Zaloguj się

Nowy mercedes dla LOTOS Straż

Spółka LOTOS Straż wzbogaciła się o nowoczesny wóz strażacki. Jeden z największych pojazdów tego typu w Polsce może być wykorzystywany do długotrwałych akcji gaśniczych.

   Obecnie w siedzibie LOTOS Straż znajdują się cztery samochody wodnopianowe, dwa samochody gaśnicze - proszkowe oraz dwa samochody specjalistyczne: podnośnik hydrauliczny i samochód ratownictwa technicznego z funkcją ratownictwa chemicznego. Największymi zaletami nowego samochodu są doskonałe parametry autopompy, działka i ogromna pojemność zbiornika ze środkiem pianotwórczym, aż 14 tysięcy litrów.

- Nowy wóz to ogromne wsparcie naszej jednostki - tłumaczy Piotr Pryczkowski, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej LOTOS Straż. - Samochód ze względu na swoje parametry i bardzo dużą ilość środka gaśniczego będzie doskonałym zabezpieczeniem podczas prowadzenia długotrwałych akcji gaśniczych.

   To pierwszy w rafinerii samochód, który posiada zamontowany w fotelu aparat powietrzny. Zwykle urządzenia schowane są w skrytce z tyłu pojazdu. Dzięki umieszczeniu aparatu właściwie na plecach ratownika, czas jego przygotowań do działań znacząco się skraca.

- Inwestując w rozwój rafinerii i nowe instalacje nie zapominamy o bezpieczeństwie, a więc także o dobrym wyszkoleniu i nowoczesnym wyposażeniu naszych służb ratowniczo-gaśniczych. To elementy ściśle ze sobą powiązane - mówi Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu Grupy LOTOS S.A.

   Nowy wóz strażacki posiada moduł łączności radiowej. Bezprzewodowe sterowanie działkiem dachowym daje możliwość precyzyjnego podawania środka gaśniczego. Jego wydajność to 8000 litrów/min., a zasięg rzutu pianą czy wodą to około 80 m. W planach LOTOS Straż jest również zakup działka wodnopianowego o wydajności 2000 l/min. montowanego do konstrukcji instalacji rafineryjnych, co także umożliwi precyzyjne podawanie środka gaśniczego i będzie kolejnym elementem wyposażenia wozu. Auto ma 11,1 m długości, 2,5 m szerokości i 3,55 m wysokości, silnik o pojemności 13 l i 510 KM. Automatyczna skrzynia biegów sprawia, że kierowca może skupić się na szybkim dotarciu do miejsca zdarzenia.

Ostatnio zmieniany w środa, 01 sierpień 2018 11:04
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe