Zaloguj się

Jubileuszowa edycja raportu Transport Market Monitor

Transporeon i Capgemini Consulting opublikowały kolejną, już trzydziestą edycję kwartalnego raportu Transport Market Monitor. Celem analizy jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie przy uwzględnieniu tendencji cenowych w transporcie, objętości ładunkowej realizowanych kursów oraz prognozy na przyszłość.

Analiza dokonana przez Capgemini Consulting bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze zarządzają procesami logistycznymi zgodnie z ich potrzebami oraz przydzielają transporty wybranym przewoźnikom. 

Główne punkty raportu to:

- Wskaźnik cen zmalał o 0,6% w IV kwartale 2016 roku (wskaźnik 94,5). W porównaniu z poziomem wskaźnika w ubiegłym roku, w IV kwartale 2015 roku, widzimy, że wskaźnik cen jest niższy o 3,7%. 

- W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, wszystkie miesiące w 2016 roku wykazują spadek wskaźnika cen.

- W IV kwartale 2016 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł do poziomu 93,6 (+10,3%). W porównaniu z IV kwartałem 2015 roku, wskaźnik możliwości przewozowych jest więc o 5,7% wyższy.

- Wskaźnik cen oleju napędowego odnotował wzrost trzeci kwartał z rzędu, jego obecna wartość wynosi 75,2. Wskaźnik ten jest o 7,6% wyższy niż w III kwartale 2016 roku. 

Erik van Dort, Dyrektor ds. Łańcucha Dostaw w Capgemini zauważa: - Listopad i grudzień odznaczyły się wysoką wartością wskaźnika możliwości przewozowych, podczas gdy wskaźnik cen notował w listopadzie znaczący spadek. W grudniu mieliśmy do czynienia z ożywieniem wskaźnika cen, natomiast biorąc pod uwagę typowe dla pierwszego kwartału zachwianie równowagi pomiędzy popytem i podażą, logicznym jest oczekiwanie dalszego spadku cen w tym okresie.

Peter Förster, Managing Director Transporeon dodaje: - Przez cały rok 2016 wskaźnik cen transportu utrzymywał się poniżej poziomu z 2015 roku, średnio o 5,2%. Jedną z przyczyn była niska cena oleju napędowego. Niewątpliwie w pierwszym kwartale 2017 roku ponownie spodziewany jest spadek wskaźnika cen. Wskaźnik cen oleju napędowego w ostatnim czasie notował ciągły wzrost, w związku z czym wnioskuję, iż od drugiego kwartału 2017 roku wskaźnik cen transportu znów będzie dużo wyższy.

Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 24 luty 2017 10:42
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe