Zaloguj się

Zielona logistyka górą - nowy eko-terminal w polskiej sieci DB Schenker

W nowym terminalu logistycznym DB Schenker w Zielonej Górze spotkali się klienci firmy, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji oraz uczelni wyższych. Była to okazja do dyskusji na temat współpracy biznesu z otoczeniem. Uczestnicy spotkania mogli też przekonać się, jak wygląda codzienna praca w ekologicznym terminalu cross-dockingowym.

   24 stycznia br. DB Schenker gościł swoich klientów z regionu lubuskiego oraz lokalnych - zielonogórskich liderów. Inwestycja została doceniona również przez władze miasta, które reprezentował Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta Zielona Góra. 

- Działamy zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju. Dbając o jakość rozwiązań oferowanych klientom, ciągle doskonalimy nasze procesy, koncentrujemy się na jeszcze lepszym, ekologicznym wykorzystaniu zasobów. Stanowi to kluczowy element kultury Lean, którą budujemy w naszej firmie - powiedział Janusz Górski, CEO DB Schenker North & East Europe.

   Ważną częścią spotkania był panel dyskusyjny poprowadzony przez prof. Halinę Brdulak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zaproszeni prelegenci dyskutowali o możliwościach wpływu biznesu na rozwój lokalnej społeczności wymieniając się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. W trakcie panelu głos zabrali przedstawiciele władz miasta, biznesu oraz środowiska akademickiego. Goście zastanawiali się jak biznes może wpłynąć na rozwój lokalnej społeczności. Uczestnicy panelu podkreślali, że niezwykle istotne jest zaufanie, otwartość do dzielenia się wiedzą, ale też postawa współodpowiedzialności, zarówno ze strony lokalnych władz, środowiska akademickiego i biznesu. W takiej atmosferze mają szansę powstawać pomysły, które realnie tworzą i pomnażają kapitał społeczny. Potrzebny jest transfer wiedzy, ale musi mu też towarzyszyć konkretne praktyczne doświadczenie, np. akademicy i studenci powinni mieć szansę zobaczyć jak biznes funkcjonuje na co dzień. Spotkanie było więc cenną inspiracją, stworzyło również szansę na przyszłe, wspólne działania na rzecz lokalnego otoczenia.
    Uczestnicy mieli też okazję zwiedzić nowy terminal i dowiedzieć się jak wyglądają codzienne operacje logistyczne, w wyniku których towary firm z różnych branż trafiają z dnia na dzień na sklepowe półki i linie produkcyjne.  Spotkanie było okazją do dyskusji o rozwoju regionu i lokalnej społeczności oraz przyjrzenia się codziennej pracy terminalu.
    Nowoczesny, ergonomiczny terminal zielonogórskiego oddziału DB Schenker przy nowo powstałej ulicy Stary Kisielin - Logistyczna zlokalizowany jest w pobliżu drogi ekspresowej S3. Łączna powierzchnia działki z parkingiem dla samochodów ciężarowych to ponad 27 tys. m kw. Powierzchnia terminalu to 2 tys. m kw., część biurowa i socjalna dla pracowników i kierowców stanowi 370 m kw. Obiekt stanowi ważny element w krajowej i europejskiej sieci dystrybucyjnej DB Schenker. Wpływa na jakość i efektywność operacji logistycznych oraz bezpieczeństwo ludzi i przesyłek. Zmiana lokalizacji terminalu z centrum miasta na jego obrzeża wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju DB Schenker w zakresie celów ekonomicznych, ale też społecznych i środowiskowych. Przeniesienie obiektu wpłynie na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze, zmniejszy natężenie ruchu i obniży poziom hałasu.
    W najbliższym czasie terminal DB Schenker w Zielonej Górze przejdzie audyt w ramach certyfikacji BREEAM (British Research Establishment Environmental Assessment Method). Certyfikat BREEAM potwierdza wysoki stopień zaawansowania pod względem zastosowanych w obiekcie rozwiązań ekologicznych i komfortu dla użytkowników. Terminal spełnia najwyższe normy pod względem oszczędności energii, redukcji emisji CO2, efektywnej gospodarki wodnej i cieplnej. Są to m.in. lampy LED-owe i solarne, kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową, zbiorniki na deszczówkę, urządzenia grzewczo-wentylacyjne pozwalające na odzysk ciepła. Specjalne piece kondensacyjne to najbardziej ekologiczne rozwiązania tego typu na rynku.
   Inwestycje DB Schenker w zieloną sieć terminali cross-dockingowych w Polsce to działanie wpisujące się w koncernową strategię DB2020, w ramach której operator postawił sobie za cel redukcję emisji CO2 o 30% do 2020 roku.  Tylko w 2016 roku. DB Schenker w Polsce zainwestował w nowe zielone terminale i inne proekologiczne rozwiązania ponad 34 miliony PLN.
   W sieci DB Schenker funkcjonują już trzy w pełni ekologiczne terminale: obiekt pod Białymstokiem oddany w 2014 roku - pierwszy w Polsce tego typu budynek z certyfikatem BREEAM oraz bliźniacze inwestycje pod Olsztynem i Zielona Górą, oddane do użytku w listopadzie 2016 r.
   Wszystkie trzy terminale zostały zlokalizowane z dala od centrów miast. W ostatnich latach DB Schenker przeniósł pod miasta także swoje lokalizacje terminalowe w oddziale Kraków i Gdynia. Firma planuje kolejne takie inwestycje.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 13 luty 2017 10:01
Zaloguj się by skomentować