Zaloguj się

Rynek dronów na fali wznoszącej

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Od infrastruktury przez rolnictwo po służby bezpieczeństwa - drony znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, a kolejne innowacje technologiczne poszerzają spektrum ich możliwych zastosowań. Potencjał globalnego rynku bezzałogowych statków powietrznych szacowany jest obecnie na 127 miliardów dolarów. Komisja Europejska prognozuje, że do 2050 roku w Europie powstanie 150 tysięcy miejsc pracy bazujących na obsłudze dronów*.

    Według analityków firmy doradczej PwC wartość globalnego rynku biznesowych rozwiązań bazujących na dronach sięga 127 mld dolarów**. Największy potencjał drzemie w obszarze infrastruktury - inwestycje w bezzałogowe statki powietrzne na tym rynku mogą wynieść nawet 45,2 miliarda dolarów. Przedsiębiorstwa z tej branży wykorzystują drony między innymi do zdobywania informacji w celu planowania urbanistycznego, modelowania przestrzeni w trójwymiarze czy też monitorowania postępów prac budowlanych. Sektorem, na którego rozwój również w znacznym stopniu mogą wpłynąć drony, jest rolnictwo. W tym przypadku szacuje się, że wydatki na technologie dronowe sięgną 32,4 milionów dolarów. Choć zastosowanie statków powietrznych w tej branży może zaskakiwać, drony rolnicze wykorzystuje się już nawet w Polsce. Służą one między innym do precyzyjnego opryskiwania pól oraz do monitorowania gruntów i upraw. Zainteresowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi rośnie również w innych sektorach. Wykorzystuje się je między innymi w transporcie, bezpieczeństwie wewnętrznym, górnictwie czy też w telekomunikacji.
   Jak wynika z analiz Instytutu Mikromakro również polski rynek dronowy dynamicznie się rozwija. W 2015 roku jego wartość szacowana była na 165 mln złotych, a w kolejnych latach kwota ta ma wzrosnąć nawet o 150 proc. w zastosowaniach cywilnych i nawet o kilkaset procent w wojskowych. Około 27 milionów złotych stanowią szkolenia operatorskie i fotogrametryczne (obróbka foto i wideo, wykonywanie pomiarów i modelowanie 3D na podstawie materiału zarejestrowanego za pomocą dronów)***, co tylko potwierdza tezę o perspektywiczności tego rynku.

   Airbus, Intel i technologia Intel RealSense - drony coraz bardziej inteligentne
Liczba biznesowych zastosowań bezzałogowych statków powietrznych stale rośnie, a kolejne innowacje technologiczne pozwalają dronom podbijać kolejne obszary rynku. Standardem staje się możliwość rejestracji wideo w 4K, a coraz więcej dronów pozwala na nagrywanie filmów w 360 stopniach. Oprócz tego producenci dążą do uczynienia dronów bardziej inteligentnymi i autonomicznymi.

- Rosnąca inteligencja dronów to jeden z najwyraźniejszych trendów w tym przemyśle. Przykładem może być zaprezentowany niedawno system antykolizyjny, oparty na technologii Intel RealSense, dzięki któremu dron omija przeszkody i jest w stanie samodzielnie wyznaczać alternatywny kurs. To duży postęp w stosunku do urządzeń opartych na sensorach ultradźwiękowych, które pozwalają wprawdzie na identyfikowanie obiektów, ale nie umożliwiają wytyczania alternatywnej trasy. Dzięki tej technologii dron jest w stanie podążać za użytkownikiem nawet w trudnym, obfitującym w przeszkody terenie - mówi Gabriela Maksymiuk z Intel Polska. - RealSense, poza szerokim spektrum zastosowań cywilnych, oferuje także duże możliwości w zastosowaniach biznesowych.

Jednym z przykładów biznesowych zastosowań dronów z Intel RealSense jest monitoring wizualny poszycia samolotów. Intel i Airbus prowadzą własnie testy wykorzystania bezzałogowców z technologią Intela w tym obszarze i pierwsze wyniki są obiecujące. Wyposażony w kamerę RealSense prototyp drona AscTec Falcon 8 pozwolił skrócić czas inspekcji samolotu Airbus A330 z 2 godzin do 10 minut. Urządzenie leciało wzdłuż wytyczonej wcześniej trasy, systematycznie robiąc zdjęcia poszycia w poszukiwaniu wszelkich uszkodzeń, rys i defektów. Zebrane ujęcia zostały przetworzone i złożone w model 3D samolotu.

Film prezentujący testy drona AscTec Falcon 8 z technologią Intel RealSense:

  *http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52014DC0207
  ***http://www.pwc.pl/en/publikacje/2016/clarity-from-above.html
  ***Instytut Mikromakro "Rynek dronów w Polsce 2015. Księga popytu i podaży" http://analizybranzowe.pl/?p=161

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 09 sierpień 2016 12:28
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe