego na zarządzanie centrami danych (m.in. ich zużyciem energii), sterowniki dla systemów Linuks, Windows oraz VMMs, a także rozwiązania poprawiające działanie infrastruktury chmurowej.

- Big data i Internet rzeczy
Ok. 100-osobowy zespół zajmuje się opracowywaniem technologii zabezpieczeń dla rozwiązań Intela stosowanych w sprzęcie oraz oprogramowaniu. Ok 50 osób zajmuje się ponadto rozwiązaniami dla składników platform Big Data i Internetu rzeczy, m.in. Intel Galileo/Edison,  inteligentnej energetyki (tzw. smart grid) oraz elektroniki noszonej (wearables).

- Sieci komputerowe
Ponad 100-osobowy zespół zajmuje się technologiami sieciowymi przyszłości, zapewniającymi wyższą wydajność, zarządzalność i obsługę nowych rozwiązań z tego zakresu, przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych oraz centrów danych.

- Audio
Ponad 200-osobowa grupa inżynierów zajmuje się technologiami związanymi z dźwiękiem. Cel to m.in. opracowanie nowych sposobów interakcji ludzi z elektroniką. Wprowadzenie interfejsów naturalnych, które pozwolą na swobodną „rozmowę” z komputerami, smartfonami i innymi urządzeniami. Inżynierowie pracują m.in. nad dźwiękiem wysokiej jakości (HD Audio), obróbką dźwięku (post processing), algorytmami rozpoznawania mowy w naturalnym środowisku i optymalizacją dźwięku realizowanego przez produkty Intela pod kątem jak najlepszej współpracy z oprogramowaniem (np. Microsoft Skype/Lync). Opracowywane rozwiązania mają również trafić do elektroniki noszonej. Gdański oddział jest odpowiedzialny za dostarczenie i rozwój kilku kluczowych dla Intela technologii, takich jak: USB3, HD Audio, BluRay Playback, Wireless Display. Produkty gdańskiego oddziału można znaleźć w niemal każdym komputerze wykorzystującym komponenty Intela.

- Superkomputery i technologie dla biznesowych odbiorców korporacyjnych
50-osobowy zespół pracuje nad rozwiązaniami dla superkomputerów, m.in. platformami wykorzystującymi koprocesory Intel Xeon Phi oraz oprogramowaniem serwerowym. Rozwiązania te  trafiają do najpotężniejszych superkomputerów na świecie.


   Co dla studentów?
Intel Technology Poland wspiera rozwój młodej kadry poprzez programy studenckie: praktyki zawodowe (I-III rok) i staże zawodowe (IV-V rok/doktorat). Nawiązuje kontakt z najlepszymi studentami uczelni wyższych, już na początku ich kariery zawodowej. Studentom oferuje pracę na część etatu, możliwość realizacji pracy dyplomowej/doktoratu pod kierunkiem konsultanta z Intela, możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce oraz współtworzenia najnowszych światowych technologii w trakcie pracy w międzynarodowych zespołach Intela.

 Pracodawca
O atrakcyjności Intel Technology Poland jako pracodawcy świadczą liczne nagrody - w Badaniu Najlepsi Pracodawcy w Polsce, przeprowadzonym przez firmę Hewitt Associates, polski oddział Intela, stale od 4 lat zajmuje czołowe miejsce i może pochwalić się tytułem Najlepszego Pracodawcy w Polsce. Pracownicy oceniali swoich pracodawców, uwzględniając między innymi stwarzane przez firmę możliwości rozwoju, politykę i praktyki organizacyjne, relacje wewnątrz firmy, równowagę między życiem osobistym a pracą oraz warunki sprzyjające samorealizacji.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 listopad 2015 09:26
Zaloguj się by skomentować