Zaloguj się

Zmiany w wyszukiwaniu Google dla sklepów w sieci już od 14 lutego

Ważna informacja dla wszystkich, którzy promują swoje produkty w wyszukiwarce Google. Od 14 lutego lider internetowy wprowadza obowiązek znakowania produktów umieszczonych w Google Adwords oraz Google Shopping numerem GTIN – Globalnym Numerem Jednostki Handlowej (ang. Global Trade Item Number), czyli unikatowym dla każdego produktu numerem kodu kreskowego.

Obowiązek dotyczy wszystkich produktów, które posiadają numery GTIN nadane przez właściciela marki. E-sklepy które dotychczas nie wykorzystywały numeru GTIN będą musiały dostosować strukturę opisu produktów do nowych obowiązków gdyż produkty, które nie będą posiadały tego popularnego identyfikatora będą od 14 lutego przez Google odrzucane.

Co to jest numer GTIN?

GTIN to numer służący do jednoznacznej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie. Rozróżniamy cztery rodzaje numerów GTIN:

    GTIN-8 - do oznaczania bardzo małych produktów np. pomadka do ust,
    GTIN-12 - odpowiednik numeru GTIN-13 na rynku amerykańskim,
    GTIN-13 - najpopularniejszy numer do oznaczania standardowych produktów,
    GTIN-14 - do oznaczania opakowań zbiorczych jednorodnych.

Na podstawie numerów GTIN są generowane kody kreskowe. Kody kreskowe są graficznym odzwierciedleniem numerów GTIN. Do najczęściej spotykanych kodów należy EAN-13.Aby uzyskać informacje, czy ma się prawidłowo dopasowane numery GTIN do produktów można skorzystać z pilotażowego projektu weryfikacji danych: www.ProduktyWSieci.gs1.pl gdzie każdy może zweryfikować bazę i uzyskać informację, czy numery GTIN wprowadzone na kartach produktu są poprawne i przejdą weryfikację w narzędziach Google.


Numer GTIN jest nadawany przez właścicieli marek na podstawie prefiksu firmy GS1. Wniosek o taki prefiks można złożyć online na stronie organizacji GS1 Polska. Szczegółowych informacji jak otrzymać prefiks firmy GS1 udziela Biuro GS1 Polska.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 31 styczeń 2017 11:54
Zaloguj się by skomentować