Zaloguj się

Speed Docking 2016 - podsumowanie drugiej edycji badania

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka
Wręczenie nagrody dla Centrum Dystrybucyjnego Ruda Śląska. Wręczenie nagrody dla Centrum Dystrybucyjnego Ruda Śląska.

Zakończyła się druga polska edycja badania Speed Docking, zorganizowanego przez ECR Polska. Nagrody wręczono najlepszym Centrum Dystrybucyjnym, w których mierzony proces wyładunku trwał najkrócej: Wola Krzysztoporska, należące do Kaufland Polska Markety, i Ruda Śląska, należące do Jeronimo Martins Polska. Speed Docking dowiodło, że w procesie najważniejsi są ludzie.

   Zakres tegorocznego badania Speed Docking znacznie się poszerzył względem ubiegłego roku, co przełożyło się na bardziej miarodajne wyniki. Wzięło w nim udział 6 producentów (Coca-Cola Hellenic, Danone, Kompania Piwowarska, Mars, Nestle, Pepsico), 3 dostawców usług logistycznych (Raben, Schenker, FM Logistic) i 8 sieci handlowych (Auchan, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Makro, Tesco, Żabka). W okresie od 16 marca do 24 maja zmierzono czas rozładunku łącznie 12 773 dostaw w 38 centrach dystrybucyjnych. Średni czas rozładunku, który wyniósł 2h 36m, jest nieco wyższy niż w 2015 r. i ma duży potencjał do poprawy. W porównaniu do innych krajów biorących udział w badaniu, większy był przeciętny rozmiar dostawy w Polsce, który wyniósł 22,9 palety, i jest porównywalny do rezultatów z wiodącej prym Holandii.
   Ze względu na liczbę i różnorodność uczestników, badanie w tym roku zostało podzielone na dwie kategorie: 1) sieci multiformatowe, convenience, cash & carry oraz 2) dyskonty. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
• sieci multiformatowe, convenience, cash & carry: Centrum Dystrybucyjne Wola Krzysztoporska, należące do Kaufland Polska Markety (średni czas rozładunku: 2h 30m, średni ważony czas rozładunku pełnej przyczepy: 3h 23m);
• dyskonty: Centrum Dystrybucyjne Ruda Śląska, należące do Jeronimo Martins Polska (średni czas rozładunku: 2h 18 m, średni ważony czas rozładunku pełnej przyczepy: 3h 37m).
   Nagrody zostały wręczone pod koniec września. Jak podkreślali dyrektorzy obu zwycięskich DC, na wyniki miała wpływ dobrze zgrana załoga, która sprawnie realizuje wypracowane procesy. Wyrazili oni również uznanie dla idei badania Speed Docking i wynikających z niego wniosków, które mogą wpłynąć na dalszą optymalizację działań.
   Speed Docking to badanie mające charakter pozytywnego współzawodnictwa, polegające na mierzeniu i porównywaniu całkowitego czasu rozładunku ciężarówek w centrach dystrybucji (DC) od momentu przekroczenia bramy do opuszczenia centrum (from gate to gate). Odbywa się ono równolegle w kilku krajach. Od pierwszej edycji w 2012 r. zmierzono ponad 250 000 dostaw w ponad 1000 DC w 6 krajach.
   Dane zbierane dzięki komputerom umieszczonym na pokładzie ciężarówek pozwalają mierzyć realną efektywność procesów rozładunku towarów i kontroli jakości oraz analizować czynniki je wydłużające. Udział w badaniu przynosi korzyści zarówno producentom, dostawcom usług logistycznych, jak i sieciom handlowym, usprawniając współpracę w łańcuchu dostaw. Ponadto, dzięki wprowadzeniu elementów grywalizacji, Speed Docking nie tylko realnie poprawia wskaźniki logistyczne, ale również buduje zaangażowanie, ducha rywalizacji i zwiększa motywację pracowników w centrach dystrybucyjnych.
   Wzrost liczby uczestników i ich zaangażowanie podczas tegorocznej edycji, jak również pochlebne opinie na temat udziału w Speed Docking pozwalają mieć nadzieję, że badanie zadomowi się w naszym kraju oraz że wyciągnięte z niego wnioski przełożą się na jeszcze korzystniejsze rezultaty za rok. 
   Organizatorem polskiej edycji Speed Docking jest ECR Polska (koordynator projektu) we współpracy z firmą Caroz (obsługa pomiarów i danych). Więcej informacji o Speed Docking na stronie speeddocking.pl oraz pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ostatnio zmieniany w piątek, 07 październik 2016 11:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe