Zaloguj się

Dobra sytuacja na polskim rynku nieruchomości magazynowych

Utrzymuje się wysoki popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne.

   Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w I kw. 2016 r. odnotowano dalszy wzrost aktywności najemców i deweloperów na rynku nowoczesnych powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce. Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły poziom 10,3 mln m kw.
   Popyt na powierzchnie magazynowe utrzymuje się na wysokim poziomie. W I kw. 2016 r. zawarto transakcje na 637 tys. m kw., co oznacza wzrost o ok. 8% w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Największą popularnością wśród najemców cieszyły się największe rynki magazynowe: Górny Śląsk (144 tys. m kw. wynajętej powierzchni) i okolice Warszawy (140 tys. m kw.). Najemcy byli aktywni również w regionach Polski Centralnej (85 tys. m kw.), Poznania (76 tys. m kw.) i Wrocławia (71 tys. m kw.). Jeśli chodzi o mniejsze rynki regionalne, wysoki popyt odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu oraz w Trójmieście, za to mniej powierzchni magazynowej wynajęto w regionie Szczecina i Rzeszowa. Tak jak w poprzednich latach, najbardziej aktywnymi najemcami powierzchni magazynowej byli operatorzy logistyczni i sieci handlowe – ich udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł ok. 60%.
   Deweloperzy wciąż są aktywni na rynku magazynowym. Na koniec I kw. 2016 r. w budowie było prawie 783 tys. m kw. powierzchni. Ponad 75% inwestycji budowlanych powstaje na największych rynkach magazynowych, takich jak Poznań, okolice Warszawy, Polska Centralna, Wrocław i Górny Śląsk. Na popularności zyskują również takie regiony, jak Kraków, Trójmiasto i Lublin.
Rosnąca aktywność deweloperów przekłada się na stały wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tempo, w jakim tej powierzchni przybywa. W ciągu zaledwie jednego kwartału zasoby powierzchni magazynowej w Polsce powiększyły się aż o 447 tys. m kw., co stanowi prawie połowę podaży odnotowanej w całym 2015 r. Najwięcej nowej powierzchni magazynowej oddano do użytku w regionie okolic Warszawy, Górnego Śląska i Polski Centralnej.
   Z powodu wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe współczynnik powierzchni niewynajętej pozostaje niski. Stopa pustostanów na koniec marca 2016 r. wyniosła ok. 5,9%, czyli o ok. 0,4 p.p. mniej niż przed rokiem. Najwięcej pustostanów znajduje się w Warszawie i okolicach.
Mimo niskiej stopy pustostanów i wysokiego popytu, czynsze za powierzchnie magazynowe na największych rynkach utrzymują się na stałym poziomie. Deweloperzy i właściciele wciąż jednak oferują najemcom atrakcyjne pakiety zachęt, zwłaszcza w nowo budowanych obiektach, co pozwala zmniejszyć całkowite koszty najmu. Najwyższe czynsze utrzymują się w Warszawie (4–5,40 euro/m kw./miesiąc), a najniższe stawki odnotowano w Polsce Centralnej (2,40–3,95 euro/m kw./miesiąc) i okolicach stolicy (2,50–3,80 euro/m kw/miesiąc). W pozostałych regionach czynsze pozostawały w przedziale 2,50–4,00 euro/m kw./miesiąc w zależności od lokalizacji.
   Najwięcej powierzchni magazynowej nadal znajduje się w Warszawie i okolicach (ponad 3 mln m kw. powierzchni). Wśród rynków regionalnych liderem pozostaje Górny Śląsk (1,85 mln m kw.), przed Poznaniem (1,48 mln m kw.), Wrocławiem (1,39 mln m kw.) i Polską Centralną (1,34 mln m kw.). Do największych transakcji zawartych na rynku powierzchni logistycznych w trzech pierwszych miesiącach roku należą: inwestycja Panattoni typu BTS dla Kaufland w Bydgoszczy (45,6 tys. m kw.), budynek BTS dla Agata Meble w Prologis Park Piotrków II (42,9 tys. m kw.) oraz renegocjacja umowy najmu powierzchni w Logicor Poznań I przez Arvato (27 tys. m kw.).

- Na rynku nowoczesnych powierzchni logistycznych i przemysłowych utrzymuje się bardzo dobra koniunktura. Korzystna sytuacja makroekonomiczna oraz dalszy rozwój infrastruktury transportowej pozostaną głównymi czynnikami rozwoju rynku w najbliższym czasie. Popyt pozostaje na wysokim poziomie, co skłania deweloperów do realizacji coraz większej liczby projektów inwestycyjnych, w tym również na mniejszych rynkach regionalnych. Spodziewamy się wzmożonego zainteresowania najemców i rozwoju aktywności deweloperskiej właśnie w tych lokalizacjach - mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield. - W budowie znajduje się ponad 780 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Znacznie więcej powierzchni dotyczy projektów spekulacyjnych, co znajduje uzasadnienie w sytuacji, w której popyt przewyższa podaż. Z uwagi na wysokie tempo absorpcji przewidujemy, że nowa powierzchnia magazynowa szybko znajdzie najemców, zwłaszcza w regionach takich jak Poznań, Górny Śląsk czy Polska Centralna, gdzie stopy pustostanów utrzymują się poniżej średniej na poziomie 5,9% dla całego kraju.

  Raport Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce I kwartał 2016

 

Ostatnio zmieniany w środa, 01 czerwiec 2016 09:33
Zaloguj się by skomentować