Zaloguj się

Polski Kongres Logistyczny Logistics 2016 dobiega końca

Dużym atutem Polskiego Kongresu Logistycznego Logistics 2016 są niezwykle pasjonujące i bogate w merytoryczne treści dwudniowe sesje tematyczne. W środę mieliśmy okazję uczestniczyć w rozmowach o inteligentnej logistyce, innowacjach w logistyce produkcji i efektywnych rozwiązaniach w handlu omnikanałowym. Wysłuchaliśmy ponad 20 wystąpień światowej sławy teoretyków i praktyków, którzy omawiali kwestie poszukiwania miejsc styku logistyki kontraktowej i e-commerce, przedstawiali innowacyjne rozwiązania w kierunku Fizycznego Internetu oraz zwalczania zagrożeń wynikających ze stosowania nowoczesnych technologii w łańcuchu dostaw, a także zachęcali do optymistycznego spojrzenia na przyszłość branży poprzez prezentację wizji wykorzystania technologii mobilnych, symulacyjnych, optymalizacyjnych i informatycznych w zarządzaniu produkcją i logistyką.

Drugi dzień kongresowych debat obfitował w tematy związane z nowoczesnymi strategiami zakupowymi oraz wykorzystaniem ICT w procesach logistycznych, magazynowaniu i łańcuchach dostaw. Według ekspertów skuteczne zarządzanie procesami logistycznymi bez wsparcia ze strony systemów informatycznych jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe. Przedsiębiorstwo, które się nie rozwija informatycznie i nie nadąża za aktualnymi trendami związanymi z wykorzystaniem technologii mobilnych, nie ma szans na osiągnięcie sukcesu i skuteczną rywalizację rynkową. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych sprawił, że menadżerowie firm dysponują coraz bardziej kompleksowymi rozwiązaniami. Dotyczy to nie tylko samych aplikacji, ale także mechanizmów zarządzania danymi, z których one korzystają.

Program II dnia Kongresu Logistics 2016 zakończył się obradami sesji plenarnej. Jako pierwszy wystąpił Piotr Frąckowiak z firmy BCT Gdynia, laureat prestiżowego konkursu o nagrodę Polskiego Towarzystwa Logistycznego 2016, który klasyczny proces planowania organizacji ruchu intermodalnego, oparty o papier i komunikację wielokanałową, skonfrontował z nowoczesnymi rozwiązaniami platformy T-Scale Intermodal.

- Nowoczesne, dedykowane rozwiązania dla przedsiębiorstw wspierają elektroniczną wymianę dokumentów, ograniczają możliwość powstawania błędów typowo ludzkich i zwiększają wiarygodność wymienianych informacji - mówi Piotr Frąckowiak. - Platforma T-Scale Intermodal odpowiada na wymagania klienta i umożliwia utworzenie przejrzystego planu podstawień z podziałem na konkretny dzień lub tydzień i charakteryzuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla użytkownika, co przekłada się na korzyści dla całej branży: redukcję kosztów, skrócenie czasu dostaw, eliminację błędów w komunikacji i standaryzację zasad współpracy.

O inteligentnych miastach i przeciwdziałaniu kryzysom mówił z kolei profesor Mieczysław Maruszkiewicz z Politechniki Warszawskiej.

- Koncepcja "smart city" opiera się o modele i rozwiązania miejskie związane z wprowadzeniem technologii innowacyjnych, nowoczesnego zarządzania i organizacji - tłumaczy M. Maruszkiewicz. - Celem jest uruchomienie i wspieranie rozwoju inteligentnej infrastruktury miejskiej, racjonalizacji zużycia zasobów materialnych oraz działań i interakcji społecznych, opartych na zrównoważonym modelu życia, pracy i nauki. 

Narzędzia wspierające powstawanie inteligentnych miast już istnieją i są częściowo wdrażane na świecie: czujniki zbierające dane, wszechobecne wifi, zastosowanie Giga Danych i lokalizacji GPS. Niektóre z nich działają nawet w naszym kraju, czego przykładem może być trójmiejski system zarządzania ruchem miejskim TRiSTAR (światła, aplikacje parkingowe,  przekierowanie ruchu).

Ostatnim mówcą tego dnia był profesor Alan Waller, który przedstawił wnioski związane z wykorzystania atutów łańcucha dostaw w celu transformacji biznesowej.

Pomimo oficjalnego zakończenia obrad uczestnicy Polskiego Kongresu Logistycznego Logistics 2016 mieli nadal możliwość prowadzenia dyskusji, wymiany doświadczeń oraz wzięcia udziału w wizytach technicznych w czołowych przedsiębiorstwach logistycznych, które prowadzą działalność m.in. na terenie regionu poznańskiego. Tak jak w poprzednich edycjach Kongresu, tak i tym razem dużym zainteresowaniem cieszyły się także cztery warsztaty tematyczne, prowadzone przez prelegentów Logistics 2016.

Tegoroczne święto logistyków powoli dobiega końca. Dziś ostatni, trzeci dzień spotkań, wykładów i debat. W siedzibie Instytutu Logistyki i Magazynowania odbywa się właśnie konferencja pod nazwą ELA Research Day, towarzysząca Polskiemu Kongresowi Logistycznemu LOGISTICS & EUROLOG 2016. Do godziny 17:00 trwać będą prezentacje i obrady związane z dwoma tematami: Giga Danych (Big Data) oraz zarządzania strukturami łańcuchów dostaw w przyszłości. 

Więcej informacji na stronie www.logistics.pl

-> PRZECZYTAJ PIERWSZĄ CZĘŚĆ RELACJI <-

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 marzec 2020 10:11
Zaloguj się by skomentować