Zaloguj się

Rośnie udział aplikacji mobilnych w branży e-commerce

Dla coraz większej części społeczeństwa smartfon przestaje być jedynie wygodnym narzędziem służącym do rozmowy czy rozrywki, ale staje się sposobem załatwiania codziennych spraw. Z raportu mShopper 2.0*, opublikowanego w marcu ubiegłego roku wynika, że już wówczas aż 37% użytkowników Internetu w Polsce kupowało w sieci przy użyciu telefonu. Korzystają na tym szczególnie te e-sklepy i serwisy aukcyjne, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem przeznaczonych do tego aplikacji. Raport Gemius/PBI** opublikowany w czerwcu 2017 r. ujawnił wzrost liczby użytkowników aplikacji mobilnych popularnych platform aukcyjnych.

   Z raportu DPDgroup Barometr E-shopper wynika, że w Europie najwięcej zakupów online jest realizowanych za pośrednictwem laptopów lub komputerów stacjonarnych. Widać jednak tendencję wzrostową na korzyść smartfonów, których używa już 1/3 nabywców online. Zakupy z telefonem w ręku zyskują na popularności - według raportu Gemius/PBI w Polsce w maju 2017 r. liczba użytkowników niektórych serwisów aukcyjnych w wersji mobilnej wzrosła o kilkaset tysięcy osób w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca.

- Liczba osób kupujących za pośrednictwem aplikacji będzie rosnąć. Według badań Barometr E-shopper już teraz co drugi przedstawiciel millenialsów dokonuje zakupów online przy pomocy smartfona. Nic dziwnego - za popularyzacją m-commerce przemawia wygoda i łatwy dostęp do ulubionego sklepu czy platformy aukcyjnej. Na smartfonie możemy przeglądać oferty w każdej chwili, a właściciele portali aukcyjnych i sprzedawcy dostrzegają ten trend. Powstaje coraz więcej aplikacji stworzonych według upodobań mobilnego klienta - mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

   Istnieją trzy główne powody, dla których zakupowe aplikacje mobilne odnoszą sukces. Pierwszym jest większa szybkość działania aplikacji w porównaniu do stron otwieranych w mobilnej przeglądarce internetowej. Drugi powód to wygoda i intuicyjność w korzystaniu z aplikacji zaprojektowanych specjalnie na urządzenia mobilne. Ostatnia korzyść to dostarczanie spersonalizowanych treści, dzięki którym użytkownik ma wrażenie, że aplikacja "czuje i rozumie" jego potrzeby i intencje.

- Pozytywne doświadczenia zakupowe są dodatkowo wzmacniane przez skuteczne i terminowe doręczenie, a także możliwość zapłacenia za paczkę kartą u kuriera. Dziś rynek nastawiony jest na konsumenta i to od konsumenta zależy kierunek rozwoju handlu elektronicznego. Wszystkie usługi tworzone są z myślą o wygodzie kupującego. W branży e-commerce takie działania mają podwójną korzyść - nie tylko pozwalają dotrzeć do nowego grona odbiorców, ale przekładają się na zwiększoną sprzedaż i umacniają pozycję marki na rynku - dodaje Rafał Nawłoka.

*   Raport z badania mShopper 2.0
** Raport Gemius/PBI za maj 2017

Ostatnio zmieniany w piątek, 25 sierpień 2017 09:35
Zaloguj się by skomentować