Zaloguj się

Cegielski z rekordowym zamówieniem: pół miliarda złotych na nowe wagony

Polecamy! Cegielski z rekordowym zamówieniem: pół miliarda złotych na nowe wagony

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu, podpisała z PKP Intercity umowę na wyprodukowanie 55 wagonów. Wartość kontraktu to prawie 500 mln zł, co stanowi rekordową wartość zamówienia w portfelu fabryki. Rosnąca liczba zamówień to efekt skutecznej restrukturyzacji rozwojowej. Na konferencji podsumowującej restrukturyzację spółki obecny był m.in. Premier Mateusz Morawiecki.

- Powoli odradza się polski przemysł. Dzięki współpracy pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami pojawiły się nowe zlecenia - powiedział premier Morawiecki. - W trakcie wizyty w fabryce Cegielskiego miałem okazję zapoznać się z dorobkiem polskiej myśli technologicznej i nie mam wątpliwości, że może ona konkurować z najlepszymi rozwiązaniami na świecie. Jestem przekonany, że z tego zakładu wyjdzie kolejny impuls rozwoju przemysłowego.

 

Całkowita wartość zamówienia dla Cegielskiego to 473,5 mln zł brutto przeznaczonych na 55 nowych wagonów. PKP Intercity może skorzystać również z prawa opcji na dodatkowe 26 wagonów. Wówczas wartość kontraktu wyniesie ponad 697 mln zł brutto. Na rozwój przemysłu kolejowego przewidziano fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 8,5 mld euro. Przemysł kolejowy jest także priorytetem Ministerstwa Infrastruktury, które w ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku na modernizację linii kolejowych planuje przeznaczyć środki w wysokości ponad 67 mld zł.

 

- Po zakończonej z sukcesem modernizacji 22 wagonów dla PKP Intercity z pozytywną energią podpisaliśmy kolejny kontrakt z narodowym przewoźnikiem, tym razem na dostawę nowych wagonów. Produkcja pojazdów zgodnych z Technicznymi Specyfikacjami Operacyjności TSI pozwoli naszej spółce udowodnić, że jesteśmy gotowi dostarczać nowoczesne produkty wysokiej klasy spełniające najnowsze wymogi w zakresie bezpieczeństwa i komfortu – powiedział Hubert Stępniewicz, prezes H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.

 

Na zakończenie wizyty w zakładach Cegielskiego premier podkreślił, że "jesteśmy coraz bardziej zauważalną lokomotywą wzrostu. Tutaj w Poznaniu widać, jak rozwój gospodarczy i przemysłowy przekłada się na spadające bezrobocie".

 

Fragmenty wizyty Premiera Morawieckiego można obejrzeć w relacji przygotowanej przez Kancelarię Premiera:

 


Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Ostatnio zmieniany w czwartek, 01 marzec 2018 08:16
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe