Zaloguj się

Centrum Techniki Magazynowej PROMAG

Centrum zainaugurowało działalność w październiku 2015 roku. Do tej pory odwiedziło je ponad 500 osób, w tym przedstawiciele wielu polskich firm zainteresowanych wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych, studenci uczelni logistycznych i uczniowie szkół średnich kształcących logistyków. To także miejsce, w którym organizowane są szkolenia z cyklu „Bezpieczny Magazyn”. Centrum jest i będzie także miejscem stałych spotkań, paneli dyskusyjnych oraz konferencji branżowych poświęconych polskiej logistyce.

   W dwukondygnacyjnym budynku na powierzchni 1600 mkw. znajdują się sale konferencyjne i szkoleniowe oraz część ekspozycyjno-wystawowa o nazwie MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI, w której znajdują się innowacyjne rozwiązania z zakresu intralogistyki. Centralną częścią ekspozycji jest w pełni zautomatyzowana pokazowa linia transportu, paletyzacji, składowania i identyfikacji produktów wyposażona w najnowsze rozwiązania z dziedziny automatyki, robotyki oraz identyfikacji produktów.  MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI jest obecnie największą w Polsce stałą ekspozycją urządzeń techniki magazynowej. Jednocześnie pełni rolę multimedialnej wystawy poświęconej trendom i nowym technologiom, które mają szansę w najbliższych latach podnieść efektywność procesów logistycznych realizowanych w polskich firmach.

   MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI w pigułce:
1. Stanowisko prezentacji urządzeń intralogistycznych - to miejsce, gdzie przy stole dotykowym wyposażonym w specjalną aplikację zwiedzający mogą zapoznać się z pełną ofertą urządzeń intralogistycznych, poznać elementy łańcucha logistycznego w przedsiębiorstwie oraz 10 kroków koniecznych do prawidłowej organizacji magazynu. Dodatkowo, każdy może także sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz logistyczny. W celu ułatwienia przeglądania treści obraz wyświetlany na stole dotykowym jest również widoczny na dużym ekranie umieszczonym naprzeciwko na ścianie.

2. Stanowisko projektant warsztatu - w tym miejscu, za pomocą monitora dotykowego i odpowiedniego, intuicyjnego oprogramowania zwiedzający mogą przekonać się jak firmowy warsztat, biuro czy szatnia wyglądać będą po wyposażeniu ich w meble metalowe. To także strefa, w której można obejrzeć film nt. produkcji mebli metalowych, zapoznać się z szeroką ofertą mebli do warsztatów, szatni i biur oraz przyjrzeć się gotowym wizualizacjom tych przestrzeni, a także udać się na wirtualny spacer po wybranym warsztacie lub szatni.

3. Stanowisko konfiguracji regałów - to z kolei strefa, gdzie przy kolejnym stole dotykowym i przy użyciu prostego w obsłudze oprogramowania, każdy może wprowadzić dane własnego magazynu i zaprojektować rozmieszczenie w nim regałów, a także zapoznać się z pełną ofertą systemów regałowych, ich instalacjami w różnych typach magazynów. To także miejsce, w którym zobaczyć można, w jaki sposób produkowane są regały oraz zapoznać się z ofertą aktualnych szkoleń z ich bezpiecznej eksploatacji. Dla lepszego zobrazowania zaprojektowanego magazynu można przejść się na wirtualny spacer po obiekcie.

4. Kino „Nowoczesny logistyk” - w kinie prezentowane są filmy pokazujące pracę w nowoczesnych magazynach, na temat produkcji urządzeń logistyki wewnętrznej oraz nowych technologii stosowanych w magazynach. Dodatkowym atutem tego miejsca jest możliwość przyjrzenia się aktualnie wykonywanemu projektowi na stanowisku do konfigurowania regałów. Kino jest miejscem, w którym odbywają się m.in. zajęcia dla studentów logistyki.

5. Stanowisko pick by light - jest to stanowisko służące do kompletacji towarów za pomocą systemu świetlnego. Na stanowisko składają się regały wyposażone w specjalne wyświetlacze i diody LED, przenośnik, z którego pobierane są towary do kompletacji oraz regału, na którym układane są towary gotowe już do wysyłki.

6. Stanowisko rozwiązań regałowych - to miejsce, w którym prezentowane są najczęściej spotykane w magazynach typy regałów. Na uwagę zasługują regały z platformą sterowaną radiowo AUTOMAG.

7. Pozostałe produkty np. owijarka, wózki widłowe, roboty itp.

8. Linia automatyczna transportu, paletyzacji, składowania i identyfikacji produktów.

   To bez wątpienia najważniejsza część ekspozycji. Stanowi ona kompleksowy system najnowszych rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i identyfikacji produktów. Prezentowany układ jest połączeniem różnego typu rozwiązań technicznych i informatycznych, prezentujących szerokie spektrum możliwości  automatyzacji w procesach intralogistycznych.

   Opis działania
System rozpoczyna działanie po załadunku wózkiem widłowym pełnej palety na przenośnik wałkowy, po czym następuje automatyczny start. Załadowana paleta przemieszcza się w strefę depaletyzacji. Podwieszony robot przystępuje do depaletyzacji w momencie otrzymania sygnału gotowości tj. osiągnięcia przez paletę prawidłowej pozycji. Następnie towary za pomocą robota umieszczane są na trzech liniach utworzonych z przenośników modułowych.  Zamontowany na ramieniu robota system wizyjnej kontroli pozwala zidentyfikować przenoszony element i ułożyć go na odpowiedniej nitce przenośników zgodnie z zadanym programem. Po umieszczeniu na przenośnikach modułowych dwóch kolejnych ładunków, system przekazuje do robota informację o gotowości do paletyzacji. Następuje proces paletyzacji z wykorzystaniem kolejnego robota i mechanicznego chwytaka. Po ułożeniu trzeciej, kompletnej warstwy ładunków na palecie, robot przekazuje do systemu sygnał o gotowości palety do kolejnego procesu. W przypadku braku zajętości kolejnego przenośnika, następuje transport palety w strefę owijania. Po zakończeniu procesu owijania, rozpoczyna się przejazd palety na przenośnik wałkowy umieszczony na dźwigniku nożycowym. W tym miejscu następuje proces pełnej identyfikacji poprzez odczytanie tagów RFID znajdujących się na każdej jednostce ładunkowej. Tagi zostają odczytane poprzez anteny znajdujące się na bramce RFID. Bramka komunikuje się z systemem WMS i na podstawie jej odczytów towar zostaje przyjęty na stan magazynowy. Paleta po osiągnięciu odpowiedniej wysokości zostaje pobrana przez karetkę przenośnika pionowego i przetransportowana na antresolę (pomost). Jednostka ładunkowa pokonuje kilkumetrowy odcinek pomostu umieszczonego w systemie w celu ominięcia przeszkody jaką stanowi brama wjazdowa do hali. Jest to częste rozwiązanie techniczne mające na celu ominięcie dróg komunikacyjnych. Na końcu przenośnika łańcuchowego, paleta przekazywana jest na obrotnicę, która zmienia kierunek transportu nie zmieniając orientacji palety. Po wykonaniu obrotu o kąt 90 stopni, paleta transportowana jest na miejsce odbiorowe układnicy. Po osiągnięciu wymaganej pozycji przez paletę, następuje wymiana sygnałów pomiędzy urządzeniami i pracę rozpoczyna układnica magazynowa. Paleta w systemie jest transportowana do wolnego miejsca regałowego zgodnie z zadanym programem składowania. Na końcu systemu umieszczony został przenośnik łańcuchowy. Pełni on rolę odbiorową dla palet podawanych przez układnicę. W tym miejscu następuje ponowna identyfikacja poprzez anteny umieszczone na bramce RFID tagów znajdujących się na towarach. Bramka komunikuje się z systemem WMS i na podstawie jej odczytów zostaje wydrukowana lista towarów znajdujących się na palecie np. w postaci dokumentu WZ. Na podstawie odczytów z tej bramki towar zostaje wydany z magazynu.
   Zaprezentowana pokazowa automatyczna linia transportu, paletyzacji, magazynowania i identyfikacji produktów stanowi połączenie wielu urządzeń, które mogą pracować w jednym, zintegrowanym systemie lub mogą też pracować samodzielnie. Zastosowanie tego typu rozwiązań podnosi wydajność procesów zachodzących w firmach, co przekłada się na wzrost konkurencyjności firm na rynku.

- PROMAG S.A. jest firmą, która od 35 lat łączy z sukcesem dwa obszary działalności. Z jednej strony są to inwestycje w poszerzanie i rozwój oferty produktowej, dzięki czemu jesteśmy obecnie jedyną firmą w Polsce z tak bogatą i w pełni kompleksową ofertą wyposażenia magazynowego. Z drugiej strony, duży nacisk kładziemy na ciągły rozwój własnej myśli technicznej, know-how i inwestycje w wiedzę pracowników. A to pozwala nam realizować nawet najbardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie projekty inżynierskie w dziedzinie intralogistyki. Jesteśmy integratorem rozwiązań intralogistycznych, ale chcemy być także postrzegani jako integrator całej branży, środowiska naukowego i młodych logistyków. I m.in. stąd wziął się pomysł na powołanie do życia CENTRUM TECHNIKI MAGAZYNOWEJ PROMAG. Ma ono podkreślić przede wszystkim naszą działalność inżynierską, która przez klientów, studentów czy część otoczenia być może nie była zawsze dostatecznie zauważana, a przez nas nie zawsze była wystarczająco wyraźnie eksponowana. Już teraz wiemy, że był to krok w bardzo dobrym kierunku. Zainteresowanie naszą inicjatywą przerosło nasze wyobrażenia, zwiedzających jest tak dużo, że organizujemy dla nich dodatkowe pokazy. Dlatego już teraz planujemy kolejne wydarzenia, które będą promować nowoczesne rozwiązania intralogistyczne i wspierać rozwój polskich magazynów. Chociaż MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI jest w tej chwili największą w Polsce stałą ekspozycją urządzeń techniki magazynowej, to dla nas jest to tylko punkt wyjścia i wyzwanie do dalszej pracy. Prezentowane w Centrum rozwiązania będą więc na bieżąco udoskonalane, a wraz z rozwojem myśli technologicznej uzupełniane o kolejne nowoczesne produkty i usługi. Chcemy wspierać innowacyjność polskiej gospodarki i zapewnić polskim firmom oraz studentom stały dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu intralogistyki - powiedziała Karolina Tokarz, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu i marketingu w PROMAG S.A.

Ostatnio zmieniany w środa, 17 luty 2016 09:56
Zaloguj się by skomentować