Zaloguj się

Gigant z Wronek niemal ukończony

Zewnętrzny etap budowy magazynu wysokiego składowania we Wronkach, największego w Polsce i jednego z największych w Europie, został ukończony. Zakończenie prac zwieńczyło umieszczenie na ścianach budynku logo Amica. Magazyn zostanie oddany do użytku już w sierpniu 2017 roku.

   Główną częścią nowego centrum logistycznego jest budynek o wysokości 46 m i powierzchni 6,5 tys. m kw., widoczny z odległości kilkunastu kilometrów. Na jego szczycie znajduje się najwyżej położony w powiecie szamotulskim punkt widokowy, który ze względów bezpieczeństwa będzie co prawda dostępny tylko okazjonalnie, ale i tak warto podkreślić jego wyjątkowość. Będzie z niego widać okolicę Wronek oraz dużą część Puszczy Noteckiej. Dość powiedzieć, że magazyn jest wyższy niż wieże przeciwpożarowe w tym kompleksie leśnym.
   Do budowy i wyposażenia giganta użyto ponad 2 tys. ton stali, czyli mniej więcej tyle, ile waży 95 wagonów kolejowych bez ładunku. Zakończona na początku jesieni inwestycja będzie miała ogromny wpływ na działanie firmy. Budowa magazynu jest częścią ogłoszonej przez Amikę w 2015 roku wieloletniej strategii HIT 2023, która zakładała dwukrotny wzrost produkcji, a także wzrost zatrudnienia oraz sprzedaży. Osiągnięcie tych założeń nie byłoby możliwe bez wybudowania centrum logistycznego, w którym zostaną zgromadzone wszystkie towary. Zgromadzenie produktów w jednym miejscu pozwoli na jeszcze sprawniejszą obsługę klientów. Do tej pory, sprzęty przechowywane były w kilku lokalizacjach, w tym w magazynie w Niepruszewie oddalonym od Wronek o ponad 45 km. Koszt utrzymania Magazynu Wysokiego Składowania będzie dużo niższy niż koszt magazynowania tej samej ilości produktów w typowym magazynie wielkopowierzchniowym.
   Całkowicie zautomatyzowany magazyn będzie pobierał, układał, rotował i wydawał towary. Jego pracę nadzorować będzie przeszkolona kadra specjalistów. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwoli na gruntowną reorganizację pracy, która pomimo zwiększonej liczby przyjmowanych i wydawanych produktów, będzie lżejsza i bezpieczniejsza.

- Magazyn wysokiego składowania będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania, z których korzysta wciąż niewiele firm. Robotyka jest już widoczna na wielu etapach produkcji we Wronkach, a teraz usprawni także naszą logistykę. Dodatkowo w dłuższej perspektywie nowy magazyn pozwoli nam na ograniczenie kosztów związanych z utrzymywaniem powierzchni poza terenem fabryki we Wronkach. Nowa inwestycja pozwoli nam też na rozpoczęcie kolejnego etapu prac związanych ze zwiększeniem mocy produkcyjnych naszej fabryki. Związane jest to z naszymi ambitnymi planami zdobywania dla Amiki kolejnych rynków zagranicznych - mówi Marcin Bilik, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych i logistyki w Amice.

   Uroczyste otwarcie magazynu zaplanowano na wrzesień 2017 roku.

Ostatnio zmieniany w środa, 26 lipiec 2017 13:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe