Zaloguj się

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek z Grupy PKP oraz innych instytucji i stowarzyszeń w zakresie ochrony zabytków kolejnictwa. Organizatorem wystawy jest PKP CARGO.

  Wystawę otworzył marszałek Senatu Stanisław Karczewski w obecności minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej, wicemarszałków Senatu Adama Bielana i Bogdana Borusewicza, senatorów Stanisława Koguta i Roberta Gawła oraz członka Zarządu PKP CARGO Grzegorza Fingasa.
   Ekspozycja w formie kilkudziesięciu fotogramów pokazuje w syntetyczny sposób dorobek najważniejszych placówek zajmujących się zabytkami kolejowymi w kraju. Przedstawiono m.in. skansen PKP CARGO w Chabówce, dysponujący największym w Polsce zbiorem taboru kolejowego, Instytucję Kultury „Parowozownia Wolsztyn” z ponad stuletnią parowozownią, dorobek wielu muzeów, instytucji kultury, stowarzyszeń, towarzystw i klubów, a ponadto przykłady zrewitalizowanych przez PKP SA dworców kolejowych. Ekspozycję uatrakcyjnia model parowozu Ol49-7 oraz makieta kolejowa PKP CARGO.
   Wystawa wskazuje, że poza dwiema spółkami z Grupy PKP, ochrony dziedzictwa kolejowego podejmują się przede wszystkim organizacje społeczne i samorządowe. Ich działalność wymaga jednak wsparcia, aby zachować jak najwięcej cennych zabytków świadczących o świetności dawnej kolei. Takim wsparciem mogą być zgłoszone 27 marca br. podczas konferencji w Senacie deklaracje o powołaniu Narodowego Muzeum Kolejnictwa oraz utworzeniu międzyresortowego zespołu ds. dziedzictwa kolejowego w Polsce, którego zadaniem będzie przygotowanie regulacji prawnych w sprawie ochrony zabytków i usystematyzowanie potrzeb w tym zakresie w skali kraju.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 marzec 2017 13:16
Zaloguj się by skomentować