Zaloguj się

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

20 października w siedzibie firmy Talex odbyła się prezentacja nowatorskiego projektu Wielkopolskiego Internetu Rzeczy (WIR). W trakcie prezentacji przedstawiono możliwości bezprzewodowej sieci czujników o dużym zasięgu w czterech potencjalnych zastosowaniach: w budynkach mieszkalnych, rozwiązaniach przemysłowych, miejskich i w rolnictwie.

Wielkopolski Internet Rzeczy (WIR) to projekt obejmujący budowę w kilku miastach Wielkopolski multimodalnej sieci sensorycznej. WIR wykorzystywać będzie rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy opracowane przez ekspertów Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Partnerów projektu (Talex, PCSS, Inwebit, Sonalake, Zeto). Będą to między innymi stacje bazowe oraz urządzenia mobilne tzw. beacony, pozwalające na realizowanie funkcji sensorycznych i identyfikacyjnych. Zasoby sieci WIR będą otwarte dla przedsiębiorstw tworzących innowacyjne usługi i produkty. Dane pochodzące z urządzeń działających w sieci WIR będą zbierane, przetwarzane i udostępniane w unikalnej na skalę międzynarodową, wydarzeniowej bazie danych działającej w chmurze internetowej.

   


Przedstawiciele konsorcjum przygotowali instalacje w rzeczywistym środowisku. Uczestnicy pokazu zostali zaproszeni m.in. do kuchni, gdzie na przykładzie urządzeń codziennego użytku zostały zaprezentowane rozwiązania polegające na zdalnym sterowaniu urządzeniami oraz ich monitorowaniu, mającym wpływ na ograniczenia zużycia energii. Monitorowanie urządzeń elektrycznych zaprezentowane zostało również w ujęciu przemysłowym, w oparciu o inteligentne dodatki do rozdzielni elektrycznych, pozwalające na bieżące przekazywanie danych użytkownikom bez ingerencji w sieć elektryczną. Scenariusz pokazu objął również wyjście poza mury budynku i prezentację rozwiązania do zarządzania otwartymi parkingami miejskim oraz inteligentnego monitoringu upraw rolnych. 

Projekt WIR ma doprowadzić do wdrożenia koncepcji Internetu Rzeczy najpierw w skali regionalnej, a docelowo może mieć także wymiar ogólnokrajowy.

Ostatnio zmieniany w piątek, 20 październik 2017 13:15
Zaloguj się by skomentować