Zaloguj się

Roboty mobilne automatyzują transport wewnętrzny

Polecamy! Roboty mobilne automatyzują transport wewnętrzny

Niels Jul Jacobsen, duński badacz zajmujący się robotami, wracając 6 lat temu samolotem z konferencji robotycznej w Bostonie, wpadł na pomysł stworzenia nowego produktu. Kilka lat później koncepcja została przekształcona w innowacyjne rozwiązanie automatyzujące wewnętrzną logistyką w przemyśle i sektorze opieki medycznej.

- Przez ostatnie 20 lat zapowiadano, że roboty mobilne będą szeroko rozpowszechnione. Mimo to, roboty w logistyce nie osiągnęły popularności. Według mnie było to kwestią ceny i potencjalnego zysku. Uznałem zatem, że elastyczne, wszechstronne, dostępne cenowo i przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, mogące wspierać każdego pracownika, znalazłoby zastosowanie we wszystkich branżach. Na tej podstawie zacząłem prace nad robotem mobilnym MiR100 - mówi założyciel i dyrektor ds. strategii Mobile Industrial Robots (MiR), Niels Jul Jacobsen, który bada i rozwija technologię robotów i oprogramowania od 1989 roku.

    Przez dwa lata MiR testował swoje roboty w duńskich przedsiębiorstwach, otrzymał przydatne informacje zwrotne od użytkowników i udoskonalił technologię oraz funkcjonalności. Niels Jul Jacobsen zaobserwował także, że ludzie przyzwyczaili się do robotów.

- Roboty sprzątające, koszące i zrobotyzowane pojazdy przetarły nam szlak. Ludzie nie zwracają uwagi na bezpiecznie poruszające się obok pracowników roboty MiR zarówno w zakładach produkcyjnych jak i szpitalach - mówi Niels Jul Jacobsen.

   W 2014 roku robot był już zatwierdzonym produktem i zainteresował zarówno prywatnych inwestorów jak i doświadczonego dyrektora związanego z branżą robotów, Thomasa Visti. Visti odegrał istotną rolę w sukcesie Universal Robot, firmie mającej swe korzenie także w klastrze robotycznym w Odense, zwanym "Robovalley". W 2017 roku MiR wprowadził na rynek robota o większej mocy - MiR200, posiadającego aprobatę ESD. MiR100 i MiR200 sprzedawane są klientom na całym świecie, a MiR jako producent robotów mobilnych dysponuje największą liczbą robotów w użyciu. MiR ma dystrybutorów w ponad 40 krajach, a jako klientów międzynarodowe firmy takie jak Honeywell, Flex czy Argon Medical. A najlepsze dopiero nadejdzie. Potencjał rynku jest ogromny, jako że transport wewnętrzny dotyczy wszystkich obszarów, gdzie produkty, przesyłki, materiały czy próbki przemieszczane są pomiędzy działami. MiR koncentruje się na przemyśle i sektorze opieki zdrowotnej. Można spodziewać się, że sprzedaż robotów mobilnych wzrośnie także w supermarketach, sprzedaży detalicznej i usługach.

- Uważam, że przemieszczanie elementu z jednego miejsca do drugiego nie dostarcza firmie wartości. Jest wydatkiem, a zatem automatyzując transport, można zredukować koszty produkcyjne i zwiększyć wydajność. Automatyzacja jest krokiem naprzód dla firm, które chcą być konkurencyjne - podsumowuje Niels Jul Jacobsen.

 

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 luty 2020 10:25
Zaloguj się by skomentować