Zaloguj się

Goodyear prezentuje prototyp inteligentnej opony w ruchu drogowym

Podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie 2018 Goodyear zaprezentował najnowsze postępy w rozwoju prototypu inteligentnej opony - kompletnego systemu obejmującego oponę, czujniki i algorytmy pracujące w chmurze. Komponenty systemu komunikują się z operatorem floty w czasie rzeczywistym za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

- W miarę wzrostu popularności współdzielonej mobilności w nadchodzących latach znacznie zwiększą się przebiegi pojazdów - mówi Chris Delaney, prezes Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka. - Dla operatorów flot, aktywne zarządzanie obsługą opon jest kluczowe zarówno dla zapewnienia satysfakcji klienta, jak i odpowiedniego funkcjonowania modelu biznesowego.

   Prototyp inteligentnej opony Goodyear umożliwia stałą łączność i współdzielenie danych w czasie rzeczywistym, co pozwala optymalnie eksploatować opony, wdrażać bezpieczniejszą i bardziej efektywną kosztowo motoryzację oraz maksymalizować czas bez przestojów. Czujniki w inteligentnej oponie Goodyear zbierają dane z pojazdu oraz źródeł zewnętrznych i w czasie rzeczywistym dostarczają je do specjalnych algorytmów, opracowanych przez inżynierów firmy. Dzięki tym algorytmom, informacje o oponie i jej statusie - w tym stopniu zużycia, temperaturze i ciśnieniu - są stale uaktualniane i współdzielone z operatorem floty.

- Przekazywane w czasie rzeczywistym informacje o zachowaniu opony i jej stanie mogą sygnalizować potrzebę działań serwisowych, by wydłużyć okres eksploatacji opony, poprawić jej efektywność paliwową i inne osiągi - dodaje Delaney. - Tego rodzaju aktywny serwis umożliwi operatorom flot precyzyjne identyfikowanie i zapobieganie problemom z oponami.

   Współdzielona motoryzacja rozwija się, ponieważ obniża koszty i zwiększa wygodę konsumentów. W 2015 roku wspólnie przejechane kilometry stanowiły 4% globalnego ruchu kołowego. Szacuje się, że do 2030 r. odsetek ten wzrośnie do 25%.

- W miarę ewolucji motoryzacji zmieniają się potrzeby konsumentów i operatorów flot - wyjaśnia Delaney. - Goodyear z wyprzedzeniem myśli o produktach, usługach i doświadczeniach, które zaspokoją potrzeby motoryzacyjne konsumentów i operatorów flot.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 19 marzec 2018 09:23
Zaloguj się by skomentować