Zaloguj się

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, która odbyła się 12 października w Pałacu Kultury Zagłębia, potwierdziła silną pozycję miasta i regionu na krajowej mapie sektora automotive oraz otwartość na przyjęcie nowych inwestorów.

 - Jesteśmy gotowi, czekamy na kolejne inwestycje - podkreślał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

   Dąbrowa Górnicza - miasto określane jako wschodnia brama Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, położone na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych, wyróżnia się doskonałą współpracą z instytucjami okołobiznesowymi, m.in. Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która po raz trzeci z rzędu została wybrana najlepszą strefą ekonomiczną w Europie według rankingu fdi Global Free Zones of the Year 2017.

- Chcemy tworzyć najlepsze miejsca do inwestycji i wspólnie rozwijać region - zaznaczał Mateusz Rykała, wiceprezes zarządu KSSE.

   W dyskusji poświęconej branży motoryzacyjnej jako specjalizacji Zagłębia i Śląska uczestnicy zgodnie potwierdzili dynamiczny rozwój i możliwości inwestycyjne w sektorze. Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie 40 projektów z branży automotive.

- Ten rok potwierdza silne wzrosty w tym sektorze i potrzebę wspólnego inwestowania w tereny inwestycyjne - komentował Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

   Podobne zdanie podziela Mateusz Rykała, wiceprezes zarządu KSSE: - Jest ogromne zainteresowanie automotive. Obecnie mamy zakontraktowane inwestycje na kwotę 1,5 miliarda złotych, z czego około 60% stanowią nakłady na branżę motoryzacyjną.

   Michał Sikora, konsultant ds. terenów inwestycyjnych, opinii technicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych, Cushman & Wakefield podkreślał, że każda kolejna inwestycja w KSSE przyciąga nowych inwestorów. Yasukazu Hijikata, prezes zarządu NGK Ceramics Polska - firmy będącej jednym z największych producentów filtrów cząstek stałych, reprezentującej kapitał japoński, która zdecydowała się na lokalizację swoich dwóch zakładów w Gliwicach i Dąbrowie Górniczej, na terenach objętych granicami Katowickiej SSE zaznacza: - Polska nie jest już tanim miejscem do inwestycji, ale najlepszym miejscem dla sektora automotive.

   Co może zatem wpłynąć na zahamowanie dynamiki regionu? - Najbardziej obawiamy się braku stabilności prawnej. To jest jedyny mankament i inwestorzy podchodzą do niego bardzo ostrożnie - mówił Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej. - Czekamy na nowe uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania stref ekonomicznych - dodał Mateusz Rykała.

   Dużym atutem Zagłębia i Śląska jest także dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry oraz starania o jeszcze lepszą edukację przyszłych pracowników dla sektora automotive.

- W odwrocie są studia humanistyczne. Przemysł potrzebuje inżynierów i wykształcenia technicznego - zaznaczał Robert Karlik, dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych.

   Programy studiów inżynierskich, dualnych, pozwalające studentom na równoczesne pogłębianie wiedzy akademickiej i nabywanie praktyki w przemyśle stają się coraz częściej ofertą uczelni w regionie. Oferuje je między innymi Politechnika Śląska i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

- Jeżeli będziemy szli w kierunku kształcenia dualnego, praktycznego, to jest to dobry kierunek - podkreślał Paweł Kopijera, członek Centrum Jakości i Innowacji, WSB w Dąbrowie Górniczej.

   Jak zauważyli uczestnicy dyskusji, edukacja pracowników o wykształceniu technicznym na potrzeby branży automotive powinno rozpocząć się jeszcze przed etapem studiów.

- Ze względu na zmieniającą się strukturę inwestycji, zauważamy braki odpowiednio przygotowanych kadr. Dlatego KSSE realizuje pilotażowy projekt dostosowania szkolnictwa zawodowego do rynku pracy - mówił Mirosław Pachucki, Katowicka SSE i Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

   Jaka będzie przyszłość branży motoryzacyjnej nie tylko w regionie, ale także w kraju? Czy automatyzacja i nowe technologie zrewolucjonizują ten rynek?

- W ramach grupy Raben nie wchodzimy w automatyzację i nie zamierzamy tego zrobić w najbliższym czasie. Uzależnione jest to od geolokalizacji i najważniejszej kwestii: przydatności i opłacalności tego typu rozwiązań - zaznaczał Sławomir Rajch, Business Development Manager, Raben Logistics Polska.

   Nexteer Automotive, chociaż współpracuje z producentami pojazdów autonomicznych, także nie widzi szans na szybką rewolucję technologiczną na drogach.

- Dostępność technologii jest najmniejszym problemem. Testy, prace legislacyjne i dopuszczenie do ruchu na drodze są największymi problemami - powiedział Piotr Dembiński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej Nexteer Automotive na region Europy i Ameryki Południowej. Podobnego zdania był Marcin Kuchno, Architekt, Takenaka Europe GmbH: - Dzisiaj trochę bujamy w obłokach mówiąc o e-mobilności w Polsce. Ale w innych krajach to się już powoli dzieje.

   4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, oprócz paneli dyskusyjnych, wypełniona była inspirującymi prezentacjami takich podmiotów jak: Seito Polska, Politechnika Śląska, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych czy Takenaka Europe GmbH. O sportowe emocje z branży automotive zadbali zawodnicy klubu MX DG Motocross, opowiadając o torze motocrossowym w Dąbrowie Górniczej, o współpracy z miastem i licznych osiągnięciach zawodników. Konferencji towarzyszył także JAPAN VIP RAJD oraz wizyta studyjna na terenie Tucznawy - największym terenie inwestycyjnym w Polsce południowej. Wydarzenie potwierdziło jak duży potencjał inwestycyjny wciąż drzemie w mieście i w regionie oraz ogromne zainteresowanie inwestorów z branży automotive Zagłębiem i Śląskiem.

***


Gospodarz i Organizator: Miasto Dąbrowa Górnicza
Współorganizator: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Partner Organizacyjny: Bluevine Consulting
Partner merytoryczny: Seito Polska; Raben Logistics Polska; Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing; Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych; Innoco
Partner: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej; Pałac Kultury Zagłębia
Patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju; Polska Agencja Inwestycji i Handlu; Honorowy Patronat Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi; Krajowa Izba Gospodarcza; Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach; JETRO

Ostatnio zmieniany w czwartek, 19 październik 2017 14:33
Zaloguj się by skomentować