Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 52892.
Zaloguj się

Sprawozdanie z konferencji naukowej "E-wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim"

  •  
  • Kategoria: Blog

W dniu 14 stycznia 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem: "E-wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowych projektów e-CODEX i e-SENS, realizowanych przez poznański instytut badawczy Instytut Logistyki i Magazynowania, w którym na co dzień pracuję. W siedzibie Instytutu debatowali profesorowie, doktorzy i doktoranci a swoją obecnością zaszczycili nas m. in. Pani dr hab Kinga Flaga-Gieruszyńska prof. Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pan dr hab Andrzej Jarocha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W trakcie konferencji poruszane były zagadnienia dotyczące wykorzystywania elektronicznych narzędzi i instytucji służących usprawnianiu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w przypadku spraw, w których po dwóch stronach występują podmioty z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Z punktu widzenia organizatora konferencji niezwykle cieszyła frekwencja uczestników, zarówno tych, którzy zechcieli podzielić z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz tych, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się wygłaszanym referatom. Wśród dyskutowanych tematów nie mogło zabraknąć europejskich postępowań sądowych - europejskiego nakazu zapłat, europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń, wpływu projektu e-CODEX na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, czy też budzącego coraz większe zainteresowanie wśród praktyków i teoretyków prawa rozporządzenia eIDAS. Wartym podkreślenia jest fakt, że rozporządzenie było prezentowane zarówno w aspekcie prawnym, jak również technicznym.

W trakcie konferencji miałam przyjemność omówić część dotyczącą prawnych zagadnień związanych z rozporządzeniem eIDAS. Wskazałam główne cele i założenia rozporządzenia, jak również nowe instytucje nieznane dotychczas polskiemu ustawodawcy, jak chociażby elektroniczną pieczęć. Podjęłam próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie do czego taka pieczęć będzie służyła i kto będzie mógł z niej korzystać. Techniczne kwestie bezpośrednio związane z nowymi rozwiązaniami przyjętym na gruncie eIDAS zaprezentował Kierownik Projektu e-SENS Tomasz Kawecki. Kierownik Projektu e-CODEX, Szymon Mamrot, przedstawił doświadczenia płynące z realizacji projektów e-CODEX i e-SENS zebrane do tej pory przez pracowników Instytutu. Wyniki tych badań, mam nadzieję, przyczynią się do dalszych prac nad usprawnianiem europejskich postępowań sądowych.

Mnie osobiście poza tematyką dotyczącą samego projektu e-CODEX i e-SENS, bardzo zaciekawił temat prezentowany przez Panią dr hab. Kingę Flagę-Gieruszyńską: "Wybrane aspekty efektywności elektronicznego modelu postępowania cywilnego w sprawach transgranicznych", który pozwolił na szersze spojrzenie na elektronizację poprzez wskazanie generalnego wpływu wprowadzenia narzędzi elektronicznych w tego typu sprawach. Dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani tematyką prezentowaną w trakcie konferencji, a nie mogli osobiście w niej uczestniczyć, mam bardzo dobrą wiadomość. Efektem obrad będzie bowiem monografia wydana w formie e-booka, i co najważniejsze, udostępniona w Open Access. Zatem każdy chętny będzie mógł zapoznać się z treścią artykułów naukowych, stanowiących odzwierciedlenie prezentowanych treści. Obiecuję, że jak tylko monografia ujrzy światło dzienne, informacja o tym fakcie zostanie przeze mnie - bez zbędnej zwłoki - przekazana za pośrednictwem bloga. Tymczasem zapraszam na stronę projektu e-CODEX gdzie można znaleźć więcej informacji na temat tego wydarzenia.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 styczeń 2016 08:27

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: O portalu e-Justice słów kilka... »
Zaloguj się by skomentować