Zaloguj się

Automatyczne systemy transportu dla magazynów

System transportu i zrobotyzowanej paletyzacji System transportu i zrobotyzowanej paletyzacji

Optymalizacja procesów logistycznych w magazynie wymaga maksymalnego wykorzystania posiadanych zasobów i może obejmować zmiany w infrastrukturze, układzie stref magazynowych, przebiegu procesów czy organizacji pracy. Zwykle, czynności związane z przyjmowaniem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów odbywają się w różnych miejscach. Dzięki np. systemom przenośnikowym możemy nie tylko przyspieszyć przepływ towaru pomiędzy strefami magazynu, ale także lepiej wykorzystać jego powierzchnię.

   Polskie firmy chcą się modernizować poprzez inwestycje w infrastrukturę i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dotyczy to zarówno obszaru produkcji jak i magazynowania. Podstawowy problem, z którym muszą się jednak mierzyć to brak wystarczającej przestrzeni.

   Dodatkowe metry kwadratowe zawsze się znajdą
Oczywiście najprostszym lecz jednocześnie najdroższym rozwiązaniem jest wtedy rozbudowa lub budowa całkiem nowych hal produkcyjnych i magazynowych, co często wiąże się niestety z koniecznością zakupu gruntu. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie na to pozwolić, m.in. ze względów finansowych, ale także przez bariery lokalizacyjne. Czasem jedynym, a przy tym najbardziej optymalnym kosztowo rozwiązaniem, jest wykorzystanie do maksimum posiadanej powierzchni hali, pomieszczeń gospodarczych, nieużywanych powierzchni biurowych oraz całej kubatury budynku. I właśnie tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne systemy transportowe pozwalające dostarczyć materiał, wyrób czy też zapakowany gotowy towar w dowolne miejsce zakładu.
   Sprawna kompletacja jest podstawą funkcjonowania każdego dobrze zorganizowanego centrum dystrybucyjnego. Optymalizacja tego newralgicznego elementu magazynowania jest możliwa dzięki wykorzystaniu systemów transportu poziomego, takich jak np. przenośniki wałkowe, taśmowe czy roleczkowe. Systemy przenośników wykorzystywane są do połączenia kilku oddalonych od siebie stref magazynowych (na przykład łączą strefę przyjmowania ze strefą zbierania i wysyłania).

 - Szybki transport i płynne potoki towarowe wpływają na poprawę efektywności procesu komisjonowania zamówień do klientów. Kluczem do poszerzenia przestrzeni magazynu jest jednak transport wielopoziomowy, wykorzystujący wszelkiego rodzaju dźwigniki, przenośniki pionowe czy dźwigi towarowe wypełniające przestrzeń ponad standardowymi drogami komunikacyjnymi. Urządzenia te współpracują z systemami transportu umieszczonymi na platformach, antresolach, pomostach jak również wewnątrz tuneli łączących budynki. Transport wielopoziomowy w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia swobody inwestycji i wprowadzania nowych rozwiązań, w których ograniczona przestrzeń przestaje być problemem - podkreśla Karolina Tokarz, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. handlu i marketingu w firmie PROMAG S.A.

   Systemy transportu muszą być przede wszystkim niezawodne i wytrzymałe
Automatyczne linie transportu odgrywają coraz częściej bardzo istotną rolę wspomagającą procesy technologiczne. Uzupełniają produkcję, przemieszczając towar poprzez komory wygrzewające czy też tunele chłodnicze. Przyczynia się to nie tylko do zwiększenia wydajności procesów magazynowo-produkcyjnych, ale i przyspieszenia dostaw wyrobów bezpośrednio pod miejsce załadunku.

 - Systemy transportu stosuje się w miejscach trudno dostępnych dla obsługi i serwisu, a to wymusza korzystanie z niezawodnych technologii oraz podzespołów sprawdzonych i renomowanych firm. Ważne by kompletny system był wyposażony w rozwiązania automatyczne eliminujące występowanie błędów oraz pozwalające na zdalny podgląd, diagnozę i reakcję utrzymania ruchu z poziomu panelu sterującego lub komputera. Co więcej, przy projektowaniu urządzeń transportu technologicznego należy zachować zasadę prostoty i solidności - klasyczne przenośniki wyposażone w stalowe rolki ocynkowane napędzane, latami wprawiają w ruch towary, a nie wymagają znacznego zaangażowania w ich konserwację - dodaje Marek Łabęda, dyrektor techniczny w firmie PROMAG S.A.

   Przenośniki pionowe oparte na solidnej konstrukcji wykorzystującej łańcuchy w celu unoszenia bardzo ciężkich ładunków, w sprawny i szybki sposób komunikują linie na różnych poziomach. Maszyny te stopniowo wypierają dźwigniki hydrauliczne, których wydajność jest ograniczona poprzez rozgrzewające się układy hydrauliczne. Przestoje związane z awariami hydrauliki i wszechobecne wycieki przyczyniają się do coraz częstszych modernizacji i wymiany urządzeń właśnie na urządzenia z napędem elektrycznym.

   Rozwiązania uzupełniające
Ciekawym rozwiązaniem i uzupełnieniem systemów transportu są dźwigniki nożycowo-pasowe, które także wypierają dotychczasowe rozwiązania hydrauliczne. Głównie dzięki krótkiemu czasowi unoszenia i niemal dwukrotnie większej wydajności. Przy zastosowaniu dobrych stali gatunkowych, odpowiednio utwardzanych powierzchniowo elementów układu nożycowego oraz niezawodnych napędów liczba cykli pracy, po których maszyny te wymagają ingerencji serwisu, dochodzi do 100 tys. Kluczem do sukcesu i niezawodności jest w tym wypadku pas unoszący. Stosowane w przemyśle 2,5 mm poliuretanowe, wzmacniane kordem stalowym pasy płaskie są odporne na oleje, smary, benzyny i promieniowanie UV. Doskonale sprawdzają się podczas pracy w mało dostępnych miejscach oraz ekstremalnych temperaturach, zarówno w chłodnictwie, gdzie temperatura spada do -30°C, jak i w pomieszczeniach z urządzeniami grzewczymi, gdzie osiąga nawet do +80°C.
   Dźwigniki są najczęściej wykorzystywane w miejscach załadunku i rozładunku linii transportu. Wynika to m.in. z ograniczeń co do stosowania na podestach i stropach wózków o większym tonażu, ale także z możliwości redukcji kosztów (urządzenia te dobrze współpracują ze zwykłymi ręcznymi wózkami paletowymi).
   Kolejnym uzupełnieniem wysokowydajnych systemów transportu są urządzenia wspierające, takie jak magazynki palet zasilające układy paletyzacji (manipulatory i roboty) oraz zaawansowane systemy kontroli i „naprawy” palet uszkodzonych. Zastosowanie maszyn tego typu jest niezbędne w celu osiągnięcia odpowiedniej wydajności oraz jako zapewnienie spokojnego i bezpiecznego przepływu ładunku poprzez szereg urządzeń bez awarii i przestojów, związanych z niewłaściwą jakością jednostki transportowej.
   Wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni hal w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia kosztów inwestycji i rozbudowy. Dzięki pracy projektantów systemy transportu w skuteczny sposób dopasowują się do nawet najbardziej wymagających potrzeb i warunków. Poszerzają przestrzeń magazynową, dając miejsce i sposobność dla rozwoju maszyn produkcyjnych w celu zwiększenia ich wydajności, a co za tym idzie zysków przedsiębiorstwa.

Ostatnio zmieniany w środa, 11 maj 2016 13:09
Zaloguj się by skomentować