Zaloguj się

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu przyjęty!

Polecamy! Fundusz Niskoemisyjnego Transportu przyjęty!

Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, która tworzy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, a także przewiduje dodatkowe środki na walkę ze smogiem. Zadaniem Funduszu będzie finansowanie projektów związanych z rozwojem elektromobilności oraz transportu opartego na paliwach alternatywnych. Dokument został dzisiaj (20 marca) przyjęty przez Radę Ministrów.

O przyjęciu nowelizacji przez Radę Ministrów poinformował na swoim Twitterze Michał Kurtyka, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu sfinansuje projekty wymienione m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce i ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wsparcie w otrzymają zarówno innowacyjne rozwiązania związane z transportem elektrycznym jak i tym opartym na paliwach alternatywnych m.in. CNG, LNG.

Nowelizacja ustawy zakłada także wprowadzenie opłaty emisyjnej w wysokości 80 zł od 1000 litrów wprowadzonych na polski rynek: benzyny silnikowej i oleju napędowego. Zgodnie z przedstawioną propozycją obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej ciążyć będzie na producentach paliw silnikowych (benzyn silnikowych i olejów napędowych), importerach paliw silnikowych oraz podmiotach sprowadzających paliwa z innych państw UE.

Zakres projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie jest bardzo szeroki – począwszy od producentów środków transportu, poprzez samorządy inwestujące w czysty transport publiczny jak i wytwórców biokomponentów. Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2019 r. Więcej szczegółów na stronie Ministerstwa Energii.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 20 marzec 2018 15:42
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe