Zaloguj się

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire & Rubber Company wykorzystuje zdobyte doświadczenia we współpracy z flotą częściowo autonomicznych pojazdów elektrycznych firmy Tesloop.

    Amerykański koncern dostarcza innowacyjne usługi w zakresie zarządzania oponami, zapewniając nieprzerwaną mobilność pojazdów nowoczesnego przewoźnika. Goodyear wyposaży pojazdy Tesloop - świadczące międzymiastowe usługi transportowe - w bezprzewodowe czujniki umieszczane w ogumieniu, które pomogą lepiej zarządzać oponami i minimalizować przestoje rozwijającej się floty. Co ciekawe, kalifornijski przewoźnik korzysta wyłącznie z elektrycznych samochodów Tesla.

- W miarę kształtowania się nowego modelu mobilności, podejmujemy działania by dotrzymać tempa zmianom technologicznym w branży transportowej i rozwijać innowacje oponiarskie, które sprostają inteligencji pojazdów. Chcemy kształtować przyszłość, a nie tylko ją obserwować czy o niej czytać - powiedział Chris Helsel, dyrektor techniczny Goodyear.

   W ramach współpracy z Tesloop, Goodyear rozszerza rozwiązania z zakresu mobilności flot na samochody osobowe. Tym samym amerykański koncern zapewni pojazdom autonomicznej floty serwis i naprawę opon podczas ładowania na stacjach, w ramach regularnie planowanych przestojów. Zasada działania systemu jest intuicyjna. Bezprzewodowe czujniki nieustannie mierzą i zapisują temperaturę oraz ciśnienie w oponach. Następnie zebrane dane trafiają do komputera pokładowego pojazdu, a stamtąd za pośrednictwem chmury są przesyłane do opracowanego przez Goodyeara specjalnego systemu i poddawane analizie. Pozwala to na precyzyjną identyfikację i rozwiązywanie potencjalnych problemów związanych z ogumieniem i bezpieczeństwem, zanim dojdzie do awarii, co gwarantuje wyższą efektywność floty.

- Kiedy flota pracuje niemal całą dobę przez 365 dni w roku, minimalizacja problemów z oponami jest kluczowa dla utrzymania wysokiego poziomu obsługi klienta i realizacji naszego modelu biznesowego - powiedział Rahul Sonnad, dyrektor generalny Tesloop. - Diagnostyka opon oparta na danych oferuje niezwykłe możliwości i pomaga przedsiębiorstwom takim jak Tesloop działać skuteczniej i zapewniać naszym pojazdom jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze.

   Flotę Tesloop tworzą samochody Tesla, które średnio miesięcznie pokonują po 27 tys. kilometrów. Auto o najdłuższym przebiegu we flocie - Tesla Model S, jeżdżący od 2015 roku - niedawno przekroczyło granicę 480 tys. kilometrów (300 tys. mil). Istotą zainaugurowanej w styczniu 2017 r. współpracy Goodyeara z Tesloop są badania w zakresie wpływu technologii autonomicznych na opony.
   Punktem wyjścia do kooperacji obu firm stał się odnoszący sukcesy na rynku program Goodyear Proactive Solutions dedykowany dla flot pojazdów ciężarowych. Oparty na zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu telematyki i technologii predykcyjno-analitycznych system, pozwala operatorom flot optymalizować zużycie paliwa oraz precyzyjnie identyfikować i uprzedzać problemy związane z oponami. Poza świadczeniem usług w zakresie zarządzania flotami, Goodyear współpracuje również z producentami samochodów nad rozwiązaniami, które przekazują informacje o stanie opon do systemów kontroli pojazdu w celu zwiększenia bezpieczeństwa i osiągów.

- Goodyear zdobywa nowe obszary łącząc wiedzę w zakresie zarządzania flotą z inteligentnymi produktami i rozbudowaną siecią serwisową, dostarczając kompletne rozwiązania dla przyszłości motoryzacji - dodał Helsel.

Ostatnio zmieniany w środa, 20 wrzesień 2017 15:52
Zaloguj się by skomentować