Zaloguj się

Nowoczesne systemy informatyczne usprawniają obsługę logistyczną e-sklepów

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, a prognozy na kolejne lata są nadal bardzo optymistyczne. Według szacunków ekspertów wartość tego sektora w 2020 roku przekroczy poziom 64 mld zł. Rozwój e-commerce nie byłby jednak możliwy bez nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które znacząco optymalizują czas realizacji zamówień, wpływając na wzrost satysfakcji klientów.

   Rynek e-zakupów rośnie w siłę, a wraz z nim zmieniają się również potrzeby internetowych konsumentów, którzy stają się coraz bardziej wymagający pod kątem jakości obsługi całego procesu doręczania przesyłki. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Trusted Shops (platformę przyznającą certyfikat jakości dla sklepów internetowych w zakresie  ochrony  zakupów e-klientów) oraz TNS Polska najczęstsze problemy z jakimi borykają się konsumenci e-commerce, stanowią zbyt wysokie koszty przesyłki (21 proc ankietowanych) oraz niedotrzymywanie terminów dostawy przez e-sklep (16 proc kupujących). Klienci zwracają uwagę już nie tylko na samą cenę i jakość produktu, ale przede wszystkim na szybką, niedrogą i wygodną dostawę, we wskazane przez siebie miejsce. Takie oczekiwania kreują powstawanie nowych usług dodatkowych oraz stanowią pewną wskazówkę dla e-sklepów i operatorów logistycznych, obserwujących rynek pod kątem wdrażania nowych pomysłów jak np. tzw. schodowłazy, ułatwiające transport wielkogabarytowego AGD czy mebli.

- To właśnie sami klienci wręcz wymagają od e-sklepów wprowadzenia określonych udogodnień. Rolą operatora logistycznego jest zatem ich jak najszybsze wdrożenie. Nie możemy bowiem zapominać, że systemy informatyczne mają ogromny wpływ na obsługę usług dodatkowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT, firmy logistyczne mogą konsolidować dostawy różnych produktów oraz usług do klientów ostatecznych, co wpływa na optymalizację czasu doręczenia przesyłki, a e-konsumenci mają np. możliwość oddania zużytego sprzętu RTV/AGD do utylizacji, w trakcie dostawy nowo zakupionego towaru - podkreśla Teresa Bukalska Project Manager w ROHLIG SUUS.

   Integracja z systemami informatycznymi klientów (zleceniodawców) stanowi jeden z kluczowych obszarów w działalności operatora logistycznego. ROHLIG SUUS Logistics zapewnia nowoczesne i elastyczne rozwiązania, w oparciu o własne systemy operacyjne oraz integracyjną szynę danych. Obejmują one wymianę informacji poprzez aplikację internetową, webservice czy wymianę plików. Pierwsza opcja umożliwia klientowi z umiarkowanym wolumenem przesyłek wprowadzanie oraz zarządzanie zleceniami i bazą odbiorców, bezpośrednio w aplikacji online, co zapewnia wygodny dostęp do informacji oraz niskie koszty komunikacji internetowej. Wymiana informacji może się również opierać na plikach poprzez transfer EDI, który umożliwia przesyłanie komunikatów elektronicznych w formie uzgodnionego standardu. Systemy komputerowe zleceniodawcy i odbiorcy są z reguły pod każdym względem odmienne, jednak wymagane jest, aby potrafiły odczytać i zinterpretować struktury danych będące przedmiotem wymiany, co zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami wdrożenia. Jest to istotne dla klientów korzystających z systemów klasy ERP, o wysokim wolumenie nadania i wymaganiach wykraczających poza standardowe rozwiązania. Przekazywanie danych poprzez webservice pozwala natomiast na całkowitą obsługę zleceń we własnym systemie e-sklepów ze średnim i dużym wolumenem. Zaletą tego rozwiązania jest bezpośrednia wymiana danych między systemami, niezależnie od technologii, w jakiej powstały. Uniwersalność webserwisów zapewnia wykorzystanie istniejących i szeroko stosowanych technologii tj. protokołu HTTP i języka XML, co przekłada się na oszczędność kosztów w postaci braku konieczności implementacji i wdrożenia dodatkowych komponentów bądź licencji.

- Powyższe rozwiązania są jednak dedykowane dla średnich i większych firm, ponieważ wdrożenie systemów informatycznych zazwyczaj wiąże się z niemałymi kosztami, na które niewielkie bądź początkujące sklepy nie mogą sobie pozwolić. Tak naprawdę często stanowią one dla nich barierę wejścia na rynek, który jest bardzo mocno wymagający technologicznie i wciąż się rozwija - twierdzi Teresa Bukalska.

Ostatnio zmieniany w środa, 10 maj 2017 08:30
Zaloguj się by skomentować